Turizm Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Seyahat endüstrisi olarak da bilinen turizm endüstrisi, yurtiçinde veya yurtdışında diğer yerlere seyahat eden insanların boş zaman, sosyal veya ticari amaçlarla seyahat etme fikri ile bağlantılıdır. Otel endüstrisi, ağırlama endüstrisi ve taşımacılık endüstrisi ile yakından bağlantılıdır ve bunların çoğu turistleri mutlu, işgal ettikleri ve ihtiyaç duydukları şeylerle evlerinden uzakta tutmaları üzerine kuruludur.

Turizm endüstrisi nedir?

Peki, turizm endüstrisi nedir? İlk olarak, ‘turizm endüstrisi’ ile ne kastedildiğini tanımlamak önemlidir. Temel olarak, insanların genellikle bulundukları yerlerden uzaktaki yerlere kısa vadeli hareketi ile ilgili tüm faaliyetleri ifade eder. Dünyanın en büyük endüstrilerinden biridir ve birçok ülkenin ekonomisi, büyük ölçüde turist ticaretiyle yönlendirilmektedir.

Aynı zamanda otel endüstrisi, nakliye endüstrisi ve bir dizi ek endüstri veya sektör içeren geniş kapsamlı bir endüstridir. Turizm endüstrisinin, sadece boş zamanlara değil, aynı zamanda iş ve bazı ek seyahat motivasyonlarına dayalı olarak, farklı konumlara hareketle bağlantılı olduğunu anlamak çok önemlidir.

Bununla birlikte, en yaygın tanımlara göre, turizm endüstrisi, bir kişinin varış noktasında bir yıldan daha uzun süre kalmayı planladığı seyahatle ilgili faaliyetleri kapsamaz. Örnek olarak bu, gurbetçilerin ve uzun vadeli uluslararası öğrencilerin teknik olarak turist olarak sınıflandırılmadıkları anlamına gelir.

Turist

Basit bir ifadeyle, turist, iş, zevk veya sosyal nedenlerden ötürü, alışılmış sosyal ortamından uzakta başka bir yere seyahat eden bir kişidir. Çoğu kabul görmüş tanımla- rın, turist olarak sınıflandırılması için, bir kişinin o yerde 24 saatten daha uzun, bir yıldan fazla kalmaması gerekir.

Turistler, bedeni ve zihni tazelemek ya da heyecan, eğlence ya da zevk peşinde koşmak gibi farklı faktörlerle seyahat etmek için motive edilebilirler. Alternatif olarak, gezginler kültürel merak, kişisel gelişim, iş veya arkadaş ve aileleri ziyaret etme ya da yeni ilişkiler kurma istekleri tarafından yönlendirilebilir.

İş seyahati yapan kişiler genellikle turist olarak sınıflandırılırken, kelimenin pek çok tanımının seyahat ettikleri yerde bir gelir elde etmek amacıyla seyahat edenleri dışladığını belirtmekte fayda vardır.

Turizm Sektörünün Faydaları Nelerdir?

Turizm, yalnızca gerçek kalışlarında değil aynı zamanda yerel işletmelerde harcadıkları para nedeniyle, çok sayıda ziyaretçiyi çeken ülkelerin ekonomik yararları da dahil olmak üzere çok çeşitli avantajlar sunmaktadır. Ayrıca, ulaşım ve ağırlama endüstrisinde çalışan insanlar için diğerleri arasında çok sayıda iş sağlar.

Dahası, turizm ulus devletler veya işletmeler arasındaki ilişkileri geliştirme, eğlence ve eğlence için fırsatlar yaratma ve para biriminin değerini geliştirme potansiyeline sahiptir. Aynı zamanda kültürel değişim fırsatlarını da açabilir, turistler için ise mutluluk, refah ve eğitimin artmasına yol açabilir.

Turizm Sektöründe Sektörler Nelerdir?

1) Ulaştırma

Ulaştırma sektörü, ulaşımın sağlanması yoluyla turistlerin gitmeleri gereken yere ulaşmalarına yardımcı olmakla ilgilenmektedir. Bu, hedeflenen tatil beldesine ilk etapta ulaşma yollarını sağlamayı da içerebilir, ancak hedeflerine ulaştıktan sonra etrafta dolaşmalarına yardımcı olmayı da içerebilir.

Bu sektöre karayolu, demiryolu, hava ve deniz yolculuğu ile ilgili hizmetler dahildir.

