Yurt Dışı Seyahatlerinde Uyulması Gereken Temel Sağlık Kuralları

Aslında, yurtdışı gezilerinde riskler seyahat sağlığı açısından değişkenlik gösterebilmektedir. Yani, seyahate çıkan kişinin yaşı, cinsiyeti, ve sağlık durumu ile ilgili kriterler ile birlikte seyahat edilecek güzergah, amaç ve süreye göre değişebilir.

Seyahate Çıkacaklar İçin Öneriler

Tatile çıkmadan önce gidilecek bölgeye özgü koşulları öğrenmenin ve alınması gereken sağlık tedbirleri hakkında bilgilenmenin sağlıklı bir tatil geçirmek için büyük önem taşıdığını unutmayın.

>  Aşağıdaki sağlık kontrollerinden geçin:

 Kalış süresine göre ilaç reçetesi temin ediniz ve doktorunuzdan uygun bir sağlık çantası oluşturma ile ilgili tavsiyeler alın,

 Diş kontrolünü yaptırın,

 Gözlük kullanıyorsanız yedek gözlük alın,

 Bazı özel koşullara bağlı diğer kontroller (ör. Hamilelik, şeker hastalığı).

> İçmek için güvenli olmayan suları mutlaka kaynatın.

> Musluk suyunun uygun şekilde klorlanmadığı veya hijyen ve sağlık şartlarının kötü olduğu bölgelerde, kaynatılmış su ile hazırlanan çay ve kahve gibi içecekler, kutulanmış veya şişelenmiş, ağzı kapalı ve mümkünse pastörize edilmiş meşrubatı tercih edin. Musluk suyu, doğal kaynak suyu ve hangi suyla yapıldığını bilmediğiniz buzlu içecekleri içmeyin. Eğer mutlaka içmek zorunda kalacağınızı düşünüyorsanız filtre veya iyot tabletleri kullanın.

> Suyun bulaşık olabileceği yerlerde, buzun da bulaşık olabileceğini göz önüne alarak, içeceklere koymayın.

> Ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın.

> İçecek kutusu veya şişelerinin dış kısmındaki su bulaşık olabilir. Bu yüzden ıslak kutu ve şişeleri açmadan önce kurulayınız ve içerken ağza doğrudan temas edecek yüzeyi öncelikle silerek temizleyin.

> Suyun bulaşık olabileceği yerlerde, dişlerinizi musluk suyu ile fırçalamayın.  Tazeliğinden ve kaynadığından emin olmadığınız gıdaları yemeyin.

> Çiğ veya iyi pişmemiş tüm yiyecekler bulaşık olma riski taşır. Bunları yemekten kaçının.

> Özellikle hijyen ve sağlık şartlarının yetersiz olduğu bölgelerde salata, pişmemiş sebze, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri gibi yiyecek ve içeceklerden kaçınınız. Pişirilmiş ve hala sıcak olarak servis edilen yiyecekleri veya kendinizin soymuş olduğu kabuklu meyveleri yemeye özen gösterin.

>  Sokakta satılan yiyecek ve içeceklerin tüketiminin hastalık riskini fazlasıyla arttıracağını unutmayın. Unutulmaması gereken kural: “Kaynatın, pişirin, soyun veya unutun gitsin.

> Ambalajlı olarak satılan tüm gıdaların son kullanma tarihlerine dikkat edin.

> Herhangi bir nedenle sağlık kuruluşuna başvurmanız durumunda sizin için kullanılan iğnelerin tek kullanımlık (disposable) ve aletlerin steril olmasına dikkat edin.

> Haşerelere karşı gerekli önlemleri alın. Sinek kovucu spreyler kullanmak, gece yatarken cibinlikle yatmak faydalı olacaktır.

> Temizliği şüpheli sularda yüzmek veya bu sularla temas etmek çeşitli hastalıklara yol açabileceğinden temizliğinden emin olmadığınız havuz ve deniz sularında kesinlikle yüzmeyin.

> Özellikle kedi, köpek, maymun gibi hayvanlarla temastan kaçının ve ısırılmanız ya da yaralanmanız halinde hemen tıbbi otoritelere başvurun.

> Tatlı sularda yüzmekten kaçının. Tuzlu sular, her zaman daha güvenlidir.

> Mantar ve parazit enfeksiyonlarından korunmak için ayaklarınızı temiz ve kuru tutun.

Aşağıdaki durumlara ilişkin kazalara karşı tedbirli olun:

  • Trafik (gitmeden önce kan grubunuzu gösteren bir kart edinin),
  • Hayvanlar (yılanlar ve kuduz köpeklere dikkat edin),
  • Alerjiler (bir sağlık uyarısı bilekliği takın),
  • Güneş (güneş gözlüğü ve güneş losyonu bulundurun)

>  Kapsamlı bir yurtdışı seyahat sağlık sigortası kaydı yaptırın.

Önce Sağlık!

Kaynak: Türkiye Hudur ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü
Reklamlar