İlk Gideceklere Hindistan Gezi Rehberi

india-161509_960_720.png

Hindistan’a seyehat etmeyi seven birçok insandan biri misiniz? O zaman başlayalım…)))

Kuzey ve Güneyi keşfetmek için Hindistan’da on günlük bir yolculuğa çıkacak kadar şanslıydım. Her ne kadar Asya da başka yerlere seyahat ettiysem, bu benim Hindistan’a ilk ziyaretimdi.  Gittiğim yerlerden kesinlikle farklıydı. İnsanlar bazen burada kendi üzerinde baskı duyabilir. (Medyanın korkunuzu beslemesine izin vermeyin). Ancak, Hindistan renkli ve çeşitli bir ülke.

Hindistan’ın kuzeyinde, kalabalık ve yoğun şehirler, gürültülü şehir atmosferi ve abartılı saraylar vardır. Güneyinde ise, palmiye ağaçları, yemyeşil araziler, tropik doğa ortamı ile karşılaşıyorsunuz.

Hindistan’da gitmek istediğiniz yeri araştırmaya başlayın ve bir güzergah hazırlayın. Ayrıca, hiçbir şey gerçekten Hindistan’a yapacağınız ilk yolculuğun kültür şokuna hazırlayamasa da, bu inanılmaz derecede zengin ve egzotik kültür hakkında Hindistan’ı ziyaret etmeye hazırlanmanıza yardımcı olacak kadar fazla bilgi edinmek iyi bir fikirdir.

Hindistan’ın temel görgü kurallarını takip edin…

Elbise seçimi,

Eğer erkekseniz, genellikle kendi ülkenizde giydiklerinizi, Hindistan’da da giyebilirsiniz.Fakat, giyeceğiniz T-shirtlerde düz baskısız olmasında yarar var. Ya da sadece düz desenli. Farklı baskıları olan elbiselerinizde, geleneksel ya da bir anlam ifade eden bir şey giyerseniz, yabancı bir insan izlenimi her zaman sizi rahatsız edecektir. Fotoğraf çektirmek için etrafınızda dolanan insanlar ve ya sizin neler ile ilgilendiğinizi sadece öğrenmek için takip eden insanlar.

Eğer bir kadınsanız, rahat kıyafetler giyin. Hindistan’da ne giyeceğiniz hakkında biraz daha fazla bilgiye ihtiyacınız var. Bu konuyu kapsamlı bir şekilde anlayabilmek için, belirli noktalar şunlardır:

 • İnsanlar neden Hindistan’da yabancılara bakıyor?
 • Hindistan’da giyinmek için genel ipuçları.
 • Hindistan’da geleneksel kıyafetler.
 • Hindistan’da düğün ve diğer fonksiyonlara nasıl giyilir?
 • Hindistan’da batı kıyafetleri giyebilir miyim?

Hindistan çok farklı bir ülkedir. Hatta caddede yürüdüğünüz zaman bile şaşırabilirsiniz.  Sadece sabırlı olun ve alışın. Hindistan’ı ilk kez ziyaret ettiğinizde, kısa bir süre içinde tanımak yerine, tüm ülkeyi acele etmeden bölgeyi ayrıntılı olarak görmeye odaklanabilirsiniz.

Özellikle kuzey bölgede kime güvendiğinize dikkat edin. Seyahatinizi mahvetmeyin. Bir süredir Hindistan’da bulunduktan sonra, kimin gerçek olduğunu ve birisinin sizi aldatmaya çalışıp çalışmadığını, ancak içgüdülerinize güvendiğinizi ve naif olmadığınızı fark edebileceksiniz. Zihinsel olarak kendinizi hazırlayın.

Hint dilinde temel kelimeleri öğrenin!

Namaste – Merhaba

Acha- İyi

Acha na-İyi değil

Kitha rupia-Ne kadar

Mutlub-Anlam

Apka mutlup ho-Ne demek istiyorsun

Madat-Yardım

Rakamlar : 1-ek, 2-do, 3-teen, 4-cha, 5-panch

Hindistan’da ingilizce bilen sayısı fazladır. Ama yinede yanınızda sözlük bulundurmanız iyi olacaktır.

Madem ki Hindistandayım klişeler başlayayım.
Madem ki, Hindistan’dayım klişeler ile başlayayım.

