Özbekistan Gezisi

Özbekistan

fsanevi İpek Yolu bir zamanlar modern Özbekistan topraklarından geçmiştir, bu nedenle bugün bir mimari anıtların hazinesi ve antik çağın birçok kentinin odak noktasıdır. Hive, Semerkant ve  Buhara turistlerin en gözde mekanlarıdır, çünkü bu şehirlerde mevcut Antik Doğu’nun varlığı en güçlü şekilde hissedilmektedir.

Burada Asya’nın atmosferinin tadını çıkarabilir ve birçok cazibe merkezini ziyaret edebilir, ayrıca 10-11. Yüzyılların eski tariflerine göre hazırlanan gerçek Özbek pilavının tadını çıkarabilirsiniz.

Türkiye ve Özbekistan arasındaki hava ulaştırma anlaşması

Özbekistan’a ulaşmak zor olmayacak: Türkiye ve Özbekistan arasındaki hava ulaştırma anlaşması, yeni uçuş noktaları ve sefer artışları yapıldı.


Konaklamalar

Özbekistan’da, çok sayıda otel bulamayacaksınız, ancak burada kiralık iyi bir konut bulabilirsiniz. Bu, hem büyük şehirler hem de çok küçükler için geçerlidir. Otel türleri arasında daireler (tek kişilik oda veya tüm konaklama birimleri), oteller veya mini-otelleri bulmak sizin için en kolay olacaktır. Nispeten geniş fırsatlar hosteller ve misafir evleri sevenler de mevcuttur. Turistler bu ülkede, bu tür konutlar için değerli bir alternatif, bulabilselerde, kamp alanları ve tatil otelleriyle ilgili durum daha da zor. Taşkent, Buhara, Semerkand ve Hiva gibi şehirlerde bulabileceğiniz en büyük konut seçeneği.

Otel konaklama hiç de pahalı değil, ancak hizmet kesinlikle yüksek seviyesi ile memnun edicidir. Özellikle yerel yemekleri denemelisiniz diye otelin restoranında akşam yemeği herkes için uygun fiyatlı olacaktır.

Oteller

Özbekistan’daki turistler için en popüler konaklama otellerdir. Çoğunlukla, bu tür konutlar, Özbekistan’ın küçük kasabalarında bile oteller bulabilmenize rağmen, Buhara, Taşkent ve Semerkant’ta yer almaktadır.

Mini oteller (konuk evleri, butik otelleri, çiftlik evleri)

Burada mini-oteller ağı oldukça zayıf. Özellikle, bu konuk evleri için geçerlidir. Özbek konuk evlerini nadiren bulabilirsiniz, sonra en fazla sadece Semerkant ve Hive’de. Özbek misafirhanelerinde ortalama olarak günlük fiyatlar 12 USD’den başlıyor.

Pansiyonlar

Özbekistan’da hosteller nispeten yaygındır. Ancak, bu tür konutların neredeyse tamamı ülkenin başkenti – Taşkent’te bulunmaktadır.

Kamp

Ne yazık ki, Özbekistan’da kamp alanı bulamayacaksınız. Ancak, açık hava eğlence meraklıları, ülkedeki mevcut “yurt kamplarından” birine yerleşebilir ve bu da birçok açıdan doğası gereği kamp alanlarına benzer.


Özbekistan: Mutfak ve Yemek

Mutfak Özellikleri

Özbek mutfağı, İran-Tacik kültüründen gelen etkilerin yanı sıra eşsiz yerel mutfak geleneklerinin birleşimidir. Slav mutfaklarından bazı borçlar var. Çoğunlukla, bu etkiler Sovyetler Birliği dönemlerinde Özbek mutfak kültürüne geldi.

Özbek mutfağında en çok kullanılan malzemeler et (özellikle kuzu, dana eti ve at eti), sebzeler (lahana, patates, soğan, havuç, biber, patlıcan), pirinç ve buğdaydır. Tabii ki, belirli zaman açısından ilk yerler, tabii ki, kızartma ve pilaki olmasına rağmen, çeşitli şekillerde yemekler hazırlanmaktadır. Özbekistan’da tatlı pişirme geleneği ve birinci ve ikinci dersler olarak güçlü bir şekilde gelişmiştir. Özbek yemeklerinin özelliği kalori ve yağ içeriğinin artmasıdır.


Gezi Rehberi

Birçoğumuz farklı noktalara seyahat etmekteyiz. Dünyadaki seyahatlerim sırasında, Orta Asya ülkelerini ziyaret etmeyi hayal eden yabancı turistler ve bu bölgeye ziyaretlerini sıra dışı bir coşkuyla anlatanlar tarafından sürekli olarak karşılaştım. Daha sonra yabancıların neden tüm vize ve dil engellerine rağmen Orta Asya’ya gitmeye çok hevesli olduklarını ve her şeyin daha basit olduğu, bu en ilginç bölgeyi hafife aldığımızı düşündüm.

Tüm Orta Asya ülkeleri dikkati hak ediyor. Ancak, benim için en canlı izlenim Özbekistan oldu.

