Rusya’daki Dünya Kupası’nda Beş Yeni Teknoloji

1. Video Tekrar Sistemi (VAR)

Mart 2018’de, Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) , Rusya’daki şampiyonada video yardımı hakemlerinin (VAR – video asistanı) kullanımını onayladı . Geçtiğimiz iki yıl boyunca, bu sistem dünya çapında 20 farklı turnuvada kullanılmıştır – 2017 yazında Rusya’da düzenlenen Konfederasyon Kupası da dahil. Dünya Şampiyonalarında, VAR ilk kez çalışacak.

Nasıl çalışır?

Üç video asistanı, görüntüyü merkezi bilgisayarın monitörlerine ileten kameraların yardımıyla izler. Onlara tartışmalı görünen bölümü tekrar kontrol edebilirler. Topun gol çizgisini geçmediği ve gol olmadığı sonucuna varırsa, hakemi bilgilendirir. Maçın baş hakemi yardımcıları dinleyebilir veya bölümün video tekrarını bağımsız olarak tablete benzer özel bir cihazda görüntüleyebilir. Bunu yapmak için yargıç, orta çizgideki alanın kenarına gitmelidir.

Yeni Teknoloji (VAR)

Hedefin video tespiti için farklı sistemler kullanılır. FIFA onayı üç alındı: İngiliz Hawk Eye (Hawk Eye), Alman GoalControl-4D ve GoalRef. Nasıl farklılıklar gösterirler?


  • Şahin Gözü: Stadyumun çatısında, çevresi etrafında, 7 ila 14 yüksek hızlı kameradan kurulu. Kameralar görüntüyü merkezi bilgisayara, oyun alanının modeline aktarır. Sistem, top uçuşunun yörüngesini simüle eder – bunun için top hareketinin en az iki kamerayı sabitlemek için zamana sahip olması gerekir. Top çizgiyi geçerse, ana hakem saatine bir sinyal alır – bir gol.
  • GoalControl-4D: 14 yüksek hızlı kameralar, top hareketlerini izleyen ve gerekirse hakemin kol saatine bir sinyal gönderen kapıda yer alıyor.
  • GoalRef kameraları değil elektromanyetik indüksiyonu kullanmaktadır. Manyetik bir alan oluşturan özel sensörler, futbol golünün çubuklarına ve enine çubuğuna bağlanır. Top, hedef çizgiyi tamamen geçtiğinde ve bu alandan dışarı çıktığında, içindeki çip biplemeye başlar. Şu anda, baş hakem saatine bir sinyal alıyor – bir hedef.

Video tekrarları diğer tartışmalı bölümleri görüntülemek için de kullanılır: Örneğin, bir cezaya karar vermek veya kuralları ihlal etmek için hangi oyuncunun cezalandırılacağını belirlemek.

VAR Konfederasyon Kupası’nda 2018 Dünya Kupası’nın oynanacağı 12 stadyumun dördünde çoktan kullanıldı. Bunlar Sochi’deki “Fisht”, Moskova’daki “Otkrytie Arena”, “St. Petersburg” ve “Kazan Arena” stadyumlarıdır. Ekipmanın kurulumu FIFA ile birlikte, kalan stadyumlarda da bununla ilgilenecek. Şampiyonadan sonra sistem sökülür ve uzaklaştırılır.

2 . Geçici Sprey

Bir serbest vuruş için “duvar” inşa ederken oyuncuların durması gereken çizgiyi işaretlemek için sprey gereklidir. Spoony adı verilen ilk sprey 2000 yılında Brezilyalı mucit Heine Allemanier tarafından yapıldı. İki yıl sonra, kendisi için bir patent aldı, ardından birçok uluslararası futbol müsabakalarında Spoony kullanıldı. 2014 yılında, Brezilya’nın Dünya Kupası’nda spreyin en yeni ticari versiyonu – “9-15” kullanıldı. 2015’ten bu yana, maç sırasında hakemlerin sprey kullanması Rusya Premier Futbol Ligi tarafından önerildi.

Nasıl çalışır?

Hakem spreyi sprey üzerindeki çimlerden sıkar. Yardımıyla, serbest vuruşun ele alınacağı noktayı ve aynı zamanda duvarda duran oyuncuların geçemeyeceği çizgiyi işaret ediyor. Birkaç dakika sonra sprey kaybolur. Bir oyuncu çizgiden çıkarsa, sarı kart alabilir. Bu, hakimlerin kurallara daha sıkı bir şekilde uygulanmasını sağlar.

2017’de Allemania, FIFA’yı Brezilya’daki Dünya Kupası’nda sprey çalmakla suçladı, tartışmalar bu güne kadar devam ediyor. Diğer firmalar şu anda sprey üretimiyle uğraşmaktadır (hangi üreticinin Rusya’da kullanılacağı henüz bilinmemektedir). Rusya’da, Tekhnospark nocenters (Troitsk) ve RUSNANO Group Altyapı ve Eğitim Programları Fonu’ndan Dubna’nın ortak bir başlangıcı olan TEN + 1 spreyinin ilk versiyonu 2016 yılında test edildi.

