Fotoğraf Türleri: Sizin İçin Hangi Niş Uygun?

 

Yeni başlayan ve istekli bir fotoğrafçı olmakla ilgili en iyi şey, hemen hemen her fotoğraf nişini keşfetmek için özgür olmanızdır. Moda, foto muhabirliği, spor, etkinlikler – bir kamera ile donanmış, hepsini deneyebilir ve becerinizi aynı anda geliştirebilirsiniz.

Ancak fotoğrafçılıkta daha fazla tecrübe kazandıkça, buna sadık kalmazsanız, belirli bir stile sahip olmanın zor olduğunu keşfedeceksiniz. Aslında, sizi belirli bir alanda başarılı olmaktan alıkoyabilecek en önemli şey olabilir.

Bu yazıda, fotoğrafçılıktaki en popüler nişlerden bazılarını, nasıl olduklarını ve bunların her birinde nasıl başarılı olabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacağım.

 

En Popüler Fotoğraf Türleri

Tüm esnafların Jack’i olmak yerine, aşağıdan bir fotoğraf nişi (veya alt niş) seçin ve yavaşça başarıya ulaşın.

 

Portre Fotoğrafı

Portre Family.jpg
Pixabay ile görüntü

Portre, tartışmasız fotoğrafçılıkta en çok keşfedilen niş veya türdür. Bugün, akıllı telefonu olan herkes, fotoğraf makinesini bir kişiye tutması ve hedeflemesi doğal hale geldiğinden, portre fotoğrafçılığı uygular.

Samimi fotoğrafçılık olarak da bilinen portre fotoğrafçılığındaki güzellik, bazen poz kullanmakla, bir kişinin kişiliğini yakalamaktır. Bu niş içindeki profesyonel fotoğrafçılar normalde kırmızı halılarda veya dergi çekimlerindeki süpermodelleri veya ünlü kişilikleri fotoğraflıyorlar, ancak bazı durumlarda mezuniyet resimleri, aile portreleri ve aday modeller ve oyuncular için profesyonel başlıklar da yapıyorlar.

Daha çekici bir portre için, kişinin yüz ifadesini net bir şekilde yakalamak için yeterince yakın olduğunuzdan emin olun.

Yeni başlayanlar için daha portre fotoğrafçılığı ipuçları için bu makaleye göz atın.

 

Natürmort Fotoğrafçılığı

Natürmort Fotoğrafçılığı
Pixabay ile görüntü

Adından da anlaşılacağı gibi, bu popüler fotoğrafçılık niş esas olarak nesnelerin fotoğrafını çekmeyi içerir. Bu üzerine çarpılar ürün fotoğrafçılığı reklam ajansları katalog, dergi ve hatta reklam panoları için fotoğraflandı öğeleri markalı hangi aracılığıyla. Yukarıdaki fotoğraftaki gibi yalnızca bir ana ürünü veya merkezi bir temayı izleyen birkaç ürünü kullanabilirsiniz.

Muhteşem fotoğraflar çekmenin sırlarından biri, açık veya kapalı alanda harika bir aydınlatmaya sahip olmaktır . Ürün fotoğrafçılığında, birçok fotoğrafçı , sert gölgeleri gidermek için maddeyi dağınık ışıkla tüm açılardan aydınlatmak için yerleştirdikleri bir ışık kutusu kullanır .

 

Manzara Fotoğrafçılığı

Manzara Fotoğrafçılığı
Pixabay ile görüntü

 

Seyahat etmeyi sevenler elbette pek çok manzara fotoğrafı çekti. Yaygın inanışın aksine, bu tür yatay fotoğraflar ile sınırlı değildir, çünkü yüksek ağaçları, dağları ve dış mekânı keşfederken yakalamaya mecbur hissedebileceğiniz herhangi bir şeyi çekerken dikey olarak çekim yapmanız gerekebilir.

Neyse ki, bu nesil aynı zamanda bir kuşun manzarasını görmek için havadan dron çekimlerini sadece yer seviyesinden ziyade daha kolay hale getirerek bize daha yaratıcı olanaklar sunuyor . Ancak daha çarpıcı çekimler için akıllı telefonunuzdan veya kompakt dijital kameranızdan yükseltme yapmanız, daha iyi bir kameraya yatırım yapmanız ve manzara fotoğrafçılığı için doğru lensleri kullanmanız gerekir.

 

Yemek Fotoğrafçılığı

Food Photography.jpg
Pixabay ile görüntü

Bu yazıyı yaklaşık on yıl önce yazıyor olsaydık, yemek fotoğrafçılığı nişine girmek daha zor olurdu. Neyse ki, günümüzün sosyal medyasında, ister eğlence ister pazarlama amaçlı olsun yemeğimizin fotoğrafını çekmemizi de etkiledi.

