Aspendos Gezisi

Temmuz ayında Fas ve Tanzanya gezisi planlıyorduk. Ancak Memleket özlemi daha fazla bastırdığı için, Moskova’dan uçak ile direk Antalya’ya uçtuk. Yaklaşık 3 saatlik uçuşun ardından bagajlarımızı alarak ilk işimiz bir araç kiralayıp, otele yerleşmek oldu. Bir yada iki saat dinledikten sonra;

Hemen👇

Aspendos ziyareti

Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan Belkıs köyünde yer alan Antik tiyatrosu ile meşhur Antik bir kenttir.

Bu kente Antalya merkezden 47 km olup ortalama bir saat sürmektedir.

Antalya Havalimanı’ndan ise, 38 km olup yaklaşık 40 dakika sürmektedir.

Serik ilçesinin bir kaç km doğusunda ve Köprüçay’ın dağlık bölgesinden düz bir alana ulaştığı yerde ve deniz seviyesinden yukarıdadır.

Tarihi

Tiyatrosu ile ünlü Aspendos antik kenti M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş ve antik devrin mamur zengin kentlerinden biridir. Kent biri büyük, biri küçük iki tepe üzerine kurulmuştur.

Önemli bir ticaret yolu üzerinde olduğu ve bölgenin en büyük nehirlerinden Antik Eurymedon (Köprüçay Irmağı) ile limana bağlandığı için Aspendos, her çağda ele geçirilmek istenen kentler arasında yer almıştır.

Aspendos bölgede kendi adına madeni para bastıran ilk şehirlerden biridir.

Estwediiys’in Kenti

1947’de yapılan Adana yakınındaki Karatepe kazılarında bulunan M.S. sekizinci yüzyılın sonlarına ait hem Hitit hiyeroglifi hem de Finike alfabesi ile kazılmış olan iki dildeki yazıt, Danunum (Adana) Kralı Asitawada’nın kendi isminden türetilmiş Azitawadda adında bir şehir kurduğunu ve kendisinin Muksas ya da Mopsus hanedanı üyesi olduğunu belirtir.

“Estwediiys” ve “azitawaddi” isimleri arasındaki bu şaşırtıcı benzerlik Aspendos şehrinin Asitawada’nın kurduğu şehir olabileceğine işaret eder.

Estwediiys_in Kenti


Aspendos Giriş

Türkiye’nin zengin tarihi kusursuz koruma altında olan Antik kent, yaklaşık 22 metre yüksekliğinde, genişliği 96 m , sahne genişliği ise 48 metre olup, orkestra alanıda sahnenin yarısı kadardır. Roma İmparatoru Marcus Aerelius döneminde M.S. (Milattan Sonra) 160-180 yılları arasında iki kardeşe hediye olarak inşa edildiği söylenmektedir.Tarihi bir Antik Kent olmasına karşın bir çok kez etkinlikler için kullanılmaktadır.

Foto 28

Aspendos Tiyatrosunda üst kısımda 21, alt kısımda ise 20 olmak üzere 41 oturma sırası vardır. Ortalama doluluk oranı maksimum 16 bin kişilik kapasitede olduğu söylenmektedir.

Harika bir özelliği ise yapısı gereği akustik olması, sahneden çıkan sesin yukarıda bulunan kişilerin duyabilmesi gerçekten takdire şayan bir mimaridir.

Sahne binasının yığma taşlardan yapılması ve şarap tanrı’sının, kurucusunun kabartmaları bulunmaktadır.

Sahne binasının üst orta kısmındaki pediment_te şarap tanrısı, tiyatroların kurucusu ve koruyucusu olan Dionysos_un kabartması bulunmaktadır
Sahne binasının üst orta kısmındaki şarap tanrısı, tiyatroların kurucusu ve koruyucusunun kabartması
Aspendos
Aspendos Tiyatro

Aspendos Antik Tiyatro ile ilgili bir öykü;

Aspendos Kralı’nın herkesin evlenmek istediği bir kızı vardır. Kral ise, “Kim halkımız, kentimiz için en yararlı şeyi yaparsa kızımı ona vereceğim” diye bir ilan verir. Bunu duyan sanatkârlar son hız çalışmaya koyulurlar. Nihayet karar günü geldiğinde, kral herkesin çabasını bir bir inceler ve iki aday seçer. Bu adaylardan birincisi, şehre su kemerleri yolu ile çok uzak mesafelerden su getiren bir sistemi kurmayı başarmıştır. İkinci aday ise tiyatroyu inşa etmiştir. Kral birinci adaydan yana karar vermek üzere iken tiyatroya bir daha bakması istenir. Tiyatronun en üst galerisi civarında gezinirken nereden geldiği belli olmayan bir sesin derinden ve defalarca “Kralın kızı bana verilmeli.” dediğini duyar. Büyük bir şaşkınlık yaşayan kral, sesin nereden geldiğini arar ancak kimseyi bulamaz. Bu kişi, tabii ki, yarattığı şaheserin akustiği ile övünen ve sahnede çok kısık bir sesle konuşan tiyatronun mimarının ta kendisidir. Sonunda güzel kızı mimar kazanır ve düğün töreni de bu tiyatroda yapılır.

Duvarlardaki kırmızı zikzak desenli sıva izleri Selçuklu döneminden kalmadır_LI
Duvarlardaki kırmızı desenli sıva izleri Selçuklu döneminden kalmadır.

Antik Kente Giriş

Antik Kente Giriş
Kente Giriş

Ziyaretçilerin çoğu sadece Aspendos Tiyatrosunu görmeye değil, zamanınız da var ise, hemen 40 metrelik yükseklikte olan tepede (ACOPOLIS/AKROPOLİS) eski Roma ve eski Yunan şehirlerinin en yüksek noktasında yer alan, idari, askeri ve dini yapıların bulunduğu savunmaya yönelik merkezi kısımlardan oluşmaktadır.


Odeon

Roma İmparatorluğu döneminde kent meclisi.

Odeon Tarih terimi olarak, Antik Yunan’da, konserler verilen, şiirler okunan, oyunlar oynanan, genellikle dikdörtgen biçiminde, üzeri kapalı bir yapıdır.

Odeon Sanat terimi olarak, Yunan mimarîsinde, içinde müzik dinlenen özel yapı. Eski Yunan’da, içinde konser verilen basamaklı tiyatro.


Bazilika

Roma döneminde inşa edilen bu yapı, üç salondan oluşup, daha çok mahkemelerin yapıldığı adliye binasıdır.


Çeşmeler

Anıtsal bir yapı olan çeşmenin sadece fotoğrafta görüldüğü gibi plan ön yüzü bu güne kadar gelebilmiş. Bu yapının iki katlı olması ve toplamda da 12 adet duvar süslemesi, oyuk bulunmaktadır. Her kat beşer adet diğer ikisi ise hemen yan tarafında yer almaktadır. Muhtemelen beyaz mermerden yapılan heykeller olduğunu düşünüyorum.

Antik çeşme


Pazar Yeri

Çeşme’nin önündeki geniş bir alandır. Kentte tespit edilebilen en erken dönem yapı kalıntısı, agoranın doğusunda bulunan üç katlı market binasıdır. Aşağıdaki resimde görünen iki alt katı günümüze kadar ulaşmıştır.

img_0927

aspendos


Roma Su Kemerleri

Su kemerleri usta inşaatçılar ve mimarisi tarafından şekillendirilmiş taşlarından dolayı dikkat çekmektedir.

Yararlanılan kaynaklar;

Kültür ve Turizm Bakanlığı Resmî Web Sitesi
wikipedia.org
www.antikcagyolculari.com
Reklamlar