Altay Kırayı Gezisi

tekrar gideceğim… 😊

Altay Kırayı- bozkır ormanlar

Altay bölgesi yaz mevsiminde hava durumu +40 kış mevsiminde ise -50 dereceyi bulmaktadır.

Altay

İlk defa sivrisineklerin arı büyüklüğünde olduğunu gördüm)) buraya yolunuz düşer ise; tavsiyem sivrisineklere karşı sprey, krem vs mutlaka yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim.😊

Bu güzelim topraklarda tarım gerçekten yok denecek kadar az. Sadece dağ turizmi, madencilik sektörü revaşta diyebilirim.

Bu bölge de, %57 Ruslar, %34 Altaylı, %6 Kazak, %2 Alman ve %1 Ukraynalı’lar oluşturuyor.

Altay

Altay bölgesi gerçekten muhteşem bir yer. Altay bölgesi hakkında ne öğrendiysem sizinle burada paylaşıyorum. Aslında Altay denildiğinde hemen hemen herkesin aklına o güzel doğa, bozkır ve nehirler gelir akla, birde ırmak ve göl balıkları yok mu? Elbette enfes bir tat😊 Bulunduğumuz Novosibirsk bölgesinde arkadaşlar ile bir bir hafta boyunca herhangi bir yerde kamp yapmayı planlarken Altay’a gitme kararı aldık. Tabi bu kararı alırken Altay arkadaşımızın isminden yola çıktık.

Yol Tabelası

Aracımıza lazım olabilecek donanımları aldıktan sonra yola çıktık. Beş saat kadar geçen süre sonra havanın kararması ile birde sis bastırmıştı. Görüş alanımız çok Kısıtlı olduğu için çay molası vermek zorunda kaldık. Virajlı ve tehlikeli yolda birde sis varken ilerlemek zor olacaktı. Yarım saat geçtikten sonra tekrar yola koyulduk ve bir saat sora kamp kurabileceğimiz alana vardık. Yalnız aracımızı park edeceğimiz bir yer yoktu. Hemen yakında bulunan bir çalılık alanında yer açarak aracımızı park ettik. Aldığımız çadır ve diğer ekipmanları da alarak Altay arkadaşımızın eline sağlık hemen çadırı kurdu. Serin bir yayla havasında sıcak bir Türk çayı içmekte gerçekten harika. Bir süre muhabbet ettikten sonra yorgun olduğumuz için hemen uyuduk ve sabahın erken saatlerinde uyanarak etrafımızda nelerin olduğunu görmek çevremizi araştırmak İçin dolaşmaya çıktık.

Ne iyi yaptıkta geldik. Hakikaten muhteşem, bulunduğumuz bölge Altay Kırayının Zayalovo köyü bölgesinde, Kamen Oblastı ile Rubsovts şehri arasında kalmaktadır.

Zayalovo

Güzel olan yeşil çimen ve yerde düşen çam ağacının kozalakları ve iğneleri adeta halıya bürünmüş gibiydi. Gözümüzü rahatlatan bir doğa vardı.

Çadır kurduğumuz alan oldukça büyük bir yer. Etrafta yerli be yabancı turistlerin rengarenk çadırları doğa ile bir bütün olmuş ahenktedeydi. Kendimize birde hamak için yer bulduktan sonra, yemek yiyebilmek için bir yer hazırladık.

Yemek zamanı😊🥖🥒🍅

Yakınımızda bir yerde küçük bir gölet vardı, hakikaten bazen klavye ile yazmak dışında konuşmak gerekir. Yerinde görmek gerekir. 😊 Fakat Altay arkadaşımla birlikte ertesi gün öğle yemeği için sabah erken saatte gölete balık tutmaya gittik.

Öğle yemeğinden sonra iki gezgin Türk arkadaşlar ile tanıştık. Onlarda uzun zamandır buraya gelmek için plan yaptıklarını söylediler. Ayrıca onlardan aldığımız bilgiye göre de, burada bulunan bir alanda (çamur alanı) terapi etkisi olduğunu öğrendik. Bizde oraya gitmeye karar verdik. Çadırımızdan yaklaşık 7 km uzaktaydı ve yürüyerek o bölgeye gittik. Yolda birçok turistle karşılaşıp tanıştık. Tanıştığımız turist arkadaşlar ile akşam olduğunda biz onlara Türk çayı ikram eder onlarda kendi getirdikleri kurabiyelerden ikram ederlerdi. Gerçekten güzel bir kamp 🏕 geçirdik. Tekrar gitmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi iple çekiyorum şimdiden.

oneyazio

Reklamlar