Martı Hikayesi Opatija Gezi

Masmavi bir denizin üzerinde, bir balıkçı teknesi üzerinde dolaşan beyaz martıların sürüsünü izlemek, Adriyatik’in romantik ikonografisinin merkezinde yer alıyor. Ve yine de, martı çok karışık bir üne sahip bir kuştur. Yemek bulmak için birçok becerikli yöntemleri kullanacak bir yırtıcı korsan olarak da bilinir.

seagull

Martıların dikkatli ve özenli ebeveynler olduğu bilinir ve bir erkek ve dişi ömür boyu eşleşir. Bitki örtüsünden yapılmış bir yuvaya iki veya üç benekli yumurta bıraktıktan sonra, her iki ebeveyn de yumurtalarını kuluçkaya yatırır. Koyu bir şekilde aşağıya doğru doğarlar ve iyi kamufle edilirler. Her iki ebeveyn de civcivleri besler, ancak yetiştirme döneminin başlarında erkeğin beslenmesi, dişilerin üzerinde koruyucu yapmaktadır.

Civciv Martılar

 

Martılar hakkında büyüleyici bir gerçek, hem tatlı hem de tuzlu su içebilecekleridir. Hayvanların çoğu bunu yapamaz, ancak martıların gözlerinin hemen üstünde özel bir salgı bezi vardır, bu da tuzu, sistemdeki tuzları sistemdeki açıklıklardan temizlemek için özel olarak tasarlanmıştır.

 

Denizlerin güçlü dalgalarında ve en güçlü akıntılarda bile mükemmel bir yüzücü ve fırsatçı bir çöpçü olan martılar, yiyecek atıkları ve balıkçıların tekneye binerken, avlarını yakalamak için rutin olarak yolcu ve balıkçı teknelerini takip ediyorlar.

Kıyı şeridindeki sığ sularda, martılar ustaca ayaklarını kürek gibi kullanıyorlar, karidesler için avlanıyorlar. Martıların zekası, tarlalarda traktörlerin arkasından, solucanların bol olacağını bildikleri zaman aynı denizlerde ki gibi, avlarını kolayca yakalıyorlar.

kıyılarlda martıların avı

 

Tarlada martılan avı.jpg

 

Opatija sahili üzerinde, arkasında ilginç bir hikaye ile deniz kıyısında duran bir kızın elinde bir martı ile heykeli vardır. Lungomare gezinti yolunun yanında zarif bir şekilde kayalıkların üzerinde ayakta duran heykel, sadece Opatija’nın değil, tüm Kvarner bölgesinin de sembolüdür. Bugün tüm ziyaretçilerini ilginç hikayesiyle şaşırtıyor.

Hikaye 1891’de, Arthur Kesselstadt’ın Opatija’nın önünde bir bahar fırtınasında denizde trajik bir şekilde hayatını kaybettiğinde başlar. Bu kederle hüzünlenen ailesi kaybolan ruhuyla uyanmak ve onurlandırmak için “Madonna Del Mare” heykelini ortaya çıkarmıştır. Ancak, sert hava koşulları nedeniyle heykel hasar görmüş ve daha sonra restore edilmiştir.

Opartija Martı Heykeli.jpg

Martı ile olan genç kızın gerçekte kim olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Ancak uzun yıllar boyunca kimsenin bir cevabı olmamış.

Bugün, Opatija’nın sahil şeridi üzerinde zarif şekilde duruyor olması ve tüm ziyaretçileri, turistleri, fotoğraf çekmeye ve Opatija’yı ve cazibesini hatırlamaya davet ediyor…

 

 

Opatija.jpg

lungomare.jpg

Reklamlar