Utah Ulusal Parklar

İlham verici kemerler, kanyonlar, nehirler, göller ve kum tepeleri ile Utah, doğa severler için bir cennet ve maceracılar için bir oyun alanıdır. Utah eyaleti tarafından “Mighty 5” olarak adlandırılan beş milli park ve düzinelerce devlet parkı ve ulusal rekreasyon alanı olarak adlandırılan Utah, yürüyüşçüler, kampçılar, gezginler ve yolcular için çok çeşitli tatil seçenekleri sunmaktadır. Her parkın kendine özgü turistik yerleri, manzaraları ve jeolojisi vardır. Aşağıda listelenen tüm parklar, geziyle ilgilenen gezginler ve doğal bir sürüş için çok uygundur, ancak bazıları, yürüyüş, tırmanma, tekne gezintisi veya hatta off-road gibi belirli ilgi alanları için diğerlerinden daha iyi bilinmektedir. Kendinizi sadece bir parkla sınırlamayın. Bir rota planlayın ve zamanınızın izin vereceği kadar eyaleti görün.

1  Zion Ulusal Parkı

Zion Ulusal Parkı
Zion, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok ziyaret edilen parklardan biridir ve Güneybatı’daki en nefes kesici manzaralardan biridir. Büyük uçurum duvarları ve dağlar, vadiyi kaplar ve genellikle Zion’u tanımlamak için kullanılan “dikey park” terimini ortaya çıkarmışlardır. İlkbaharda, şelaleler, Kanyondan akan kanyondan geçerek çıkıntıları döküyor. İki doğal yol, parka erişim sunar, ancak daha fazla arazi yürüyerek keşfedilebilir. Zion,  kanyonlardan ve yukarısındaki sırtlardan geçen geniş bir yürüyüş parkurları sistemine sahiptir  . Dev kaya duvarlarının ya da Narrows üzerinden Virgin Nehri’nin altından geçerek manzaranın tadını çıkarabilir ve korkusuz yürüyüşçüler kanyon katının 1000 metreden daha yüksek noktalarındaki manzaralardan büyük manzaralar yaşayabilir.
İlkbahardan sonbahara kadar, ücretsiz bir servis Zion Canyon Scenic Drive boyunca ziyaretçi taşımaktadır  . Ziyaretçiler, yol boyunca herhangi bir durakta durup gidebilirler. Kış aylarında bu yol özel araçlara açıktır. Zion-Mount Carmel Karayolu, özel araçlara yıl boyunca açıktır. RV’ler dar bir tünelden geçmek için bu karayolunu kullanmak için ücret ödemek zorundadırlar.
2  Arches Ulusal Parkı
Arches Ulusal Parkı
2.000’den fazla kumtaşı kemeri ile Arches National Park, dünyanın en yüksek doğal kemerlerine sahiptir. Ayaklı at nalı şeklindeki  Narin Kemeri  , kumtaşı çanağının önündeki bir uçurumun duvarında görkemli bir şekilde park edilmiş olan park için bir posterchilddir. Kemerler, her biri kendi karakteri ile görünen, çok çeşitli şekil ve boyutlarda gelen muhteşemdir. Çevredeki çölün ve yakındaki Moab kentinin yukarısında bulunan park,  aynı zamanda dev taş yüzgeçler, kuleler, slickrock, kum tepeleri ve uzaktaki La Sal Dağları’na uzanan güzel manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Kısa yürüyüşler ve yürüyüş parkurları  , çoğu küçük çocuklar için keyifli olacak kadar kolay olan muhteşem yerlere götürür.

3  Canyonlands Ulusal Parkı

Canyonlands
Canyonlands Utah’ın Büyük Kanyonu. Görünümü  Sky içinde Island  platoları ve kanyonlar oyulmuş peyzaj bakan parkın ilçesinde, tüm devlet en hayranlık uyandıran sitelerinden biridir. Mesa Arch’a olan kısa yürüyüş   , bir diğer 500 metrelik düşüşün kenarında yer alan bu dramatik kemer uzaktaki manzarayı yansıttığı için görülmesi gereken bir başka cazibe. Ve bunlar parkın bir bölümünde bulunan sitelerin sadece iki tanesi. Canyonlands, en popüler olanı Moğol kentine bir saat uzaklıktaki Arches National Park’a uzak olmayan, Sky ve The Needles adası olmak üzere üç ayrı alana sahiptir  . İğneler daha uzun yürüyüşler ve dört tekerlekten çekiş için güzel bir alandır; Gökyüzündeki Ada, gezi ve büyük manzaralar için daha fazla. Üçüncü bölge, uzak Maze bölgesi, daha az ziyaret edildi ve erişmek daha zor.

