Rusya Vizesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pasaportlar ve vizeler Rusya Federasyonu’na (RF)’ye girişte sıkı bir şekilde kontrol edilmektedir.  Rusya’ya seyahat edeceklerin seyahat amacına uygun vize almaları gerekmektedir. Seyahat  öncesi otel rezervasyonlarının yaptırılması ve buna ilişkin belgenin Rusya’ya girişte pasaport kontrolünde ibraz edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, giriş yapan kişilerin üzerlerinde, RF’de kalacakları süre içinde sağlıyacak miktarda döviz veya kredi kartı  bulundurmaları giriş esnasında yaşanabilecek sorunların çözülmesinde  gümrük polislerini  ikna etmek açısından  faydalı olabilmektedir.

RUSYA ‘ YA TEK GİRİŞLİ YADA ÇOK GİRİŞLİ VİZE ALINABİLMESİ İÇİN GEREKEN BELGELER

  • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olan)
  • 2 Adet biyometrik fotoğraf
  • Davetiye
  • Rusya’da 3 ay’dan fazla kalacak kişilerin (çalışma, öğrenim veya çok girişli vizeleri için) İnsan Bağışıklığı Yetersizliği Virüsü (AİDS) enfeksiyonu olmadığını teyid eden sertifika (Eliza testi) istenir,

Rusya Federasyonu yasalarına göre, Turist ziyaretçiler, davet eden yakını kim ise oradaki konaklamalıdır veya bir otelde. Davetiye talep eden yakını, belgenin aslını size göndermesi gerekli, vize başvuru evrakları içine eklemeniz gerekecek.

Eğer otelde kalacaksanız otel tarafından hazırlanan, akredite turizm firması tarafından onaylanmış belgeye ihtiyacınız olacaktır.

Bu evraklar ile vize başvurusu yapabilirsiniz.

Eğer hızlı olmasını istiyorsanız ekspres vize şeklinde sanırım bir günde çıkıyor. Ama, normalde bir hafta kadar bir sürede çıkmaktadır.

-Rusya pasaport kontrolünde size bir migration card verilecek bu dökümanda ilgili yerlere ad soyad ve imza atmalısınız, daha sonra polis onayından sonra kart sizde kalacak. Bu kartı Rusya’dan çıkana kadar pasaport vize ile birlikte yanınızda taşımalısınız ve çıkış yapacağınız gün pasaport kontrolünde tekrar polise teslim etmelisiniz. Aksi halde problem yaşayabilir ve idari ceza işlemine maruz kalabilirsiniz.

-Türk Elçilik ve konsolosluk telefon irtibat numaralarını kayıt edin.

-Rusya Federasyonu’na giriş yaptıktan sonra vize türüne bakılmaksızın üç iş günü içerisinde registre etmelidir.

1-Otelde kalacaklar için, giriş yapıldığında otel tarafından verilmektedir.

2-Registre işlemlerini kendisini davet eden kişi tarafından yerel makamlara başvurarak halletmesi gerekmektedir.


Aslında ilk başta unuttuğum bir konu var, dikkat edilmesi gereken bir husus;

Kaynak: Dış İşleri Bakanlığı

Rusya Federasyonu (RF) hudut makamları, düzgün olmayan pasaportlarla (sayfaları yırtık, kapağı gövdesinden ayrılmış, fotoğrafı plastik kaplamadan çıkmış, aşırı yıpranmış, selobantla “tamir” edilmiş, yaprakları zımbayla tutturulmuş vb. ) bu ülkeye giriş yapmak isteyen kişilere izin vermemektedir.

Bu çerçevede, Rusya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın, bu ülke hudut kapılarında güçlükle karşılaşmamalarını teminen;

– Yıpranmış olan pasaportlarını vakit geçirmeden Türkiye’de veya ülkemizin RF’deki temsilciliklerine başvurarak yenileriyle değiştirmeleri gerekmekte;

– Yeni pasaport aldıklarında Türkiye’den RF’ye veya RF’den Türkiye’ye seyahat etmeden önce eski pasaportlarındaki RF vizelerinin yeni aldıkları pasaporta aktarılmasını teminen, RF İçişleri Bakanlığı Vize ve Göç İşleri Şubeleri’ne (OVİR), ya da bu ülkenin Türkiye’deki temsilciliklerine başvurmaları icap etmektedir.

Eski pasaportlardaki RF vizeleri Türkiye ve Rusya’daki havaalanı pasaport kontrol görevlilerince geçerli sayılmayacaktır.

Mutlu ve Güzel seyirler dilerim.

ONEYAZIO

info@oneyazio.com

Reklamlar