Yeni Başlayanlar İçin 10 Portre Fotoğrafçılığı, Bilmeniz Gerekenler!

Profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilen en basit portrelerin neden her zaman kendinizden daha çarpıcı olduğunu hiç merak ettiniz mi? Görünen o ki, portre fotoğrafçılığı insanların fotoğrafını çekmeyi bilmenin ötesinde. İzleyicinizin dikkatini çeken ve iletmek istediğiniz duyguları ve hisleri uyandıran çarpıcı bir portre çekmeye neden oluyor.

Ama endişelenme, aslında oldukça basit. Temel bir fotoğrafçılık atölyesine katılmadan veya pahalı donanım satın almanıza gerek kalmadan, yeni başlayanlar için size en iyi portrelerin ne olduğu konusunda net bir fikir vermek için en iyi portre fotoğrafçılığı ipuçlarının bir listesini çıkardık.

İyi portreler nasıl çekilir:

DSLR veya aynasız kamera gibi ihtiyaç duyduğunuz donanıma ve belirli kamera modeliniz için en iyi portre lenslerinden en az birine sahipseniz , bunların tümü fotoğraf çekmekle ilgilidir. Ama önce, portre için en iyi fotoğrafçılık ipuçlarımız:

İyi portreler
Pixabay ile görüntü

1. Konunuzu tanıyın

Modelinizin neye benzemesi gerektiğini yönlendirmek için özgürlüğünüz olsun ya da olmasın, konunuzla bağlantı kurmak için zaman ayırmanız önemlidir. Mümkünse, çekim için her iki beklentinizi belirlemeye yardımcı olmak için fotoğraf oturumunuzdan önce en az bir kez onlarla görüşün. Bu, kalkınan modelinizin size istenen çıktıları söyleyeceği zamandır, ya da istediğiniz çıktı türünü onlara bildirebilirsiniz. Bu ilk toplantı ayrıca, modelinizin fiziksel görünümüne ve yeteneklerine bağlı olacağından, fikirlerinizi işe yarayıp yaramayacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır. Daha da önemlisi, başarılı bir portre fotoğrafçılığı oturumu için önemli bir faktör – sizi birbirleriyle daha rahat hale getiriyor.

 

portre 1
Pixabay ile görüntü

2. Bulunduğunuz yeri bulun

Söylemeye gerek yok, oturumunuzun sonuçları her zaman ortamınıza ve aydınlatma durumunuza bağlıdır. Eğer ediyorsanız Dış mekanlarda çekim planlıyorum , güneş konumunu değiştirir gibi aydınlatma değiştirmesini bekliyoruz hava ve aydınlatma değişiklikleri göz önünde bulundurun. Dışarıda çekim yapmak için en iyi zaman güneş ışığının dağıldığı sabah ve öğleden sonra. Doğrudan güneş ışığı sert gölgeler oluşturur ve konunuzun parlak güneş ışığında gözlerini kısmasına neden olur.

İç mekanda çekim yaparken her zaman daha kontrollüdür, ancak daha sonra stüdyo fotoğrafçılığı özellikle aydınlatma ekipmanlarıyla uğraşırken biraz teknik bilgi gerektirir.

Resimleriniz işlem sonrası ile sabitlenebilse de, çekim durumunuzu planlamak ve olabilecekler için kendinizi hazırlamak, daha sonra değerli zamanınızı kurtarmanıza yardımcı olur.

 

portre 2
Pixabay ile görüntü

 

3. Kameranı tanı

Eski fotoğrafçının söylediği, en iyi kamera sahip olduğunuz kamera. Günümüzde pratik olarak her tür kamera muhteşem portreler yakalayabiliyor. Asıl mesele, konunuzda ve ortamınızda en iyisini ortaya çıkarmak için nasıl kullanacağınızı bilmeniz ve faydalarından yararlanmanız.

Kameralı telefonlar genellikle pozlama, diyafram açıklığı ve hız kontrolü açısından sınırlıdır, ancak birçoğu genellikle çok keskin çekimler yapabilir. Aynasız, DSLR ve film kameraları hem yeni başlayanlar hem de daha ciddi fotoğrafçılar için yaratıcı özgürlüğe izin verdikleri ve baskılar için yeterince ayrıntılı olan daha yüksek çözünürlüklü görüntüler sundukları için en iyi seçeneklerdir. Günümüzde hareketli kameralar bile daha eğlenceli, hareketli ve geniş açılı portreler çekmek için kullanılıyor. İdeal çıktınız ne olursa olsun, sizin için doğru kamera tipini bulmak kolaydır. Ve bir kez yaparsanız, sizin için işe yarayan kamera ayarlarını bulmak bir tetikçi olarak sizin sorumluluğunuzdadır .

Portreler için en iyi kamera ayarları nelerdir? Belirli bir cevap yok, çünkü farklı durumlar farklı ayarları gerektirir.

 

portre 4
Pixabay ile görüntü

 

4. Örnekleri tutun

Favori portre fotoğrafçılığımızla ilgili ipuçlarımızdan biri, istediğiniz çıktıyı hatırlatmak için mandalların yazdırılması veya telefonunuza kaydedilmesidir. Diğer bir artı da onu modelinize gösterebilmenizdir, böylece onun nasıl poz vermelerini istediğinizi daha iyi anlayabilir. Tabii ki, ideal sonuçlarına gelince her zaman gerçekçi olmalısın. En azından ilk birkaç portre fotoğrafçılığı çekimleriniz için, en iyi şekilde düzenlenmiş çekimlerden ve karmaşık ışıklandırmalardan, doğal ışıklandırmaya sahip basit portrelerle başa çıkmak en iyisidir.