Havayolu Endüstrisi ✈️

Havayolu endüstrisi, modern seyahat endüstrisinde hayati bir rol oynar ve yolculara hem iç hem de denizaşırı uçuşlara erişim sağlayarak, yolcularına amaçlanan hedeflerine ticari uçakla hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlar. Havayolu hizmetleri genellikle tarifeli ve charter uçuşlara ayrılır.

Araba kiralama 🚙

Bir çok turist için, bir arabaya erişim sağlamak, serbestçe keşfetme ve seyahat etme özgürlüğüne sahip olmalarını sağlayarak, turist deneyiminin önemli bir parçasıdır. Araç kiralama hizmetleri bu tür bir erişim sağlar ve çoğu zaman havaalanlarına yakın yerlerde veya hatta belirli havayolları veya seyahat şirketleri ile ortaklaşa çalışır.

Su ulaştırma

Adından da anlaşılacağı gibi, su taşıma alt bölümü su boyunca hareket ile ilgilidir. Bu, hedefin genellikle A’dan B’ye yolcu almak olduğu okyanus gemileri ve feribot taşımacılığı gibi şeyleri içerir, ancak aynı zamanda seyir gemisinde olmanın, seyahat deneyiminin ana bölümünü oluşturduğu seyir gemilerini de içerir.

Antrenör Hizmetleri

Antrenör ve otobüs hizmetleri, uzun mesafeli seyahatler sunan, havaalanı yolcularına konaklamalarına seyahatlerinde yardımcı olan, yerel cazibe merkezlerine veya popüler turistik yerlere günlük gezilerde turist grupları çeken ve yakındaki diğer kasabalara erişim sunan turizm endüstrisinin önemli bir parçasıdır. şehirler.

Demiryolu

Demiryolu seyahati, 19. yüzyıldan bu yana turizm endüstrisinde kilit bir rol oynamıştır ve bunu sürdürmektedir. Demiryolları yalnızca gezginlerin varış yerlerine ulaşmaları için bir araç sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yer altı ve yer altı demiryolu hizmetleri de turistlerin de ziyaret ettiği birçok büyük kasaba ve şehirde gezinmek için seçenekler sunar.

Uzay aracı 🚀

Taşımacılık sektörünün yeni bir unsuru – ve önümüzdeki yıllarda giderek daha önemli hale gelecek – bir turisti uzaya taşımak için uzay aracının kullanılması. Nitekim, Virgin Galactic, kısa süre önce VSS Birlik uzay uçaklarını uzaya gönderdi ve yakın gelecekte ‘uzay turistlerine’ ticari uçuşlar sunmayı planlıyor.

2) Konaklama

Konaklama sektörü seyahat ve ağırlama endüstrisinin merkezinde yer almaktadır , çünkü farklı bölgelere seyahat eden insanlar kalmak, dinlenmek, uyumak ve gevşemek için bir yere ihtiyaç duyarlar. Aslında, pek çok tanım gereği, bir turist yalnızca kalışlarının 24 saati aşması ve bir gecelik konaklama şeklini kullanması durumunda sınıflandırılır.

Bu alt bölümde otel endüstrisinden kampa, hostellere ve seyahatlere kadar birçok farklı bileşen bulunmaktadır. Bu alt bölümler aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır:

Oteller

Oteller turistler için en bariz ve popüler konaklama şeklidir ve otel endüstrisi turizm endüstrisi ile ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Basitçe söylemek gerekirse, oteller misafirler için ücretli konaklama sağlar. Bununla birlikte, yataklar ve diğer önemli tesislerin yanı sıra sağladıkları hizmetler oldukça büyük farklılıklar gösterebilir.

Ortak barınak

Daha yakın zamanlarda, paylaşımlı konaklama turistler için önemli bir seçenek olarak ortaya çıkmıştır. Paylaşımlı konaklama sunan en popüler hizmetlerden biri, kullanıcıların boş odaları listeleyebildiği ve kısa süreli olarak gezginlere kiralayabildiği Airbnb’dir. Bunlar bireysel, özel odalar veya başkalarıyla paylaşılan ortak alanlar olabilir.

Hosteller

Hostel, daha düşük bir bütçeyle çalışanlar veya seyahat masraflarını azaltmaya çalışanlar için uygun olan, genellikle daha düşük fiyatlı bir konaklama seçeneğidir. Birden fazla misafirin, genellikle ortak banyo ve mutfak olanaklarıyla ortak bir alanda yatak kiralayabilecekleri sosyal bir konaklama şeklidir.

