Dünyanın En Soğuk 10 Ülkesi

Dünyanın çoğu kış aylarına yerleştiğinden, dünyanın en soğuk 10 ülkesinin bir listesi ile omurganızı serinletmek için yayılanmak istedim. Kar sevenlere ve onunla birlikte gelen tüm harika aktivitelere karşı soğuk ruhun içine girme zamanı.

Birçok insan güneşi ılık tatil yerlerinde batırmaktan hoşlanırken, dağın kenarlarında biraz taze tozla parçalanmayı, hatta donmuş bir gölde buz pateni yapmayı tercih eden birkaç kişi var. Bu yazı, yeterince üşümeyenleri kutlamak için.

Hiç şüphesiz, bunu okuduktan sonra gerçekten toparlanıp belki de en azından yakınınızda veya ülkenizdeki karlı koşulların tadını çıkarmaya çalışmak isteyebilirsiniz. Soğuk hava hiç de kötü bir şey olmak zorunda değildir. Dünya’daki En Soğuk 10 Ülke listesine göz atın.

Moğolistan

Moğolistan Bogart Köyü

Çoğu insan daha sıcak mevsimlerde Moğolistan’ı ziyaret etmeyi tercih ederken, kış ayları, don ve karla kaplı bozkır ve Sibirya sınır bölgelerini görmek için son derece güzel bir zamandır. Ülkenin aynı zamanda şaşırtıcı bir şekilde erişilebilir olması ve kendine özgü bir deneyim olarak görülmeye değer olması.

Moğolistan

Moğolistan’da soğuk kış mevsiminde sıcaklıklar, ocak ayında -40 °C’ye kadar düşebilir. Turizm genellikle düşük sezonunu Kasım ile Mart ayının sonlarında görüyor, ancak yılın bu soğuk zamanında Moğolistan’a -40 °C’de gelen ziyaretçiler vardır.

Doğu Asya ve Orta Asya’daki göçebe halkların oluşturduğu Moğolların büyük bölümü, göçebe kültürü ve daha kolay ısınabildiği için çadırlarda yaşamayı tercih ediyor.

 

Estonya

Estonya

Bu listedeki diğer birçok ülkeyle karşılaştırıldığında, Estonya nispeten sıcak bir iklime sahiptir. Bununla birlikte, yılın zamanından bağımsız olarak sıcaklıkta büyük düşüşlere neden olan düzensiz yağışlardan kaynaklanan buzlu bir iklim yaşanır. Burada kışlar çok şiddetlidir, özellikle güneydoğu bölgelerinde, -15 ila -18 ° C arasında değişen sıcaklıklar ile günlük yaşam yerel halk için neredeyse imkansız hale gelir. 

Haapsalu, Noarootsi Yarımadası / Estonya

Donmuş şelalelerin, kıyı şeridi, denizin ve ülkenin karla kaplı ormanlarının ve milli parkların gösterisine hayran kalın. Kış yeterince soğuksa ve deniz donmuşsa, Avrupa’nın en uzun buz yolundaki ana karadan adalara doğru sürüş hissini bile yaşayabilirsiniz.

 

Finlandiya

Finlandiya

Ocak ve Şubat aylarında kuzey ve doğu Finlandiya’da hemen hemen her zaman kar vardır. Helsinki’de az miktarda kar yağsa bile, Lapland’ın kayak pistlerinde genellikle bir metreye kadar bir mesafe vardır. Finlandiya’nın kuzeyindeki kar mevsimi Kasım ayında başlar ve en az Mayıs ayına kadar sürer. Güney ve orta Finlandiya’nın iç bölgelerinde, ilk kar Aralık ayının başında düşer ve Mart ve Nisan aylarında erir.

Rakamlar ile, 30 ° C – 0 °C Yaklaşık 120 gün Aralık – Mart aylarındaki sıcaklıklar.

Finlandiya’da buzdan yapılmış oteller ya da kuzey ışıkları gibi alışık olmadığınız manzaralarla karşılaşabilirsiniz.