Bugünün kameralı cep telefonu özellikleriyle, oldukça iyi bir kameralı telefona ve gerçekten ağız sulandıran yiyecek çekimleri için doğru aydınlatmaya sahip olduğunuz sürece profesyonel bir bağımsız kamera kullanmak gerekmeyebilir .

Doğru renkleri elde etmek için doğru beyaz dengesinin ayarlandığından emin olun. Yemeğinizin daha da çekici görünmesini sağlamak için resimlerinizin doygunluğunu (özellikle kırmızılar ve sarılar) artırabilirsiniz.

 

Spor Fotoğrafçılığı

Spor fotoğrafçılığı
Pixabay ile görüntü

 

Spor fotoğrafçılığı , çok hızlı çekim gerektiren daha profesyonel bir niş. Spor çeken fotoğrafçılar normalde , eylemin olduğu yeri yakınlaştırabilen ve az pozlanmış görüntülerle bitmeden hızlı deklanşör hızında çekim yapabilen uzun ve ağır lenslerle donatılır.

Spor alanları düzenli olarak fotoğrafçılarla doludur, ancak bir slot yarışması hala oldukça zordur. Elinizi spor fotoğrafçılığında denemek istiyorsanız, ISO değerinizi yükseltin, böylece hızlı bir enstantane hızı kullanabilir, açılarla deneyler yapabilir ve her zaman bu panjuru hedeflemeye ve tıklamaya hazır olun.

 

Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı

Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı
Pixabay ile görüntü

Bir diğer ödüllendirici ve iyi ödeme yapan niş, vahşi yaşam fotoğrafçılığıdır. Doğal habitatlarına izin vermeden vahşi hayvanların iyi ve net görüntülerini yakalama konusundaki bariz zorluk nedeniyle, bu alandaki bir iş, spor fotoğrafçılığına benzer kamera ekipmanlarında ve birçok güvenlik önleminde bazı önemli iyileştirmeler gerektirir .

Herkes bir vahşi yaşam fotoğrafçısı olamaz, bu yüzden insanlar bu tür fotoğraflar için iyi ücret ödüyorlar. Yaban hayatı fotoğrafçılığı genellikle zorlu koşullarda, dünyanın en tehlikeli ve uzak kısımlarında gerçekleşir.

 

Makro Fotoğrafçılığı

Makro fotoğrafçılık
Pixabay ile görüntü

 

 

Gerçekten inanılmaz görüntüler çekmek isteyenler, makro fotoğrafçılıktan hoşlanıyor . Nesneleri gerçekte olduğundan daha büyük görünmeleri için yakalamak, doğru donanıma sahip olduğunuz sürece nispeten kolaydır. Akıllı telefonunuzu klipsli makro lens aksesuarı ile donatabilir veya daha ideal yüksek çözünürlüklü sonuçlar için DSLR veya aynasız kameralı bir makro lens kullanabilirsiniz.

Düzenli fotoğrafçılık çalışması arıyorsanız, makro fotoğrafçılık sizin için doğru niş olmayabilir. Bununla birlikte, sanatsal ve oldukça etkileyici fotoğraflar çekmek isteyenler için harika bir tür.

 

Etkinlik Fotoğrafçılığı

𝒱𝑒𝓇𝒶 & 𝐸𝓇𝒹𝑒𝓂

Etkinlik fotoğrafçılığı, konserler , doğum günleri, şirket toplantıları ve hatta düğünler gibi birçok özel etkinlik türünü içeren geniş ve popüler bir alandır . İnsanlardan ve samimi anlarından mekan ve yemeklere kadar her şeyin fotoğrafını çekerken, genellikle farklı fotoğrafçılık tekniklerinin bir karışımını içerir.

Bu tür için iyi bir portföy kılan şey, olayın kendisini gizlemek yerine resimlerinizle nasıl bir hikaye anlatılacağını bilmektir. Belli ki, özellikle insanlarla ilgilenmek ve belirli bir olayı ele almak için çok fazla pratik yapmanız gerekecektir. Ayrıca , her atış işlemini “atış listenizde” başarılı bir şekilde paketlemek ve önemli anları kaçırmamak için çeşitli merceklere ihtiyacınız olacak.

 

Moda Fotoğrafı

Pexels ile görüntü

İnsanlar fotoğrafçılıkta bir iş düşündüklerinde, çoğu moda fotoğrafçılığı önerir . Reklam ve pazarlamaya olan talebi sayesinde, onlarca yıldır en kazançlı nişlerden biri olarak kalmıştır.