Rosnano’nun basın servisi sırasında Rusnano’nun söylendiği gibi, TEN + 1’in geliştiricileri, Sportek firmasıdır. Özellikle, balonun tutturulmasını daha güvenli hale getirmişlerdir, örneğin, bir maç sırasında alanın bir ucundan diğerine geçmek gerekirse, hakeme müdahale etmemektedir. Buna ek olarak, “Sportek”, “soğuk ve sıcak havalarda spreyin farklı davranış problemlerini çözmemize” gerek vardı. Sonuç, doğal ve yapay futbol sahası için olduğu kadar düşük ve yüksek hava sıcaklıkları için farklı köpük bileşimleri çizgisi idi.

3. “Akıllı top” Adidas

Her büyük turnuva için yeni futbol topları türleri geliştiriliyor. 2017 yılının Kasım ayında, Adidas Rusya’daki resmi 2018 Dünya Kupası’nı açıkladı. Adidas Telstar adını aldı  . Tasarımı, bu topun ilk modelini – 1970 Telstar’ı andırıyor. Ancak yeni top, daha teknolojik hale geldi: lastik panellerinden birine yapıştırılmış NFC yongası sayesinde.

Akıllı Top

NFC (Yakın Alan İletişimi), birbirine yakın bulunan iki cihaz arasında kablosuz veri aktarım teknolojisidir. Yedinci modelden başlayarak çoğu Android ve iPhone akıllı telefon tarafından desteklenmektedir. Android sahipleri çipe bir akıllı telefon ekleyebilir, daha sonra topun ve adidas futbol haberlerinin açıklamasını içeren bir sayfaya sahip olurlar. İPhone’da, App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilen özel uygulamalardan birini kullanarak NFC çipini okuyabilirsiniz.

4. İnsansız otobüsler

2018 şampiyonluğu için Moskova’da Hayranları insansız otobüsler taşıyacak – Bu konuda haziran 2017 yılında  , söz konusu  Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich. Rusya’daki bu tür otobüsler iki şirket tarafından üretiliyor: Volgabus şirketler grubu BMG şirketi (Bakulin Motors Group) ve KAMAZ PJSC ile birlikte NAMI Araştırma ve Geliştirme Merkezi. Volgabus otobüsüne Matrёshka denir, Kamaz otobüsüne Shuttle denir.

Matrёshka nasıl çalışır:

Akıllı Taşıma

Volgabus üç farklı model geliştirdi: 4-6 kişilik küçük otobüsler, 8-12 orta boy ve 20 yolcu için büyük olanlar. Aslında gerçek bebekler olarak sıralanabilirler. Yoldaki kutupları, çukurları, yayaları ve diğer engelleri takip edecek sekiz adet yüksek frekanslı kamera kuracaklar. “Matryoshka” çok hızlı gitmeyecek: 15-20 km / s hızda, bu durumda otobüs gerekirse fren yapabilecek. Tam olarak şarj edildiğinde, akü maksimum 30 km / s hızla 130 km sürebilir.

Peki nasıl çalışır!

Akıllı otobüs nasıl çalışacak

“Kamaz” Otobüs 12 kişi kapasitelidir, oturma sadece altıdır. Mekiğin kapıları her iki tarafta açılabilir, kabinde bilgi ekranları monte edilir. Kapalı alanlarda, otobüs 25 km / s hızda hareket edecek, maksimum hızı 40 km / s.

Çağrı “Servisi” akıllı telefon veya tablete yüklü özel bir mobil uygulama kullanıyor olacak. Otobüs, hedefe ve istenen duraklara veri alarak bağımsız olarak yolcu taşıyabilir. Pil tamamen şarj olduğunda, 200 kilometreye kadar yolculuk yapabilecek, özel duraklarda yeniden şarj edilecektir.

5 . Fanlar için 3D tarayıcılar

Portal’ın 3D tarayıcısı, Nisan ayının başında CROC’un sanal gerçeklik merkezine, Spor Federasyonları, Ligler, Kulüpler, Turnuvalar ve Spor Tesisleri MarSpo-2018 Uluslararası Konferansı’nda tanıtıldı. Rapor edilmiştir CRIC olabilir olayın katılımcıları durmak olduğunu “neredeyse stadyum CSKA ziyaret edin ve bir futbol kulübünün şekline denemek için canlı kendi 3D renkli model oluşturmak.”

Tarayıcı, Rus şirketi Texel tarafından geliştirildi, bu, insanların ve büyük boyutlu nesnelerin 3D modellerini elde etmek için kullanılır. Texel Sergey Klimentev’in kurucusu ve kurucusu Rusbase’e, tarayıcının “birçok şehirdeki en büyük FIFA sponsoru tarafından kullanılacağını” söyledi. Klimentiev, resmi açıklamasından önce işlemin ayrıntılarını açıklamayı reddetti, ancak davanın forma uydurulmasıyla sınırlı olmayacağını açıkladı.

Reklamlar