Emre Can Kaya kardeşim de, kendisine başlangıç noktasını belirlemiş.

Hindistan’ın Kuzeyindeki Şehirler ve Kasabalrında Maceralar

Hindistan’ın kuzeyinde Delhi’nin Moghul mimarisinden Pushkar’daki çölde bir deve safari yapmaya kadar her şeyi keşfetme şansını getiriyor. Bu muhteşem bir macera fikriniz gibi görünüyorsa, bu klavuz, bu bölgenin sunabileceği en iyi şeyleri keşfetmenize izin verrecektir.

Delhi

Hindistan’ın genişleyen başkenti yaklaşık olarak 17 milyonluk bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Aslında iki parçaya ayrılıyor. Eski Delhi’nin çökmekte olan eski kendi ve yeni düzenlenmiş Yeni Delhi. Yan yana dururken sanki tamamen faklı ülkeler gibi. Birinden diğerine adım atmak başka bir ülkeye gelmiş gibi hissediyorsun.

delhi.jpg

Yeni Delhi

Hindistan’nın resmi başkenti. Delhi kentinin 11 ilçesinden olan Yeni Delhi’dir. Burası aslında Delhi’nin küçük bir bölümünü oluşturuyor ve doğudaki Uttar Pradesh eyaleti, diğer tarafında ise Haryana ile sınırlanıyor.

Yine ziyaret edebileceğiniz yerlerden birisi olan Humayun türbesi, 16. Yüzyılın ortalarında ülkenin ikinci Moghul imparatorunun onuruna inşa edilmiştir. Yükselen beyaz mermer kubbesi ve kırmızı kumtaşları olan kemerleri ile muhteşem bir mimaridir. Bazen bu yapıya ”Kızıl Tac Mahal” denilir.

Humayun
Humayun Türbesi

Eski Delhi

Kaotik olsa da büyüleyici bir yer. Kalabalık bir kent. Çarşı da hemen hemen heryerde bulabileceğiz güzel ve karmaşık işlemeli kumaşlar, çeşit çeşit baharatların bulunduğu ve hatta daha fazlasını bulabileceğiniz büyük bir pazar diyebilirim.

Burada hergün binlerce insanın dua ettiği Jama Cami’sini mutlaka görmelisiniz.

Cama Cami
Cama Cami

Agra

Agra, Yamuna nehri yanında yer alır. Ülkenin en çok turist uğrak yerlerindendir. Burası Tac Mahal’in evi. Çarpıcı güzelliği ile ünlü olan bu mimari, çoğu insanın aklına hindistan deyince Tac Mahal aklına gelir. Gerçekten takdir etmek iöin görülmesi gereken bir yerdir.

Tac Mahal nedir? Hakkındaki bilgiler için Tac Mahal Efsanesi yazını okuyabilirsiniz.

TAC MAHAL
TAC MAHAL

Tac Mahal ve Agra kalesini ziyaret ederek Chambal Safari Lodge’a gidin. Chambal Safari Lodge (Orman Evi), bu yenilenmiş bir ormanlık alanın ortasında yer alan ödüllü ve sakin bir mekandır.

Chambal Safari Lodge, huzurlu ve yeşil bir bahçeye dönüştürülmüş bir miras evidir.

Gününüze, bozulmamış bir doğal ortamda yetişen kuşlar ve vahşi yaşamdan zevk alarak, Chambal Nehri üzerinde bir tekne yolculuğu ile başlayın. Öğleden sonra, bir yürüyüşe çıkın.

Chambal Nehri
Chambal Nehri

Gün batımı için Nahargarh (Kaplan) Kalesi’ni ziyaret edin.

Bu kale ziyaret ettiğimiz tüm mimari yapıların etkileyici kısmı olan yapıdır. Kalenin hemen dibinde büyük bir göl bulunmaktadır. Keçi, köpek kalenin her tarafında adeta dans etmekte ve yüzlerce güvercin kalenin etrafında ve gölün üzerinde uçmaktadır.

Nahar kaplan demektir. Garh kale anlamına geliyor. Jaipur tepelerinde, Nahargarh Kalesi surları, dağların sırtları boyunca rüzgâr alır. Kale duvarlarında ayakta durduğunuzda, Tüm mahalleyi görmüş olacaksınız. Gün batımından önce varırsanız, galeri veya balmumu müzesinden geçebilirsiniz.