Moda fotoğraflarında genellikle moda kıyafetler, ayakkabılar ve aksesuarlarda süper modeller ve ünlüler bulunur. Kıyafetleri sergileme ihtiyacı nedeniyle, bu niş genellikle çok fazla tam vücut çekimi içerir. Bununla birlikte, bazı portre çekimlerini de içerebilir, böylece moda fotoğrafçılığına katılmak istiyorsanız portre becerilerinizi uygulamak isteyebilirsiniz.

Giyim tarzına bağlı olarak, moda sizi tam aydınlatma düzenleri ve modelleme pistleri ile stüdyolardan, dış mekanlara kadar her yere götürebilir. İsterseniz moda fotoğrafçılığı girmeye , sen poz insanların farklı türde ile ilgili beceri bir sürü kendinizi donatmak gerekir ve zanaat hem sanatsal hem teknik yönden edeceğiz.

 

Yenidoğan Fotoğrafçılığı

Pexels ile görüntü

Yenidoğan, bebek veya bebek fotoğrafçılığı temelde portre fotoğrafçılığı ile aynıdır, ancak onunla birlikte gelen benzersiz zorluklar nedeniyle biz kendi nişi olarak sıralıyoruz. Kenara çok kırılgan olan yeni doğmuş bebeklerden, gözleri ışığa duyarlı, böylece gerekir uygun vitesi almak ve mevcut ışıktan en iyi şekilde kamerayı kullanmayı öğrenmek. Bebekler vücut sıcaklıklarını ayarlamada da zorlanırlar, bu nedenle stüdyonuzun değerli konunuzun kıyafetine bağlı olarak yeterince soğuk veya sıcak olması gerekir.

Bağırsak hareketlerinin de tahmin edilemeyebileceğinden bahsettik mi? Bir yenidoğan fotoğraf çekimi tüm kariyerinizde en çılgınca olabilir, ama aynı zamanda en ödüllendirici olabilir.

 

Sokak Fotoğrafçılığı

Sokak fotoğraf
Pixabay ile görüntü

Kameralarını her yere getiren ve sanatsal özgürlüklerini keşfetmekten hoşlananlar için, sokak fotoğrafçılığı özellikle çekici bir yer. Fotoğrafçılığın insanlık koşullarını belgeleyen ve genellikle merkezi bir teması veya konusu olmayan, planlanmamış olayları yakaladıkları zaman yakalayan eşsiz bir tür. En iyi yanı, sokak fotoğrafçılığı için farklı kamera türlerini kullanabilmenizdir .

Genel konular arasında sokak satıcıları, sokak yemekleri, çocuklar, grafiti çalışmaları ve bazen siyah-beyaz olmak üzere çok sayıda beton bulunur. Dış dünyanın gerçekliğini vurguladıkları veya tasvir ettikleri sürece mutlaka sokaklara alınmaları gerekmez.

Neyse ki birçok sokak fotoğrafçısı için bu tür fotoğraflar genellikle dergilerde, bloglarda ve gazetelerde yer alır. Ancak, sokak fotoğrafçıları genellikle istedikleri yerde ve proje bazında yerine kendi uygunluklarında çekim yaptıkları için sürekli bir gelir garantisi yoktur.

Gökyüzü Fotoğrafçılığı

Pexels ile görüntü

Hava fotoğrafçılığı temel olarak kasırgalar, kar fırtınası, kum fırtınası, dolu fırtınalar ve hatta fırtınalar gibi farklı hava koşullarını (genellikle sert ve aşırı) sergileyen dış mekan fotoğrafçılığıdır. Dünyadaki birçok fotoğrafçı, gizlemek ve kaçmak için genellikle hızlı olan şeylerin güzelliğini yakalamak için hayatı tehdit eden fırtınaları kovalar.

Şans verildiğinde, bu niş size iyi para ödeyecek ve muhtemelen ödüllü resimlerle ödüllendirecek, ancak çekiminizi riske atmaya ve yaşamınızı riske atmaya değip değmeyeceğinize değmeyecek.

 

Mimari Fotoğrafçılık

𝕰𝖗𝖉𝖊𝖒𝕮𝖊𝖙𝖎𝖓

Sürekli bir proje akışı sunan bir yer arıyorsanız, mimari fotoğrafçılığa bakmak isteyebilirsiniz .

Binaların ve diğer yapıların dış ve iç kısımlarının fotoğrafları tasarımcılara, mimarlara, finansal kiralama şirketlerine ve potansiyel yatırımcılara çok faydalı olabilir. Sanatsal ve teknik becerinin bir karışımıdır ve sanatın ve uygun kompozisyonun unsurları hakkında ciddi bilgiler içerebilir . Bu niş, bazen fotoğraf yapılarını (çoğunlukla evler, apartmanlar veya kat mülkiyeti) ve iç mekanlarını da içeren emlak fotoğrafçılığıyla karıştırılabilir. İkisi arasında teknik olarak geçiş yapabilirsiniz, çünkü ikisi de aynı ekipmanı kullanır ve aynı becerilere sahiptir.

