Dünyadaki En Hızlı Uçak

1976 yılından beri Lockheed SR-71 Blackbird,dünyanın en hızlı ve en yüksek irtifada uçabilen operasyonel insanlı uçağı olarak tanımlanıyor. Dakikada 58.83 kilometre yola alabilen bu uçak, kızılötesi kameralar , sıcaklık algılayıcıları ve üzerinde uçulan arazinin görüntülerini anında aktarmaya yarayan vericilerle donatılmış. Soğuk Savaş sırasında üretilen bu uçaklar Rusya’nın gizli birliklerini bulabilme nokta hedef tarifi sağlayan bir gizlilik projesiydi.

SR-71 1964-1998 yılları arasında ABD Hava Kuvvetleri’ne hizmet etti. Yapılan 32 uçaktan on ikisi kaza sırasında kayboldu. 1976 yılından beri en hızlı insanlı uçak olarak düny rekorunu elinde tutuyor.

Blackbird, Clarence “Kelly” Johnson tarafından tasarlanmış.

Uzun mesafelerde en iyi avcı uçaklarından daha hızlı(Mach 3 = Saatte 2.500 mil veya 3.500 km den fazla)

İç ısı sisteminin emisyonunu arttırmak ve gece gökyüzünde kamuflaj sağlayabilmek için siyaha yakın koyu laciverte rengine boyanmışlar. Bu nedenle Blackbird adı verilmiş.

%85 titanyumdan yapılmıştır. 24 bin metrede uçan uçaklarda pilotlar standart maskelerden kullanamadıkları için özel kıyafetler hazırlanmış. Motorların her biri 32 bin 500 kN itme gücüne sahip.

Reklamlar