Google Foto Özel Albüm Sınırı 20.000 Resim ve Videoya Yükseltildi

”Google Fotoğraflar’da oluşturulan özel albümlere 10.000 sınırı olan, fotoğraf veya video eklenmesine izin veriliyordu. Arama devi bu limiti ikiye katlayarak 20.000’e çıkardı.”

 

Google, tek bir özel albümde kaydedilebilecek resim ve videoların sayısını içeren bir Google Foto değişikliğiyle geri döndü. Şu andan farklı olarak, bazı kullanıcıların çok düşük olduğundan şikayet ettiği bu özel albümlerde kullanıcılar 10.000 içerikle sınırlı kaldı. Google, bu sınırlamayı Aralık 2018 itibariyle iki katına çıkardı ve kullanıcılara bir albümde 20.000 video ve resim kaydetme seçeneği sağladı.

 

İlk 10.000 sınırlaması hala çok cömert olsa da, birçok kullanıcının ihtiyaçları ile uyumlu değildi. Evcil hayvanlar ve insanlar gibi kategoriler arasında içerik toplayan Google Foto Canlı Albümleri’nin eklenmesi de aynı kısıtlamalara sahipti; bu da yoğun Google Foto kullanıcıları için yeni içerik eklemeyi bırakıp durdurmalarına neden oldu.

 

Canlı Albümler kategorilerinin içine giren görüntüleri otomatik olarak aldıklarından, bazı kullanıcıların özellikle eski fiziksel fotoğrafları depolayan ve tarayanların, kolayca maksimum sınıra ulaşmış olabileceğini görmek kolaydır. Sınıra ulaşıldığında, albümler yeni içerik çekmeyi bıraktı ve bu da Google’ın resim bulma hedefini daha az kullanmasına yardımcı oldu.

 

Bu Canlı Albümler hala maksimum bir sınırlamaya sahipler, ancak büyük ve birçok insanın ihtiyacının çok ötesinde 20.000’e çıkarıldı . Bazı kullanıcılar zaman içinde sınırlamaya devam etmeyi muhtemelen başaracak olsa da, eşiği paylaşılan albümlerde zaten mevcut olan maksimum sınırlamaya uygun olarak getiriyor.

Bu hamle, Google Foto’nun sınırsız ücretsiz deposuna yeni bir değişiklik yaptı: artık desteklenmeyen video formatları içermiyor. Değişim, son günlerde, platformun kötüye kullanımının engellenmesinin bir yolu olarak sessizce yapıldı. Şu andan itibaren, desteklenmeyen videolar kullanıcının Drive depolama alanına karşı sayılacak.

Bu nedenle, bazı fotoğraf ve video formatlarına göre fazla yer kapladıkları için (VOB. ve RAW.) formatlarını Google desteklemeyeceklerini belirtmiştir.

 

 

 

 

Reklamlar