Koronavirus Sonrası Kimse Nakit Kullanmayacak

Çalışma alanınıza bağlı olarak, pandeminin kilitlenme aşamasından çıkan yol haritasını ve virüsle yaşadığımız sürece ve uygun aşılar ve tedaviler olmadan hayatımızın nasıl olacağını düşünmek en azından sinir bozucu.

Giderek daha fazla ülke, kilitlenmenin sona ermesi için planlar duyuruyor, ancak vakaların büyük çoğunluğunda bu, sosyal mesafeden uzaklaştırma, maske takma ve diğer genel uyarılardan biraz daha fazlası anlamına geliyor. Çok azı, bu önlemlerin, hastalığın daha fazla salgınını önlemek için ciddiye alınırsa, aslında toplum için ne anlama geleceğini düşünüyor.

Örneğin, insanları kapalı bir alanda yoğunlaştıran işletmeler ne olacak? Sizinki bir üniversite, sinema ya da restoran gibi insanları bir binaya kabul etmeyi içeriyorsa, muhtemelen fotoğraftaki gibi ateşi algılayabilen kızılötesi kameralara dayalı kabul sistemleri kurmayı düşünmelisiniz . Tesislerinize kabul ettiğiniz kişiler, personel veya öğrenciler gibi düzenli ve tekrarlanan bir temelde bunu yapıyorsa, rutin olarak veya akıllı telefonlarında kendilerine bildiren uyarılar aldıkları durumlarda teşhis testleri yaptırmayı da düşünmelisiniz. enfekte bir kişiyle temas halinde.

Ayrıca hastalığın yayılmasını izlemek için kullandığımız teknoloji hakkında bir tartışma yapmamız gerekecek. AB, Apple’a yanıt verdi ve Google’ın bu tür iletişim izleme uygulamasını geliştirme girişimi , gizlilik mevzuatına uyup uymadığını kontrol etmek oldu : gizlilik ve halk sağlığı arasında nasıl bir denge kurarız ? İdeal olarak, enfeksiyonun izlenebilirliği sadece Bluetooth üzerinden iletilen anonim tanımlayıcılarla mümkün olmalıdır , ancak pratikte böyle bir çözümün ölçeklendirilmesi, büyük miktarda veri alışverişinin yapılacağı anlamına gelir.

TraceTogether, (Singapur Hükümeti) ilk sistem başlatan ve açık kaynak olan Singapur gibi nispeten küçük ve son derece sivil düşünen bir toplulukta, böyle bir program yönetilebilir olabilir, ancak daha büyük topluluklara getirirken, MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) gibi kurumlar karışık uygulamalara yöneliyor en azından bir kişinin bulunduğu alanları bölümlere ayırmak için Bluetooth ve coğrafi konum kullanma ve böylece kullanıcı gizliliğini garanti ederken tanımlayıcı alışverişinin verimliliğini artırma. Zorluk, prensipte Avrupa Birliği kurallarıyla çelişen yasalar tarafından dayatılmamız gerekeceğidir; o zaman, enfekte olduklarını iddia eden yanlış raporlar hazırlayarak veya sessiz olduklarında dolaşmaya çalışan insanların sorusu vardır. Ve bir uygulamayı yükleme, Bluetooth’u etkinleştirme veya akıllı telefonlarını şarj etme gibi basit bir sürecin zaten teknolojik bir zorluk olduğu (ve daha da fazlası, her zaman bir uygulamayı tutmanın ve Bluetooth üzerinden kod alışverişinin pil süresine gireceğini düşünen insanlar).

O zaman, verileri kimin geçici olarak sakladığı ve doğru kullanımını sağladığı sorusu var mı? Özel şirketler? Hükümetler? Ve hangi kişi izleme uygulamasının hangisine ve hangi temelde kullanılacağına kim karar veriyor? Birlikte çalışabilirlik?

Tanı testlerini giderek daha basit ve daha ucuz hale getirmek için ilerleme kaydedilmiştir, ancak bazı ülkelerin bunları elde etmedeki zorlukları göz önüne alındığında, hala orada olmaktan uzak olduğumuz açıktır. Bu aynı zamanda önleyici sağlık, insanları giyilebilir veya çeşitli türdeki basit cihazlar temelinde izleme ve sadece azaltamayacak hastalıkların ve hastalıkların erken tespitine dayanan sağlık sistemlerinin geleceği hakkında bir tartışma için iyi bir zamandır. Aynı zamanda sağlık sisteminin maliyeti.

Teknolojik olarak, başka bir hastalık dalgasından kaçınacak olursak, kilitlenmenin gevşetilmesi sayısız zorluk yaratır. Maskeleri kullanmaktan çok bahsediliyor, ancak muhataplarının dudaklarını ve jestlerini veya gittikçe yaygınlaşan yüz tanıma sistemlerini görmesi gereken sağır insanlar : maskeler, onları sürekli olarak kaldırırsak bizi koruyacak mı? Asepsi uygulamak ile günlük yaşamın taleplerini dengeleyebilir miyiz?

Pandemi ile başa çıkmanın bir sonraki aşamasına girerken teknoloji büyük bir rol oynayacak. Bununla birlikte, şeytan ayrıntıda gizlidir ve eğer yanlış bir şey yaparsak, teknolojinin değer teklifi önemli ölçüde azalacaktır. Pandemi ilan edildiğinde, acil bir durum olduğu için birçok şey yanlış yapıldı. Ancak, kilitlenmenin rahatlatılması çok daha iyi planlanabilir. Bunu doğru yapalım, lütfen. Tehlikede olan çok şey var.

Bu makale IE Business School’da İnovasyon profesörü ve enriquedans.com’da blog yazarı Enrique Dans tarafından yazılmıştır

Reklamlar