7 Temel Teknoloji Trendleri

Seyahat Sektöründe 2019 İçin Ortaya Çıkan 7 Temel Teknoloji Trendleri

Seyahat endüstrisindeki işletmelerin yanı sıra müşterileri için teknoloji hayati bir rol oynamaktadır. İş operasyonlarının verimliliğini arttırma ve ayrıca müşteri deneyimini iyileştirme kapasitesine sahiptir , ancak otellerin ve diğer şirketlerin, ortaya çıkan teknoloji trendlerini takip etmeleri ve rakiplerinin gerisinde kalmaması çok önemlidir. Bu yazıda, günümüz turizm endüstrisindeki en önemli teknoloji trendlerinden yedisi hakkında ayrıntılı bilgi bulacaksınız.

Seyahat Sektöründe 7 Teknoloji Trendleri

1. Nesnelerin İnterneti (IoT)

Ortaya çıkan en heyecan verici teknoloji trendlerinden biri, günlük cihazlar arasında internet tabanlı bağlantı kurabilen ve hem veri gönderip almalarını sağlayan Nesnelerin İnterneti (IoT). Zaten, seyahat ve turizm endüstrisindeki rolünün örneklerini görüyoruz ve bu sadece artacaktır.

Örneğin, IoT teknolojisi otel odalarında, ışıktan, ısıtıcılardan ve klimadan her şeye bağlanan ve hepsinin tek bir yerden kontrol edilmesini sağlayan bir cihaz sağlamak için kullanılabilir. Bu arada, havaalanlarında, yolcuları geçerken yolcuları uyaracak sensörlerle bagaj çantaları takılabilir.

Seyahat endüstrisindeki ‘ Nesnelerin İnterneti ‘ hakkında daha fazla bilgiyi “Nesnelerin İnterneti (IoT) Seyahat Sektöründen Nasıl Yararlanabilir” makalesinde bulabilirsiniz.


2. Tanıma Teknolojisi

Son olarak, tanıma teknolojisi, özellikle satın almalardan sürtünmeyi kaldırma ve etkileşimleri sorunsuz hale getirme potansiyelinden dolayı, bu kilit teknoloji eğilimleri listesinde özellikle ilgi çekicidir. Teknolojinin kendisi parmak izi tanıma, yüz tanıma, retina taraması ve diğer çeşitli biyometrik tanımlayıcıları içerir.

Bu teknoloji bazı otellerde odalara parmak izi ile erişim sağlamak veya yarı temassız check-out yapmak için zaten kullanılmaktadır. Ancak, gelecekte, bu teknolojinin, müşterilerin otel restoranında sadece çıkışta yürüyerek yemek için ödeme yapmalarını sağlayabileceği umulmaktadır.

Örnek: Marriott Çin’de Yüz Tanıma Giriş

Seyahat endüstrisindeki yüz tanıma kullanım durumları hakkında daha ayrıntılı bilgi ve örnekler bulun ve “Seyahat Sektöründe 4 Yüzde Tanıma Yolları Kullanılabilir” makalesinde bulunun.


3. Sanal Gerçeklik (VR)

Sanal gerçeklik son yıllarda patladı, sanal gerçeklik kulaklıklarının ev eğlence ürünleri olarak kullanılabilirliği arttı. Heyecanın çoğu video oyunlarına odaklanmış olsa da, işletmeler ve pazarlamacılar teknolojiden, özellikle etkileşimli 360 derecelik görüntüler ve videolar açısından da faydalandılar.

Turizm ile ilgili şirketler için en umut verici teknoloji trendlerinden biridir , çünkü müşterileri dijital olarak belirli bir yerin sanal bir rekreasyonuna taşımalarını sağlar. Bu sayede otellere, rezervasyonlarını teşvik etmek amacıyla odalarını, resepsiyon alanlarını ve hatta yerel turistik noktaları tanıma imkânı tanınır. Diğer örnekler arasında otelinizi ön plana çıkarmak için etkileşimli sanal haritalar veya VR otel turları /  360 video turu bulunabilir.

Örnek: Dünyanın ilk Sanal Gerçeklik seyahat arama ve rezervasyon deneyimi

Sanal Gerçekliğin Seyahat Endüstrisini Nasıl Dönüştürdüğü” makalesinde sanal gerçekliğin işletmenize nasıl fayda sağlayabileceği hakkında daha ayrıntılı bilgi ve örnekler bulun.


4. Artırılmış Gerçeklik (AR)

Artırılmış gerçeklik sanal gerçekliğe benzer, ancak bir insanın gerçek çevresini değiştirmekten ziyade, onun gerçek çevresini güçlendirmeyi içerir. Bu özel teknolojik trendin en büyük artı noktalarından biri , yalnızca internete erişimi olan bir akıllı telefon veya tablet cihazını gerektiren kullanıcılarla VR’den daha ucuz olmasıdır.

