Tac Mahal Efsanesi

Tac Mahal bir aşk hikayesi anıtı. 

Tac Mahal, alışılmadık güzellikteki bir kadına olan sevgi ve bağlılık adına inşa edilen Hindistan’ın en büyük anıtlarından biridir. Büyüklüğüne benzemeyen, devlet tarihinde bütün bir dönemin zenginliğini yansıtır. Bu beyaz mermer yapı, İmparator Şah Jahan, eşi Mumtaz Mahal’e son armağanıydı. İmparator, en iyi ustaları bulmaya ve dünyanın dört bir yanına benzemeyen bir mozole yaratmalarını emretti. Bugün dünyadaki yedi muhteşem anıtın listesinde yer alıyor. Beyaz mermerden yapılmış bir gösteri olan Taj Mahal, bir dönemin derin zenginliklerini betimleyen ihtişamda benzersizdir. Müthiş yapı, Babür İmparatoru Şah Jahan’ın dünyaya verdiği aşk anıtı, eşi Mumtaz Mahal’e olan yoğun sevgisinin bir ifadesi olarak durmaktadır. Dünyadaki en çok fotoğraflanan yapılardan biridir.

Tac Mahal, Hindistan’daki Müslüman kültürünün incisi ve dünyanın evrensel olarak tanınan başyapıtlarından biri haline geldi. Yüzyıllar boyunca, görünmez büyüsünü kelimelere, resimlere ve müziğe çevirmeye çalışan şairler, sanatçılar ve müzisyenlere ilham kaynağı oldu. 17. yüzyıldan itibaren, insanlar bu muhteşem aşk anılarını görmek ve hissetmek için kıtalar arasında dolaştılar. Yüzyıllar sonra, hala gizemli bir aşk hikayesini anlatan mimarinin cazibesi ile ziyaretçileri büyülüyor.

1631 yılının Aralık ayında, Şah Jahan Tac Mahal’ı inşa etmek için yola çıktı. Yapımının amacı, hayatının son anlarında Mümtaz Mahal tarafından verilen sözün yerine getirilmesiydi: güzelliğine karşılık gelecek bir anıt inşa etmek. Yapımı sırasında kullanılan parlak ve ince mavi damarları olan mermer kullanılmıştır. Yine aynı mermerden kullanılarak yapılan (yerden yüksekliği 74m) kubbe, mimar İsmail efendi tarafından yapılarak 1648 yılında tamamlanmıştır. Merkez mozaiğide 1648’de biterek ve tüm kompleksin inşası yaklaşık beş yıl sonra 1653’te tamamlanmıştır.

Babür İmparatoru Şah Jahan tarafından, çocuğunun doğumu sırasında ölen eşi Mümtaz Mahal’e hürmeten yaptırılan, Hindistan’ın Agra şehrinde yer alan Tac Mahal, adeta Hindistan’ın simgesi haline gelmiştir.1533-1666 Yılları arasında hüküm süren, Babür İmparatorluğunun Hükümdarı Şah Jahan imparatorluğun başkenti olan Agra kentinde ve Jumna nehir kıyısının yanında inşa ettirdi.

Bu görkemli mimarinin ana kısmı tamamen beyaz mermerden, iç kısımları ise, kırmızı renkte kum taşları kullanışmış. Mermer üzerine işlenmiş ve yapılan oymalar ise;

YAKUT

ZÜMRÜT

İNCİ

TOPAZ

FİRUZE

AKİK

MERCAN

LACİVERT

SEDEF

Üstte belirtilen taşlardan kullanılarak yapılmıştır. Bu belirtilen taşları Hint prensleri Hükümdar Şah Jahan’a hediye etmişlerdir.

Aşkın kudreti…

Reklamlar