Kış Sarayı

Rusya’nın Venedik’ine gidelim. Sanki bir masal kenti gibi, kültürüyle ve sanatıyla göz kamaştırıyor. 42 adet adaya yayılmış ve 350 köprüden oluşan zarif bir şehir. Bizde sokakların mistik atmosferini hissetmek için gezintiye çıkmadan önce göz kamaştıran sanatı görmek için Kış Sarayını (The Winter Palace Hermitage) ziyaret edelim.

Müzeden sonra masal kenti gezisine devam edeceğiz…

Göz Kamaştıran Hermitage

Hermitage4

The Winter Palace Hermitage (Kış Sarayı İnziva Yeri) dünyanın en büyük sanat galerisinden biri olan Hermitage Müzesi St. Petersburg’ta bulunuyor.

II. Katerina
II.Katherina saltanatı 1762-1796

Beş binadan oluşan saray, II.Katerina zamanında ise müzeye dönüştürülmüştür. Kentin kurucusu olan Çar Büyük Petro’nun kızı olan Elizabeth tarafından İtalyan mimar Bortolomeo Rastrelli’ye yaptırılarak, kışlık inziva yeri olarak kullanılmış. Müze adeta etkileyici bir sanat koleksiyonu. 12 bin heykel, 15 bin tablo, 700 binden fazla para koleksiyonu bulunmaktadır. Müzede, fotoğraf çekmeniz, koleksiyonlara bakmanız için en az iki saat gezmelisiniz.

Elisabeth Petrovna_(1760)
Elizaveta Petrovna

Çar Büyük Petro’nun kızı Elizaveta Petrovna


Bu arada müzenin fotoğraf çekimi içinde belirli kuralları da bulunmaktadır.

Dikkat!
Basit olan kuralları izleyin: Eserlere dokunmayın ve sesli konuşmayın. Her odaya bakan görevliler vardır. Size bir şey söylerseler, onları dinleyin ve size ne söylediklerini yapın. Tartışma olur ise dışarı atılabilirsiniz.

Hermitage3
Raphael Loggias galerisinde yürüyüş sanat ile çevrilidir.
Hermitage Kompleks.jpg
Raphael Loggias galerisi


Galeri


Hermitage Müze Kompleksi.jpg

Hermitage Müzezi Kompleksi-Soldan sağa: Hermitage Tiyatrosu, Eski Hermitage Binası, Küçük Hermitage Binası, Kış Sarayı. (Yeni Hermitage binanın arkasında durmaktadır.)

Bunların dışında Menshikov Sarayı , Porselen Müzesi , Staraya Derevnya Depolama Tesisi ve Genelkurmay binasının doğu kanadı da müzenin bir parçasıdır. Bu tesisler, son yıllarda eserler ve resimlerin muazzam envanterinin daha büyük bir bölümünü sergilemek için eklenmiştir.

Hermitage web sitesi  Kapsamlı, fotoğraflarla dolu ve size güncel ve kalıcı sergiler hakkında bilgi veriyor. Web sitesinde, görmek istediğiniz öğelerin listesini oluşturmanıza yardımcı olacak bazı planlama araçları vardır. Bu çevrimiçi araçlarını deneyebilirsiniz:

  • Trip Planner  – Ziyaretinizi oluşturmanıza ve organize etmenize yardımcı olur
  • Etkileşimli harita  – Nerede bulunduğuna dair bir bakış açısı elde etmek için üç katın düzenini gözden geçirin.

Hermitage Tiyatrosu

1783’te Hermitage Tiyatrosu’nu inşa etmek için II. İmparatoriçe Katherine tarafından mimar Giacomo Quarenghi görevlendirildi; inşaat 1787’de tamamlandı. Binanın iyi dengelenmiş harmonik yapısı, 18. yüzyıl sonlarında Rus Neoklasizminin olağanüstü bir örneğini oluşturuyor. Zemin kattaki rustik pencereler, mimar Quarenghi’nin en sevilen dekoratif unsurlarından biri olan aslan maskeleriyle anahtar taşlarla dekore edilmiştir. Cephenin ikinci katındaki sütun, antik Yunan oyun yazarlarının ve exedralara (yarım daire-dikdörtgen şeklinde) yerleştirilmiş şairlerin heykelleri ile yükselişe maruz kalmaktadır.