Bilim ve ilim yuvası


Düşün ki: Semerkant’ın gök mavisi camileri, Taşkent’in hareketli pazarı, antik Hiva kenti, kaybolan Aral gölü, hepsi gerçek. Özbek pilavı ve sulu kirazlar ile çocukluktan ve gençlikten gelen nostaljik bir anıya sahiptir.

shohizind.jpg


Vize ve Sınır Geçişi

Umuma Mahsus Pasaport Hamilleri vizeden muaftır. Türk vatandaşlarının Özbekistan’a geldiklerinde 3 gün içinde otelde veya yabancılar polisine başvurarak geçici ikamet kayıtlarını yaptırmaları çok önemli bir konudur. Aksi durumda idari cezalar ile karşı karıya kalabilirsiniz.


Oraya Nasıl Gidilir

Özbekistan’a kara ve hava yoluyla ulaşabilirsiniz.

Nasıl Gidilir.png

Özbekistan coğrafi olarak Asya’nın tam merkezinde, Seyhun nehri ve Ceyhun nehri arasındaki geniş arazilerde yer almaktadır. Bu ülkenin sınırları Kazakistan , TürkmenistanTacikistan , Afganistan , Kırgızistan ve Afganistan ile komşudur  . Özbekistan’ın % 60’ından fazlası bir çöl ve bozkır, geri kalanı ise dağlar, vadiler ve ovalarla doludur.

Özbekistan coğrafi olarak Asya'nın tam merkezi.png

2016 yılı nüfus sayımına göre, ülke nüfusu toplam nüfusun 32 milyonunu aşmaktadır; bunların% 63’ü kırsal bölge sakinleri ve sadece% 37’si kentseldir. Nüfusun kompozisyonuna göre Özbekistan, Özbeklerin% 80’ini, Rusların% 5,5’ini, Tacik ve Kazakların% 5’ini, Karakalpaks’ın% 2’sini ve Tatarların% 1,5’ini oluşturuyor. Toplam nüfus yoğunluğu yaklaşık 60 kişi / km2‘dir.


Turist Bölgeleri

Turist Alanları Özbekistan.png

Taşkent Bölgesi

Taşkent, doğunun mirası. Orta Asya’nın Kalbi. Eski mahalleler ağırlıklı olarak Chorsu pazarında yoğunlaşıyor ve bütün şehir katedraller ve çeşitli yönlerden türbeler ile zengin bir şekilde doludur. Taşkent’te İsa’nın Kutsal Kalbinin Katolik Katedrali’ni ziyaret edebilir, görkemli Medreseler ve Eski külliyelerin mavi kubbeleriyle örtülü seramik fayanslarla zengin bir şekilde dekore edilmiş türbelerin önünde meditasyon yapabilirsiniz.

tashkent.jpg


Semerkant Bölgesi

Registan – büyük bir kompleks; Bazı minarelerde, bir kuşbakışı görüntüsünden karenin manzarasını görebilir ve görebilirsin.

Semarkand.jpg


samarkand.jpg


Ancak,  klostrofobiden (korku) muzdaripseniz uygun değildir, çünkü minaredeki merdivenleri çok dar ve dikçedir.


Minare içi Smerkand.png


Semerkant’ın ikinci ana cazibesi ise, 10-15 dakika Registan’dan yürüyerek ulaşabileceğiniz Amir Timur’un türbesidir.

Amir Timur Türbesi.png


Türbe birkaç efsane ile ilişkilidir ve yerel bir uzmanın hikayelerini paylaştığı için çok şanslıydım. 

Amir Timur Türbe içi.png


Semerkant’ın şehir sınırları dışında oldukça sıra dışı bir yer. Kızıl Kum çölü, yaklaşık 300 hektarlık kumsal genişliği vardır.

Kızılkum Semerkand.png


Buhara Bölgesi

Buhara , muhteşem bir antik kenttir ve en sevdiğim ise burada, Doğu Türklerinin Nasreddin Hocası, Lyabi evinin ve göletin yanında bulunan anıt.

Nasreddin Hoca.jpg


Şehrin en eski anıtı olan bu minareli kompleksi önünde oturup yapıya bir bakıp eskiyi düşünün, ardından yerel lokantalardan birinde lezzetli Özbek yemeklerinden tadın, sonrasında pazarı ziyaret edin ve geleneksel hamamda güne son verin.

Semerkand Minare Kompleksi.png


Aral Denizi

Özbekistan seyahat şirketlerinde tur satın alarak Aral Denizi’ne de bakabilirsiniz, ancak katılımcıların sayısına ve gün sayısına bağlı olarak bu seyahatin fiyatı pahalı olabilir. Gidecek yolcuları uygun bir fiyata getirmeyi kabul eden bir sürücü bulabilirsiniz, ancak dikkatli olun. İlk olarak, Özbekistan’daki Daewoo Nexia otomobillerinin popülaritesiyle, böyle bir taşımacılığın Aral Denizi’nin kuru dibinde bir gezi için uygun olmadığını anlarsınız. Ama yinede değer.

➤Abone Ol : YouTube

➤Mail : info@oneyazio.com

Reklamlar