4  Bryce Canyon Ulusal Parkı

Bryce Canyon Ulusal Parkı
Turuncu, altın, krem ve pembelerin tonlarında yükselen taş kuleler ve dengeli kaya oluşumları fantastik dünyası, Bryce Canyon Milli Parkı’na yolculuk yapan ziyaretçileri selamlıyor. Kanyon kenarındaki gözlerden, kaplumbağanın kabuğunu neredeyse gerçeküstü bir manzaraya aktarabilirsiniz. En çarpıcı manzaralar, Rim Trail boyunca, Sunset ve Sunrise Points’ten. Farklı bir perspektif elde etmek için  , bu dev kulelerin ve garip şekilli taş oluşumların tabanı etrafında kanyon ve menderes boyunca dolaşan yürüyüş parkurlarından birinde  yürüyüşe çıkın. 8.000 ila 9.000 metre arasında bir yüksekliğe sahip olan park, aynı zamanda Utah’ın bu bölgesinde daha az kullanılan bir antik kristlecone çamı evine de ev sahipliği yapıyor.

5  Dead Horse Point Eyalet Parkı

Dead Horse Point Eyalet Parkı
Utah’dayken sadece bir eyalet parkını ziyaret ederseniz, Dead Horse Point olmalıdır. Utah’daki en göze çarpan görüşlerden biri, yaklaşık 2.000 fit aşağıda, Colorado Nehri’nde bir boyun manzarasına sahip, Dead Horse Point Lookout. Aşağıya bakıp sola, “Thelma & Louise Point” görebilirsiniz. Bu filmin son sahnesi, Büyük Kanyon’un kenarında bir araba olarak tasvir edildi, aslında burada vuruldu. Potash Yolu’nu aşağıdaki platonun uçurumunu takip ederek de görebilirsiniz. Çeşitli zamlar, noktanın her iki tarafında dramatik görünümlere yol açar. Daha uzun bir yürüyüşe çıkacak olursanız, yedi kilometrelik yol bağlanır ve uzun bir yürüyüş olarak yapılabilir.

6  Capitol Reef Ulusal Parkı

Capitol Reef Ulusal Parkı
Utah’ın “Mighty 5” parklarından biri olan Capitol Reef Ulusal Parkı, etkileyici kaya oluşumlarının başka bir alanı. Güneyden, özellikle güneşin gökyüzünde olduğu günlerde, Capitol Reef ufukta turuncu, pembe ve mor tonlarının dev bir duvarına benziyor. Diğer büyük parklardan daha az ziyaret edilen Capitol Reef, daha az insan, daha yalnızlık ve huzur duygusu ile farklı bir deneyim sunuyor. Park ayrıca, Utah’ta turuncu kayalıklarla desteklenen ve bir meyve bahçesinin kenarında korunan en güzel milli park kamplarından birine sahiptir. Parkın içinden geçen doğal sürüş, en dramatik bölgeye yakından bakarken, Gorosenecks Overlook ve Panorama Point dahil olmak üzere, Torrey kasabasından gelen parkın ziyaretçi merkezine yaklaşırken ilginç duraklar da bulacaksınız. Bu park, Arches, Canyonlands veya Zion National Park gibi yerleri görmek için fazla zamana gerek yok, ama kesinlikle bir durak.

7 Mercan Pembe Kum Tepeleri Eyalet Parkı

Mercan Pembe Kum Tepeleri Eyalet Parkı
Küçük ama eşsiz Coral Pink Sand Dunes, kumullarda bir gün geçirmek için eğlenceli bir yerdir. Moquith ve Moccasin Dağları’nın yarattığı rüzgar deseniyle şekillenen buradaki kum tepeleri, boyu en fazla yaklaşık 100 metredir. Utah’daki milli parklara hakim olan turuncu uçurumlar gibi, buradaki kum Navajo kum taşıdır.
Şansınızı kum tepelerini kum tepelerine kadar deneyebilirsiniz, ancak çoğu insan onları koşmayı seçer. Kum tepelerinin kenarındaki bir doğa izi, bölgeler hakkında bilgi içeren plaklara sahiptir. Bu park, buraya ATV’lerle gelen insanlar için son derece popüler bir yerdir. Ancak, bol miktarda alan var ve insanlar yürüyerek yürüyerek rahatsız olmaları mümkün değil. Sabah ve akşam saatlerinde sessiz saatlerde ATV’lere izin verilmemektedir, bu nedenle huzur arayanları rahatsız etmemektedirler.
Reklamlar