 

portre 5
Pixabay ile görüntü

5. Gözlere dikkat

Bu belki de yeni başlayanlar için en önemli ve gözden kaçan portre fotoğraflarından biri. Gözlerin “ruhun pencereleri” olduğu söylenir ve herhangi bir portre gözler gizlendiğinde veya çok karanlık olduğunda hayatını kaybedebilir.

En çarpıcı portreleri çekmek için gözlere vurgu yapmak isteyeceksiniz. Bu, gözlerin keskin olduğundan ve üzerlerine yansıtan iyi bir ışığa sahip olduğundan emin olmak anlamına gelir. Mümkünse, daha sığ bir alan derinliği kullanırken bile keskin olduğundan emin olmak için otomatik netleme noktanızı (AF) elle gözlerinize yerleştirin.

 

portre 6
Pixabay ile görüntü

6. Açıları değiştir

Nasıl iyi portreler çekeceğinizi öğrendikten sonra, fotoğraflarınıza kişilik ve hikaye anlatma özelliği eklemek için biraz oynatmak isteyebilirsiniz. Özellikle küçük çocuklar ise konunuzun seviyesine geçmeniz önerilir. Nesnelerinizi göz göze görmek, resimlerinize daha kişisel bir his vermenin en iyi yoludur. Dudaklar, kulaklar ve burun gibi diğer özelliklere odaklanmak istiyorsanız, hareket etmeyi ve farklı bir açıdan çekim yapmayı düşünün.

Öznenizin daha gerçekçi bir perspektifine ulaşmak için aptalca ama etkili bir teknik, 50mm veya 700 odak uzunluğunu kullanmak ve öznenin yüzü çerçeveyi doldurana kadar ayaklarınızla (objektifinizden daha fazla) yakınlaştırmaktır. Bu teknik, yüz fotoğrafçılarının daha düz görünmesi için profesyonel fotoğrafçılar tarafından kullanılır, böylece daha geniş açılı bir mercekle daha yakın çekim yaparken burnun göründüğünden daha kısa görünmesini sağlar.

 

portre 7
Pixabay ile görüntü

7. Sahne kullanın

Becerikli bir tetikçi olduğunuzda yaratıcı sınırlar azalır. Profesyonel fotoğrafçıların sahnelerin ardında nasıl bir sahne kullandıklarını, sadece istenen çıktılarını elde etmeleri için şaşıracaksınız! Araba reflektörleri, Strafor panoları ve hatta el fenerleri, nesnenizin yüzüne ve gözlerine zıplamak ve daha fazla ışık eklemek için yaygın olarak kullanılan sahne malzemeleridir.

Aksesuarınızı ve modelinizi tamamlayacak bir mekanın yanı sıra, çekiminize dahil edebileceğiniz bazı malzemeleri eklemek de isteyebilirsiniz. Resimlerinizde sahne almak, fotoğraflarınıza ilgi ekler ve gözlemciye daha fazla konu sunar; sahne genel temanıza bağlı olsalar bile daha iyi. Ancak, pek çok profesyonel aslında tam tersini yapar ve konuyla kontrast katan aksesuarlar kullanır. Dokular, renkler ve hatta arka planlar ile deneme yapmaktan korkmayın. Birçok profesyonel fotoğrafçının imza konseptleri ve stilleri burada ortaya çıkıyor!

 

portre 8
Pixabay ile görüntü

8. RAW ve B&W’de çekim yapın

Deneyimli portre fotoğrafçılarını yeni başlayanlardan ayıran, şaşırtıcı ve benzersiz fotoğraflar üretme yetenekleridir. Fotoğraflarınıza daha fazla drama vermek ve görüntüdeki farklı dokuları vurgulamak için siyah beyaz veya siyah beyaz çekmeyi deneyin. Çekimi, her zamanki sıkıştırılmış JPEG formatından daha RAW formatında da deneyebilirsiniz. RAW formatta çekim yapmak, ayrıntıları koruyan ve daha sonra düzenlemesi daha kolay olan yüksek çözünürlüklü fotoğraflar üreten “dijital negatifler” üretir; bu, aşırı pozlanmış fotoğrafları düzeltebilir, çekici olmayan çekimleri düzenleyebilir ve büyük baskılar için kullanabileceğiniz portreleri kurtarır.

 

portre 9
Pixabay ile görüntü

9. ÖPÜCÜK

Temel fotoğraf atölyeleri size çok önemli bir şeyi öğretecek: Basit Tutun, Aptal. Bir fotoğrafta kaç tane nesne istediğinizi sınırlamakla birlikte, çarpıcı bir portre oluşturmak istiyorsanız kompozisyonunuzu basit tutmak en iyi yöntemdir. Sonuçta, fotoğraflardaki ana konu sizin modelinizdir ve diğer her şey sadece istediğiniz temayı tamamlamalı ve desteklemelidir. İlginç bir arka plan veya destek bulamıyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Gerçekten ihtiyacınız olan şey kameranız ve modeliniz.

 

portre 3
Pixabay ile görüntü

 

10. İyi bir kameraya yatırım yapın

Herhangi bir profesyonel fotoğrafçı size her aceminin sanatsal potansiyellerini ortaya çıkarması ve keşfetmesi gerektiğini söyleyecektir. Üçüncülük Kuralı da dahil olmak üzere iyi portreler çekmenin ve yeterince kafa odasına izin vermenin temellerini anladıktan sonra , kamera özellikleri açısından ihtiyacınız olanı sunan ve iyi fotoğrafçılık ekipmanlarına yatırım yapan iyi bir kamera markası bulun . İlk başta pahalı görünebilir, ancak yaratıcı fırsatların ve geniş çeşitlilikteki çıktıların, özellikle uzun vadede profesyonel olmayı planlıyorsanız, maliyetten kesinlikle ağır basacağını göreceksiniz.

 

Reklamlar