İlk Gidecekelere Moskova Gezi Rehberi

Gezi notlarını okumadan plan yapmayın…

Rusya’nın başkenti ve nüfus açısından en büyük şehridir. Şehir merkezinde 12.5 milyon kadar nüfusa sahiptir. Banliyöler de eklendiğinde 17.5 milyona yaklaşan bir nüfusa ev sahipliği yapar.

Bu arada Banliyör derken, kentin çevresinde bulunan en yakım yerleşim yeri.

Bu başkente ilk kez seyahat edecekler ya da daha önce gidip yerni yerler keşfetmek isteyenler için hazırladığım Moskova Gezi Rehberi’nde şehrin önemli mekanlarını, enterasan bulduklarımızı ve favorilerimi bulacaksınız.

”Yolculuklar bizi kendimize geri getirir.”-Albert Camus

Gezi yazıma başlamadan önce Moskova vizesi alırken dikkat edilmesi gerekenler yazısını okuyarak vize işlemlerini hızlandırabilirsiniz. Eğer gezi için çok kısıtlı vaktiniz varsa Günübirlik Moskova Gezisi yazısı tam size göre.

Yapmadan Dönmeyin

1 Kızıl Meydan da Selfie çekin

Kızıl Meydan

Kızıl Meydan da Selfie Çekin 15. yüzyılda Kremlin’in duvarları tamamlandıktan hemen sonra yapılan Kızıl Meydan, eski tarih boyunca idamlara, gösterilere, askeri geçit törenlerine ve mitinglere sahne olmuştur. Şuan ki zamanda ise gösteriler, askeri törenler, sirk ve özellikle kış aylarında paten kayak alanları, çocuk parkları ve buzdan heykeller ile şenlenmektedir.

2 Kozmonotluk Anıt Müzesini Gezin

Kozmonotluk Anıt Müzesi

Uzay Keşifleri Anıt Müzesi, Rusya’da uzay keşifleri ile alakalı içerikler sunan bir müzedir. Uzay Keşifleri Anıtı şehrin Prospekt Mira, 111 adresinde  bulunur. Dünyanın en büyük bilimsel ve tarihi müzelerinden biridir. Müzenin içerisinde uzayla alakalı sergi ve modellemeler bulunur. Ürünler uçuş tarihi, astronomi, uzay keşifleri ve uzay teknolojisi hatta uzaydaki sanat hakkında bilgiler verir. İstatistiklerine göre bu müzede yaklaşık olarak 96.000  fazla ürün bulunmaktadır.  Tahmini bilgiye göre 300 bin kadar ziyaretçi her yıl bu müzeyi ziyaret etmektedir. Müze açılış saat, adres bilgisini Kültür sayfasında bulabilirsiniz.

3 Gorky Park

Gorky Park

Dünyanın en büyük parklarından olan ve 110 hektarlık alana yayılan Gorky Park, Tarihte Maksim Gorki anısına 1928’de inşa edilmiştir. Parkın içinde küçük göletler bulunmaktadır. Sovyet dondurması da var. Batılı dondurmalar Rusya’ya gelmeden önce halk Sovyet dondurmasını çok severdi, tadı nefisti. İşte, bu da benzer tatta, içinde koruyucu ve renklendirici kullanılmamış bir dondurma. Gorky Park dondurmasını mutlaka tatmalısınız.

4 Kvas İçin

Kvas İçeceği

Kvass, ferahlatıcı ve alkolsüz bir Rus içeceğidir. Hafif, lezzetli ve besleyici, un malt ve kuru çavdar ekmeğinin mayalanarak ortaya çıkan bir içecek. Çavdar ekmek kvası en yaygın olanıdır, fakat ayrıca peksimet, meyve ve meyve, malt, bal ve hatta süt vardır. Alkolsüz içecekler arasında gösterilen kvas, çok popüler. Hatta öyle ki Rusların, kvası sudan daha fazla tercih ettikleri bilinmektedir.

Ekmek Kvass için Malzemeler:

Ekmek (Siyah, eğer kraker – 300 g) – 500 gr

Şeker – 300 gr

Maya (taze) – 15 gr

Su (sıcak) – 5l

% 0.07 ila 0.84 oranında doğal alkol içermektedir.Sanırım mayalanmanın verdiği bir etki ile olsa gerek. Moskova’da tüm marketlerde bulabilirsiniz.

Reklamlar