Oditoryum, altı sıra banklı bir amfi tiyatrosu olarak yorumlanmıştır. Duvarları, başyapıtlarının tiyatro maskeleriyle süslendiği yapay mermer ve sütunlarla dekore edilmiştir. Ünlü oyun yazarlarının profilleri ile madalyonlar, Apollon heykellerinin ve exedralardaki museslerin üzerinde yer almaktadır. Sahne, salondan birkaç sıra sıra ve iki yan kutunun olduğu bir korkuluk ile ayrılır.

18. yüzyıldan bu yana tiyatro gösterileri geleneksel hale geldi ve birçok kutlamanın parçasıydı. Günümüzde tiyatroda performanslar sergileniyor ve sergiler fuayesinde gerçekleşiyor.

Hermitage Tiyatrosu Dış
Hermitage Tiyatrosu

Büyük (Eski) Hermitage

1771-1787 yıllarında, Küçük Hermitage’nin yanındaki yeni bir bina, Neva Nehri setindeki Empress Catherine II’nin emriyle inşa edilmiştir. Küçük Hermitage’den daha büyük olan, Büyük Hermitage olarak adlandırılmış ve saray koleksiyonlarını ve kütüphaneyi barındırması gerekiyordu. Mimar Yuri Velten, yeni binayı mevcut saray kompleksine sığdırmayı başardı. Büyük Hermitage’nin kemer sıkma ve sadeliği, 18. yüzyıl klasisizminin izleyicilerini izledi. Binanın sütun veya pilast gibi sırayı belirten unsurları yoktur, ancak yapısı klasik düzenin orantıları ile tamamen belirlenir. Binanın alt kısmı masif ve rustik, daha hafif üst kısım tarafından dengelenmiştir. Cephenin dekoratif şeması, yatay bölümlerin ve dikey pencere açıklıklarının ritimli kombinasyonuna dayanmaktadır.

1792 yılında Giacomo Quarenghi, Vatikan’daki Roma’daki orijinal fresklerin 18. yüzyıldan kalma kopyaları olan Raphael Loggias’ı barındıran Büyük Hermitage’ye bir uzantı yaptı.

Büyük Hermitage’de sergilenen İtalyan Rönesans sanatıdır.

Büyük ve Eski Hermitage.jpg
Büyük (Eski) Hermitage

Küçük Hermitage

II Katherine tarafından yaptırılan mimar Yuri Velten tarafından 1764-1766 yıllarında Kış Sarayı’nın yanında iki katlı bir bina inşa edildi. Geç Barok ve erken Neoklasik unsurları başarıyla birleştirdi.

1767-1769 yıllarında mimar Jean-Baptiste Vallin de la Mothe, büyük bir salon, birkaç oturma odası ve İmparatoriçe’nin dinlenmesi için bir orangutanlık ile Neva Nehri setinde bir köşk inşa etti. Binanın dekoratif desenleri, Neo-klasik kanonları izler ve bu stil için tipik olarak Kışlık Sarayın mimari yapısına referans veren sade orantıları içerir. Korint kolonosunun ritmi, köşkün ikinci katında, iki yapının mimari bütünlüğünü stilistik olarak oldukça farklı kılar.

Güney ve kuzey pavyonlar daha sonra her iki tarafındaki galerilerle Asma Bahçe (birinci kat seviyesine yükseltildi) ile bağlandı. Tüm mimari kompleksi, Catherine II’nin, “küçük küçükler” olarak adlandırdığı oyunlar ve oyunlarla eğlenceli akşamları ağırladığı kuzey pavilyonunun amacından sonra Küçük Hermitage olarak adlandırılmıştır. Asma Bahçe boyunca uzanan galerilere yerleştirilen güzel sanat koleksiyonları, imparatorluk müzesinin koleksiyonlarını başlattı.

Ünlü Peacock Clock, Pavilion Hall’da yer almaktadır. Küçük Hermitage galerileri Batı Avrupa resim sergileri ve dekoratif sanat eserleri sergisine ev sahipliği yapıyor.

Küçük Hermitage.jpg
Küçük Hermitage

Kış Sarayı

Zarif, anıtsal saray, 18. yüzyılın ortalarındaki Rus sanatında Barok tarzının çarpıcı bir anıtıdır. Saray, mimari ve dekoratif plastik sanatının sentezinin mükemmel bir örneğidir. Bütün cepheler iki katmanlı bir sütunla süslenmiştir. Dikeylerin karmaşık bir ritmini oluşturan sütunlar yukarı doğru yükselir ve bu hareket çatıda çok sayıda heykel ve vazoyu kucaklar. Kalıplanmış süslemenin bolluğu – hayali kornişler ve pencere arşitravları, maskaronlar, cartouches, rocailles ve çeşitli alınlıklar – binanın görkemini muhteşem bir şekilde yansıtan son derece zengin bir ışık ve gölge oyunu yaratır.