Kazakistan

Kazakistan/Almatı

Dünyanın yüz ölçümü olarak en büyük dokuzuncu ülkesi olan Kazakistan, kış aylarında eksi -19°C ile -40 °C dereceleri bulan sert karasal iklimiyle bilinmektedir. Geniş bir coğrafyaya sahip olması nedeniyle bazı bölgelerinde farklı iklim koşullarına da rastlanabilen ülkede, doğal güzelliğiyle kendine hayran bırakan Büyük Almatı Gölü ve Başkent Astana’da bulunan Baiterek Kulesi görülmeye değer yerlerden.

 

İzlanda

İzlanda

Atlas Okyanusunun en kuzeyinde, Kuzey Amerika ile Avrupa kıtaları arasında bulunan bir ada ülkesi. Oysa sanılanın aksine Gulf Stream sıcak su akıntısının etkisiyle soğuğun az da olsa hakimiyetini kaybettiği ülkede, hava sıcaklığı – 8-9 dereceden aşağı pek inmiyor.

 

Amerika

Amerika

Amerika‘nın tüm eyaletleri için geçerli olmasa da Alaska ve Washington gibi Kuzey Doğu kesimlerindeki eyaletlerinin soğuğu dillere destan boyutlarda. – 25 dereceleri bulan soğuğu ile bilinen ve Amerika’nın yüz ölçümü en büyük eyaleti olan Alaska‘da, nüfus yoğunluğu ise bunun tam tersi olarak oldukça düşük. Soğuk havasına rağmen Amerika’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan Alaska’da, iyi bir gezgin olursanız balinaları bile görebilirsiniz.

 

Kanada

Kanada

Dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip ülkesi olan Kanada, oldukça uzun süren kış mevsimi ve yer yer -30-40 dereceleri gören soğuğu ile ünlü. Amerika-Kanada sınırına yakın bölgelerde de dört mevsimin etkilerini görmek mümkün.

 

Rusya

Russia

Rusya’daki muazzam açık alan genişlikleri ülkenin çoğunu çok rüzgarlı bir yer haline getirmektedir. Bu, kendi başına, yıl boyunca ülke genelinde ülke genelinde düşük sıcaklık ortalamalarına neden olur. Her yıl en az 8 ay kar yağar ve yağmur yağar. Bu faktörler nedeniyle, ortalama kış sıcaklıkları -30 ° C’dir, yazlar ise 8 ° C’ye kadar çıkabilir. Ancak bazı bölgelerde her yıl olmasada -50 derece görülmüştür. Bu kadar acı bir iklimde, votka ve diğer alkol türlerinin burada popüler olması şaşırtıcı değildir. Otomobil sahipleri genellikle araçlarını saatlerce boşta bırakırlar; zira aracı soğuk havada çalıştırmamak, aracın tekrar çalışmaya başlamama riskini doğurur.

 

Grönland

Grönland

Atlantik Okyanusunun kuzeyinde bulunan dünyanın en büyük adası olarak geçiyor. Bembeyaz karlarla kaplı bu buzlar diyarında, kurt köpeklerinin çektiği kızaklara binebilir ve böylece kendinizi çocukken izlediğiniz film sahnelerinden birinde bulabilirsiniz. West Groenland’da bulunan Ilulissat kasabası, kışın da ziyaret etmek için harikadır, hatta seçebileceğiniz çok sayıda gezi seçeneği de vardır. Böylece bir Grönland şoförü ve köpekleriyle dışarı çıkabilir, buz fiyortunda bir tekne gezisine çıkabilir ya da tabii ki bir kuzey ışık turu planlayabilirsiniz!

 

Antarktika

Antarktika

Antarktika, Güney Kutbu’ndaki kıta. Dünyadaki en soğuk yer. İkliminin ciddiyeti birçok faktörden kaynaklanmaktadır. Bunlardan ilki irtifadır. Kıtanın rahatlaması çok büyük bir buz tabakasıyla değiştirilir, bu nedenle ortalama yükseklik diğer kıtalardan daha yüksektir. Ancak Antarktika soğukluğunun temel nedeni buz örtüsüdür.

Ülke içi yaz (Kasım-Şubat) ortalamaları -35 ila -45 °C derece arasındadır.

Reklamlar