İsterseniz bir mimari fotoğrafçı olmak , büyük olasılıkla yatırım gerekir bazı ek dişli böyle bir tilt-shift lens, yüksek kaliteli bir tripod, panorama kafası ve bir kabarcık seviyesi olarak.

 

Hangi niş benim için uygun?

Bir süredir fotoğrafçılık yapıyorsanız, bu fotoğrafçılık türlerinden en az üçünü denemeyi denediğinizi fark edebilirsiniz. Başlarken farklı fotoğraf türlerini denemek tamamen doğaldır, ancak bir tanesinde gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, bir kariyer yapmak ve belirli bir fotoğrafçı türü olarak etkili bir şekilde pazarlamak istiyorsanız, en sonunda bunu seçmeniz gerekir. bir.

İşte sizin için bir niş seçerken kendinize sorabileceğiniz birkaç soru:

Ne yapmaktan hoşlanırsın?

Şimdiye dek, tamamen yeni başlayan biri olsanız bile, muhtemelen size büyüleyici ve heyecan verici gelebilecek bir veya iki niş hakkında bilgi okudunuz. Hevesli, pratik ya da yarı profesyonel bir fotoğrafçıysanız, muhtemelen zaten sevdiğiniz bir yer bulmuşsunuzdur.

Belirli bir fotoğrafçılık alanını keşfetmekten hoşlanıyorsanız, sizin için doğru olanı bulduğunuza dair iyi bir işaret. Sonuçta, neden sizi ilgilendirmeyen veya kişiliğinize uygun olmayan bir şey yapmaya devam ediyorsunuz?

Sen aslında ne için iyisin?

Yapmayı sevdiğin şey her zaman iyi olduğun şey olmayacak. Bunun için sadece iki çözüm olabilir – ya çok yetenekli oluncaya kadar sevdiğiniz kategoriyi geliştirmek için elinizden gelenin en iyisini yaparsınız ya da doğal bir yeteneğinizin ne olduğunu sevmeyi öğrenirsiniz. Bunun imkansız olduğu kanıtlanmıştır. Günümüzün başarılı fotoğrafçılarının birçoğu, bu yüzden sizin için doğru olmayanı bırakmanız en iyisi olabilir.

Ek ekipmana ihtiyacınız olacak mı?

Bazı nişler, donanımınızı ek, daha pahalı objektifler, ekstra kamera gövdeleri ve toplu taşıma ve giderlere gerçekten ekleyebilecek bir dizi başka aksesuarla yükseltmenizi gerektirir. Ve yatırım yapmaya hazır değilseniz, mevcut donanım setinizle keşfedebileceğiniz diğer nişlerle daha iyi olursunuz.

Kişiliğinize ve yaşam tarzınıza uygun mu?

Bu nişlerin birçoğu sizin rahat bölgenizden çıkmanızı, sizi yoğun bir baskı altına sokmanızı ve hatta hayatınızı riske atmanızı gerektirecektir. Kendi sınırlarını zorlamakta özgürsün, ama çabaya ve paraya değecek ya da değmeyecek daha fazla zorluk ve zorluk getireceğini biliyorsun.

Rekabet nasıl bir şey?

Moda fotoğrafçılığı ve portre fotoğrafçılığı gibi popüler nişlerin büyük bir pazarı var ve bu yüzden iyi para ödüyorlar; Vizyonunuz ve beceriniz hakkında yeterince kendinize güveniyorsanız, onların peşinden koşmayı deneyebilir veya ürün ve fotoğraf çekimi altındaki yiyecekler, oyuncaklar, mücevherler veya kozmetikler gibi bir niş içinde daha spesifik bir nişe girebilirsiniz.

Ne kadar öder?

Bazı nişler diğerlerine göre daha fazla para ödüyor ve daha istikrarlı bir iş sunuyor; bu nedenle ne beklediğinizi bilmeniz için istediğiniz nişin belirli ödeme ölçeği hakkında araştırmanızı sağlayın. Ancak, hizmet için veya sanatsal kendini gerçekleştirme için bile yapmayı ihmal etmiyorsanız, o zaman elinizi yukarıda belirtilen boşluklardan herhangi birinde deneyebilirsiniz.

Yerel olarak çalışmanıza izin veriyor mu?

Birçok fotoğrafçının her proje için dünyanın farklı yerlerine uçması zorunludur. Ancak, bu tür jet setli bir yaşam tarzı değilseniz, o zaman bulunduğunuz bölgede kalmanıza izin verecek farklı bir nişe bakmak isteyebilirsiniz.

 

 

 

Reklamlar