Hoşçakal Kış, Merhaba Bahar

Tereyağı Haftası, Krep Haftası, Cheesefare Haftası… Ancak ‘Maslenitsa’yı çevirmek istiyorsanız, Rusya takviminde önemli bir tarih ve kutlamalara katılmak için harika bir fırsat. Bu Doğu Slav dini ve halk tatili, Büyük Oruç’tan önceki geçen hafta, yani Doğu Ortodoks Paşa’sından (ya da Paskalyadan önceki) sekizinci hafta kutlanır.

Maslenitsa krep-blinuhayatta kalan en eski Slav tatili olabilir ve kökenleri pagan geleneğinde barındırır. Slav mitolojisinde Maslenitsa, eski tanrı Volos’un şahsen yaptığı bir güneş festivali ve yaklaşan kış sonu kutlaması. Hristiyan geleneğinde Maslenitsa, Büyük Oruç’un başlangıcından önceki son hafta ve Paskalya’ya götüren oruç ve yoksunluk döneminden önce dolunuzu yemek için son bir fırsat.Krep

Maslenitsa haftasında et, Ortodoks Hıristiyanlara yasak, yumurta, süt, peynir ve diğer süt ürünlerini yemek için en son fırsat, ‘Cheesefare Week’ veya ‘Crepe Week’ adını veriyor. Maslenitsa’nın geleneksel yemekleri, o hafta Ortodoks geleneği tarafından izin verilen zengin yiyeceklerden yapılan ince krep veya kreplerdir: tereyağı, yumurta ve süt.

Oruç sırasında, partiler, seküler müzik, dans ve manevi hayattan diğer dikkat dağıtıcı şeyler yasaktır, bu nedenle Maslenitsa bu tür etkinliklere katılmak için son şanstır.

Bazı bölgelerde, Maslenitsa’nın her günü geleneksel aktivitesine sahiptir.

 

Maslenitsa 1

  • Pazartesi günü ‘Lady Maslenitsa’ misafirperverliği görüyor. Topluluk, samandan akan, paçavralarla süslenmiş ve etrafı çevrelenmiş bir direğe sabitlenmiş bir Maslenitsa inşa ederler. İlk krep yapılır ve fakirlere sunulur.
  • Salı günü, genç adamlar Lent’ten sonra evlenmek için nişanlıyı ararlar.
  • Çarşamba günü kayınvalideler, krep hazırlayan ve diğer konukları bir partiye davet eden kayınvalidelerini ziyaret ederler.
  • Perşembe günü genellikle açık hava etkinliklerine ayrılır. İnsanlar günü kızak, buz pateni, kartopu savaşı ve kızak gezintisi yaparak geçirirler.
  • Cuma günü genç erkeklerin anneleri, kayınvalidelerini akşam yemeğine davet eder.
  • Cumartesi genç eşlerin kayınvalidelerini daha iyi tanımaları için bir fırsattır.
  • Maslenitsa’nın son gününe ‘Afet Pazarları’ denir. Akrabalar ve arkadaşlar birbirlerinden affedici isterler ve küçük hediyeler önerebilirler. Kutlamalar sona erdiğinde, insanlar ‘Lady Maslenitsa’yı kendi mutfağından soymak için’ toplanır ve bir şenlik ateşinde yakarlar. Kalan krepler ateşe atılır ve Lady Maslenitsa’nın külleri, mahsulleri gübrelemek için karlara gömülür.

 

Karnaval Maslenitsa
Karnaval Maslenitsa

 

Dindar Ortodoks Hıristiyanlar için, bu, Paskalya’ya kadar süt ürünlerinin tüketilebileceği son gündür. Büyük Oruç’un çoğu gününde balık, şarap ve zeytinyağı da yasaklanacaktır. Bağışlama Pazarını izleyen gün, Pazartesi günü Temiz olarak adlandırılıyor, çünkü insanlar günahlarını itiraf ettiler, affetmelerini istediler ve Büyük Lent’e temiz bir sayfa ile başladılar.

Rusya’da Maslenitsa’yı kutlamanın bir sonraki en iyi yolu Londra’ya gelmek. Kentin Maslenitsa Festivali (20-26 Şubat), Rusya dışındaki Rus kültürünün en belirgin örneği haline geldi ve Londra’nın etkinlik günlüğündeki en heyecan verici tarihlerden biri. Her festivale 100.000’den fazla ziyaretçi katılıyor, çağdaş Rusya’nın en iyisini örnek alıyor – canlı ve pozitif, her zevke ve yaştan insanı memnun etmek için kültürel konumlara sahip.

 

 

 

Reklamlar