Zhiguli Dağları

Zhiguli Dağları’na ve Volga nehrine hayranlık duyarak, doğa harikası  olan bu yerlere hemen gitmek için yola koyulduk. Ulaşır ulaşmaz etrafı çevreleyen, burası kesinlikle fantastik bir yer olduğunu düşündüm. ))) Kesin olan bir şey var – Zhiguli’ye gelen herkes büyük bir neşe ve pozitif duygular hissedecektir. Buna eminim. kesinlikle burayı görmelisiniz.

Zhiguli 1

 

Ağustos ayında Samara bölgesini ziyaret ettim. Bölgenin en güzel yerlerini anlatan ve yöresel güzelliği gösteren en ilginç rota olan “Zhiguli Weekend” i gezdik. Bugün, Stigna Dağı‘nı göreceğiz – Zhiguli’nin en yüksek kayalık zirvesi.

 

Alttaki fotoğrafta sağdaki tepeye doğru gidiyoruz. Tepeye tırmanmak zor değildir. Rahat adımlar attık, hemde ara dinlenme noktalarında mola verdik.

Zhiguli 2

Yol boyunca bu güzelliğe gerçekten hayran kaldığımı ifade etmek istiyorum.

Zhiguli 4

Nedenini bilmiyorum, ama arazi sürekli olarak bana, Romen Karpatlar’ı hatırlattı. Orada dağların daha yüksek olmasına rağmen. Bu bölgede, bir zamanlar antik çağda ve Zhiguli kayalıkları, daha yüksek olduğu açıklanmış, ama sonra dağların üst, yumuşak kısımları yağmur ile akmaya akarak şimdiki halini almış. Şimdi Zhiguli’nin yüksekliği sadece 300-360 metredir. Bu arada mavi kurdelesi ise elbette Volga nehridir.

 

Zhiguli 3

Bu arada sanki Çin seddi gibi kurmuşlar. Harika olmuş:)

Zhiguli’nin kuzey kısmı akçaağaç, ıhlamur ve titrek kavak ormanlarıdır. Anlatılana göre Zhiguli dağlarında neredeyse 700 bitki türü olduğu ve çok çeşitli mantar türlerininde bulunduğu da söylenir.

Doğal uyumu bozmamak için, bölgenin güzelliklerinin özgünlüğünü korumak için, doğal yerleri gezen turistlerin kurallara uyması gerekmektedir.

Kireç Taşı

Zhiguli’de bulunan kayalıkların kireçtaşı olduğu belirtilmiştir.

Zhiguli Doğa Parkını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Aktif olarak şehir merkezinden otobüs seferleri bulunmaktadır. Taksi ya da dolmuş ile de gidebilirsiniz. Bu rotaya ulaşmak yaklaşık üç saattir. Bu arada unutmayın!!! Bisiklet ile ulaşmak yasaktır. 🙂

Zhigulevsk dağlara yakın en popüler rekreasyonlar ise, dinlenme noktaları, sıcak kaplıca havuzları bulunmaktadır.

Rusya/Samara

 

 

 

Reklamlar