Mutlu Cuma Günü

Haftanın en mutlu günü nedir?

Kırmızı halıyı açın, bugün kutlama günüdür. Uzun zamandır araştırma parçası olan ve hepimizin bildiği, Cuma günleri gerçekten haftanın en güzel günü.

Pazartesi gününü daima, ‘sıkıcı’, ‘telaşlı’ ve ‘yorgun’ olarak nitelendirilirken, Cuma günleri ‘eğlence’, ‘özgürlük’ ve ‘serbestlik’ gibi daha olumlu kelimelerle ilişkilendiririz.

”Cuma gününü düşün” ifadesi, dinlenmek ve rahatlama beklentisiyle ”olumlu düşünmek” anlamına gelmektedir.

Hafta sonlarını seviyoruz.

Aslında çalışmayan bir kişi için sıradan bir Cuma günü olabilir.

İş haftasının, yoğun çalışmanın ardından gelen Cuma günü, stresli çalışmalara geçici son vermek. Hafta içinde karşılaştığımız zorlukları unutmaya, harika bir hafta sonu planına yapmaya sahip olmak. Bir sonraki iş başlangıcı Pazartesi için iş planı yapmak (bu çok önemli) plan olmadığı zaman Pazartesi sendromu ile merhabalaşıyoruz. Bundan dolayı Cuma günü mutlu olduğumuz için bir sonraki haftanın da planı hazırlamak yerinde olacaktır. (Ancak hafta sonu için mesaimiz var ise; bu durum değişiyor.)

Her zaman Cuma öğleden sonra eve gitmek için, bir kafe/bar’a gidip arkadaşlar ile oturup sohbet etmek ya da eğlence, etkinlik planları yapmak için sabırsızlanıyoruz. Bu özgürlüğü tatmak ve yaşamak için, Hepimiz Cuma gününü seviyoruz! Cuma günü bizi mutlu hissettiriyor. 🙂

Açıkçası, hafta sonları nispeten serbest zaman, başkalarıyla iletişim kurmak için önemli fırsatlar, ilgi alanlarını keşfetmek ve insanların aşırı çalışmaktan uzak rahatlatıcı temel psikolojik ihtiyaçları sağlar.

Bundan dolayı, nedenlere bağlı olarak yetkin hissetme ve zamanımızı nasıl harcayacağımızı seçebilmemiz, Cuma günü, hafta sonundan daha fazla keyif almamıza neden olur .

 

‘TÜM OKURLARA VE BLOG YAZARLARINA MUTLU VE HUZURLU BİR CUMA GÜNÜ DİLERİM…

 


 

Reklamlar