Nahargarh Kalesİ

Nahargarh Kalesİ

Varanasi

Varanasi, sadece Uttar Pradesh’in değil, tüm ulusun saraylarından biridir. Lord Shiva şehri hem tapınak arazisi olarak bilinen, Hindularca kutsal sayılan Ganj nehrinin kıyısında yer alır. Birbirine benzemeyen bir yer, bu nehirde banyo yapmaktan tutun, (günahlardan arınmak) ölü bedenleri dahil yaktıktan sonra küllerini bu nehre atarlar. Dindar Hinduların özellikle tercih ettiği bir yerdir.

Varanasi 2

Varanasi 3
Varanasi

Pushkar

Thar çölü’nü çevreleyen Rajasthan’daki Aravallı dağlarının batı tarafında yer alan Pushkar, başka bir yere benzemeyen bir kasaba özelliğini taşır. Popüler bir Hindu kasabası diyebiliriz. Kutsal sayılan bir gölün etrafında olması, Brahma tapınaklarından birine ev sahipliği de yapmaktadır.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Thar Çölü Pushkar
Thar Çölü
brahma-tapc4b1nac49fc4b11.jpg
Tapınak Brahma Pushkar

GOA

Hindistan güneyinde, Goa‘yı ziyaret edin, eski bir Portekizli kolonisi, nefis plajları ve sakinliği ile başdöndüren bir yerdir.

Goa’da katedralleri, tarihi alanları, manastırları kadar güzel müzeleri ile de etkileyici bir kültürel mirasa sahiptir. Ayrıca Baga ve Calangute gibi kumsallarıyla meşhur bir kent, deniz sporları da oldukça yaygındır.

Goa sadece kumsallarıyla değil; Ayrıca keşfedilecek çok kültür var. Tarihe geri dönün ve Goa’nın eski Latin Mahallesi Fontainhas’ı keşfedin. Şirin şeritler, zengin Portekiz mirasını sarı ve mavilerdeki parlak renkli binalarla ve büyüleyici eski dünya bungalovlarıyla yansıtmaktadır. Şüphesiz görsel bir manzara!

Goa da her yıl Şubat ayında yapılan Goa Karnavalı, Goan kütürünün ve geleneğinin hareketli kutlaması ve Goa da yapılan en önemli şeylerden biridir. Renkli şamadıralarla birlikte geçit törenleri gibi bu şenliğin tadını çıkarmalısınız. Dansçıların, şarkı söyleyenlerin ve gösterişli kostümlerin eşlik ettiği sokaklarda bu üç günlük festival herkesi sevinçle dolduruyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


Hampi Hindistan’da görebileceğiniz en güzel doğal manzara. (Hindistan’ın en güzel mimarisinden bazılarına harikulade olan yontulmuş kayalar ile serpiştirilmiş palmiye ağaçlarını düşünün). Tüm şehir UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır

 • Online başvuru yapacaksanız. Online Hindistan Vize Başvurusu sitesine bakınız. Hindistan vize başvurusu online işlemektedir.
 • Hindistan Vize Başvurusu sitesine yönlendikten sonra ”Regular Visa Application” kısmını dolduracaksınız.
 • Hindistan Vize Başvurusu formları herşeyi İngilizcedir. İngilizce bilmek ya da bir bilen ile formu doldurmanız da yarar vardır.
 • Formun son aşamasında sizden başvuru için fotoğraf istyeceklerdir. Onu da eklemelisiniz. Sistem otomatik olarak forma fotoğrafınızı işleyerek ve size Hindistan vize randevu tarihi verecekler.

Vize İçin Gerekli Evraklar

 • Online vize başvurusu çıktısı.
 • İki adet vesikalık fotoğraf.
 • Banka onaylı hesap ekstresi, hesabınızda 5-6 bin TL olması yeterli sanırım.
 • Pasaport kopyası (tüm sayfalar) ve Nüfus cüzdanı fotokopisi. En az 6 aylık geçerli pasaport.
 • İkametgah belgesi. Nüfus ve Vatandaşlık işleri Müdürlüğü’nden
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi.
 • Hindistan Vize Ücreti 6 aylık olarak 42 ABD doları, eğer 1 yıllık ise 68 ABD doları. (yeni ücretleri tam olarak bilmiyorum.) Muhtemelen aynıdır.
Reklamlar