Yol Güvenliği İpuçları

Trafikte Güvenli Seyahat İçin 10 Önlem

Her tatil takviminde trafiğe çıkan kişi sayısının artması ile beraber trafik kazalarında da artış yaşanıyor. İster kendiniz, ister ailenizle birlikte olun, ister Akdeniz kıyılarına doğru sürün, denenmiş ve test edilmiş sürüş ipuçları olmadan evden çıkmayın. Tüm bu yoğunluğa rağmen trafikte güvenli seyahat basit önlemlerle sağlanabiliyor.

Kazaları azaltmayı ve trafikte bilinçli bireyleri artırmayı hedefleyen Trafikte Sorumluluk Hareketi, güvenli ve kazasız yolculuk yapmak için önerileri sıraladı. Trafiğin yoğun olduğu dönemde yola çıkacak araç sürücülerinin güvenli seyahat yapmaları için olmazsa olmazları içeren uyarılar hayat kurtarıyor.

Bir sonraki seyahatinizde yola çıkmak mı? Hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

güvenli sürüş

 

Güvenli Seyahat İçin:

 

  • Araç bakımının, muayenesinin ve seyahat öncesi temel kontrollerin yapılmış olması.

Aracın su, yağ, lastik, aydınlatma, klima sistemleri vb. kontrolü; ilkyardım çantası, ikaz işaretleri, gerekli trafik belgeleri, harita bulundurulması

  • Sürüş sırasında cep telefonunuzu kullanmayın.

Telefon görüşmesi yapmak, ‘ahizesiz’ bir telefon kullanmak bile olsa, dikkatinizi araç kullanmaktan alıkoyabilir ve bir kazaya neden olabilir.

  • Kesinlikle emniyet kemeri kullanın.

Çarpışmada, kemersiz bir arka yolcu, sürücüyü veya ön koltuktaki yolcuyu öldürebilir veya ciddi şekilde yaralayabilir.

  • Alkollü araç kullanmayın.

Herhangi bir alkol, az miktarda olsa bile, sürüşünüzü olumsuz etkileyebilir, bu nedenle sürücünün içip sürüş yapmamasına dikkat edin.

  • İki araç arasında mesafeyi korumak.

Örneğin, 90 km./s hızla giden bir aracın öndeki aracı takip mesafesi 45m. dir.

  • Çocukların bulunduğu bölgelerde azami dikkat gösterilmesi.

Çocuklar genellikle dürtüsüz davranırlar, okulların dışında, etraflarında olabilecekleri otobüs ve dondurma kamyonlarının yanında ekstra özen gösterirler.

  • Yayalara dikkat edilmesi.

Yol boyunca trafik ışık, levha, işaret ve işaretçilerine dikkat edilmesi, yaya geçitlerinde kurala uyulması. Yaya geçitlerinde öncelik yayalarındır.

  • Çocuklar ile yolculukta çocuk koltuğu kullanın.

Çocuk ve bebek koltukları doğru takılmalı ve her yolculukta kontrol edilmelidir.

  • Mola verin, 8 saatten fazla araç kullanmayın.

Yorgunluğun, trafik kazalarının% 10’undan fazlasında önemli bir faktör olduğu düşünülmektedir. Uzun bir yolculukta her 2 saatte bir en az 15 dakikalık bir mola vermeyi planlayın.

  • Hız yapmayın, trafik kurallarına uyun.

Aracı, trafik kurallarının izin verdiği sınırlar dahilindeki hızlarda kullanılması. Örneğin, 50km hız ile giden bir araç 30km hızda giden bir araca göre öldürme olasılığı iki katıdır.

araç sürücüsü

Bu 10 maddelik basit uyarıların dışında özellikle ortalama hızın daha yüksek olduğu şehirlerarası yollarda trafikte seyahat güvenliği açısından daha da dikkatli davranmak gerekiyor.

Trafik canavarı olmayın!

Reklamlar