Grafiksel kaplamalar sayesinde, turizm endüstrisindeki kişiler, müşteri deneyimini büyük ölçüde artırabilir, müşterilere değerli bilgiler ve hatta saf eğlence sağlayabilir. Örneğin, uygulamalar fotoğrafların filtreler ve efektlerle artırılmasına izin verebilir. Yerel hedeflerle ilgili ayrıntılar, bir müşterinin akıllı telefonlarını onlara yönlendirerek en uygun olduğu anda bilgi sağlayarak da görüntülenebilir.

Örnek: Seyahat endüstrisinde arttırılmış gerçeklik

Artırılmış Gerçekliğin Seyahat Endüstrisini Devrimden Geçirmesi” başlıklı makalede, artırılmış gerçekliğin işletmenize nasıl fayda sağlayabileceği hakkında daha ayrıntılı bilgi ve örnekler bulun.


5. Robotik

On yıl önce bile, robotların seyahat endüstrisinde düzenli olarak konuşlandırılması fikri bir bilim kurgu yazıcısının eseri gibi görünüyordu. Yine de, Hilton gibi zincirler tarafından bilgi noktaları yerine, çoğunlukla konuşma tanıma teknolojisine sahip yapay olarak akıllı robotlarla, giderek yaygınlaşıyor.

Robotlar ayrıca çeşitli başka nedenlerle de kullanılır. Örneğin, havaalanlarında, gizli silahları tespit etmek için kullanılabilirken bazı üreticiler de sizi akıllıca takip eden bavul kılıfları oluşturmak için robotik kullanıyor. Dahası, seyahat acenteleri ön tarama için robotlar kullanıyor, bu da müşteriler için bekleme sürelerini daha verimli hale getiriyor.

Örnek: Özerk Güvenlik Robotları

Seyahat endüstrisindeki robot kullanım durumları hakkında “Seyahat Sektöründeki Robotlar: 8 Gerçek Dünyadan Örnekler” başlıklı makalede daha ayrıntılı bilgi ve örnekler bulun.


6. Yapay Zeka (AI)

Robotlardan uzak, yapay zeka başka şekillerde de kullanılıyor. Muhtemelen seyahat ve turizm endüstrisindeki en belirgin kullanım , müşteri hizmetleri içindir; Aynı zamanda müşterilerle etkileşimlerden sürekli olarak öğrenebilir.

Ayrıca, turizm endüstrisinde faaliyet gösteren oteller ve diğer şirketler, verileri doğru ve sürekli sıralamak için yapay zekayı kullanabilir. İş performansı veya müşteri memnuniyeti ile ilgili eğilimler hakkında sonuçlar çıkartabilir ve hatta stokları akıllıca yönetebilir.

Örnek: Bot Rezervasyon Seyahatinizi Yaratın

Makalesinde seyahat endüstrisinde yapay zeka kullanım durumları hakkında daha detaylı bilgi ve örnekler bulun “Yapay Zeka Seyahat Industry Değişiyor Nasıl”.


7. Büyük Veri

Modern turizm endüstrisinde büyük veriler yaşamın bir gerçeğidir ve başarılı olan hemen hemen tüm şirketler kendi veri toplama tekniklerini kullanır. Bu verinin en büyük kullanımlarından biri kişiselleştirmeyi geliştirmek , seyahat şirketleri de topladıkları bilgileri kullanarak tekliflerinde özel ayarlamalar yapmak.

Verilerin bir başka değerli kullanımı mevcut iş performansını analiz etmektir. Özellikle, otel sahipleri , talep düzeylerini daha iyi tahmin etmek için tarihi doluluk oranlarını ve diğer geçmiş eğilimleri kullanarak, gelir yönetimi amacıyla büyük verileri kullanabilir . Talep tahmin edilebilir olduğunda, fiyatlandırma ve tanıtım stratejileri de optimize edilebilir.

Örnek: Büyük Veri ve tahmine dayalı analiz

Seyahat endüstrisindeki büyük veriler hakkında daha ayrıntılı bilgi ve örnekler bulun: “Seyahat Verilerinden Yararlanmanın 5 Yolu” .

Seyahat endüstrisinde faaliyet gösteren şirketler için, en son teknoloji trendlerine ayak uydurmak çok önemlidir. Yukarıda belirtilen eğilimleri anlamak ve benimsemek müşterileriniz için daha iyi bir deneyim sunmanıza izin verecek ve ayrıca gelir yönetimi ve genel işletme performansını optimize etmenize yardımcı olacaktır.

Reklamlar