Bir ve aynı mimari motif üzerinde gelişen Rastrelli, sarayın dört cephesinin her birine farklı bir yapısal ritim kazandırdı. Meydana bakan güney cephesi, resmi bir ihtişama sahiptir. Burada mimar, avluya büyük bir giriş yapmak için binayı üç kemerle deldi ve eşleştirilmiş sütunların dikey elemanları ile vurguladı. Sonsuz bir koloninin izlenimini veren görkemli kuzey cephesi, Neva’nun geniş genişliğine bakmaktadır. Admiralty’nin karşısındaki batı cephesi, küçük bir avluya sahip bir kırsal sarayın kompozisyonunu andırıyor. Büyük bir yapı taşı oluşturan devasa yan blokları ile anıtsal doğu cephesi, soyluların malikanelerinin bulunduğu Milyonnaya Caddesi’ne çevrilmiştir.

150 yıl boyunca saray emperyal konut olarak hizmet etti. Kasım 1917’de, Ekim Devrimi’nden sonra bir müze ilan edildi. Sarayda sergilenen büyük salonlar ve odalar, Avrasya ve Doğu antik eserlerinin koleksiyonları ile Avrupa ve Doğu resimlerinin, heykellerin ve dekoratif sanat eserlerinin koleksiyonları yer alıyor.

Kış Sarayı.jpg
Kış Sarayı – The Winter Palace

Yeni Hermitage

Yeni Hermitage, Rusya’daki müze koleksiyonlarını barındırmak için özel olarak inşa edilen ilk bina oldu. İmparator Nicholas, Avrupa’daki müze mimarisinin imajını büyük ölçüde Rusya’ya gelip İmparatorluk Hermitagesini inşa etmek olan Alman mimar Leo von Klenze’yi davet ettim. Mimarlar Nikolay Yefimov ve Vasily Stasov, Klenze’nin projesini yürütmek için görevlendirildi ve yeni yapıyı mevcut mimari çevreye uydurmak için bazı önemli değişiklikler yaptı.

1842-1851 yıllarında Tarihcilik tarzında inşa edilen Yeni Ermitaj’ın karakteristik özellikleri, yapının kemer sıkma ve anıtsallığı ve mimari hacimlerin dengesidir. Müzeye giriş, Alexander Terebenev atölyesinde gri granitten kesilen Atlantes’in figürleri tarafından desteklenen muhteşem bir portiko ile vurgulanmıştır. Bina ayrıca, ünlü sanatçıları, mimarları ve geçmişin heykeltraşlarını tasvir eden heykeller ve kabartmalarla dekore edilmiştir. Klasik, Rönesans ve Barok süslemeler, binanın cephelerinin devasa yüzeylerini canlandırıyor.

Müzenin odaları, orada sergilenecek koleksiyonlara göre tasarlandı; Örneğin, üst kattaki Skylight Salonları ile donatılmış olan Resim Galerisi, Resim Sergisi Galerisi’ne ev sahipliği yaparken, zemin kattaki odalar Klasik mimarinin tarzında dekore edilmiş, antik eserlerin ve heykellerin koleksiyonlarını ve çeşitli kütüphaneleri barındırmıştır. Rusya’daki ilk sanat müzesinin 5 Şubat 1852’de tören açılışı gerçekleşti. Bugünlerde tarihi eserlerin korunan odalarında antik sanat koleksiyonları, ayrıca Avrupa resim sergileri, heykeller ve dekoratif sanatlar yer alıyor.

Yeni Hermitage
Yeni Hermitage – The New Hermitage
Müze Açılış saatleri

Salı, Perşembe, Cumartesi, Pazar:
10:30-18:00

Çarşamba, Cuma:
10:30-21:00

Pazartesi günleri ve
1 Ocak ve 9 Mayıs Günleri Kapalıdır.


Toplu taşıma

Metro: Admiralteyskaya, Nevsky Prospekt, Gostiny Dvor
Otobüsler: 7, 10, 24, 191
Tramvay: 1, 7, 10, 11

Kaynakça : hermitagemuseum
Reklamlar