Kamp yapmak

Kamp, gece boyunca, çadırda veya benzeri bir sığınakta dışarıda kalma uygulamasıdır. Turistler ortak alanlarda kamp yapmayı tercih edebilirken, ticari kamp alanları son derece popüler ve çoğu zaman daha uygun. Bu ticari siteler genellikle erişim için ücret alır, ancak ayrıca ek olanaklar veya yardımcı programlar da sağlar.

Oda & Kahvaltı

B & B konaklama misafirler için az sayıda oda sunar ve sabahları konaklama ve kahvaltı sunar. Çoğu durumda, konukların özel bir yatak odası ve banyosu olacaktır, ancak banyo olanakları bir arada paylaşılmaktadır. Bu kuruluşların sahipleri veya ev sahipleri, çoğunlukla oda & kahvaltı alanında da yaşayacaktır.

Deniz Yolculukları

Deniz yolculukları aynı zamanda konaklama sektörüne de giriyor, çünkü yolcu gemileri kendi başlarına bir konaklama şekli olarak hizmet ediyor. Tipik olarak, bir seyahatte yolculara kendi kabinleri tahsis edilecektir ve seyahatin belli bir süre devam etmesi, turistlerin de çoğu zaman yolcu gemisinde kalması ile sağlanır.

Çiftlik Evi Konaklama ve Ağrı-Turizm

Gezginler giderek daha fazla, genellikle kendin pişir kendin ye temelinde çiftlik evi konaklamada kalmaya isteklidirler. Bu, turistlerin çiftlikleri ziyaret ettiği, orada devam eden çalışmaları öğrendiği ve hatta seyahat deneyiminin bir parçası olarak günlük çalışmalara katıldığı tarım turizmi fikri ile bağlantılıdır.

Konaklama Paylaşımı

Son olarak, tatil mülkiyeti konaklama olarak da bilinen zaman paylaşımına sahip konaklama, mülkiyet veya kullanım haklarının birden fazla kişi arasında bölündüğü konaklama anlamına gelir. Bu şahıslara, mülkiyeti kullanma hakkına sahip oldukları (genellikle yılın bir veya iki haftası) kendi zaman dilimi verilir.

3) Yiyecek ve İçecek

Yiyecek ve içecek sektörü, turizm endüstrisi içinde ilginç bir role sahiptir, turistlere seyahat sırasında, seçtikleri konaklama yerlerinde zaman geçirirken, dışarıda olduklarında ve bulundukları yeri keşfe çıkmalarında, seyahat deneyimlerinin tüm aşamalarında temel içecekler sunar için seyahat ettim.

Bununla birlikte, gezginlerin temel gereksinimlerini karşılamanın yanı sıra, yiyecek ve içecek sektörü de sosyalleşme, yeni insanlarla tanışma ve eğlenme fırsatı sunmaktadır.

Restoranlar

Restoranlar veya restoranlar, turistlerin yemek yedikleri ve seyahatlerinde sosyalleşmeleri için ana yollardan birini sağlar. Bu kategori, McDonald’s ve KFC gibi fast-food restoranlarından aile restoranlarına ve üst düzey yemekler sunan lüks restoranlara kadar her şeyi içerir.

yemek servisi

Catering genellikle daha uzak yerlerde yemek servisi sağlanması olarak kabul edilir. Bu alt bölümde, uçaklarda, yolcu gemilerinde veya trenlerde, otellerde ve diğer konaklama türlerinde bulunan çeşitli yiyecek ve içecek teklifleri yer alacaktır. Ayrıca birçok turistik mekanda veya eğlence yerinde teklifler içerir.

Barlar ve Kafeler

Barlar ve kafeler, birçok seyahat destinasyonunda yerel ekonominin önemli bir parçasıdır; turistlere serinletici içecekler tüketmek, alkol içmek ve yerlilerle veya diğer turistlerle sosyalleşmek için daha rahat bir yer sunmaktadır. Restoranlardan daha küçük olma eğilimindedirler ve bir temaya sahip olabilirler veya oldukça genel bir ürün yelpazesine hizmet edebilirler.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri, yiyecek ve içecek sektörünün en önemli parçalarından biridir, gezginlere gece boyunca eğlence sunar ve aslında ilk etapta bazı destinasyonlara birçok turist çeker. Gerçekten de, bazı gezi noktaları, tüm endüstrilerini, orada sunulan gece hayatı etrafında toplamaktadır.

4) Eğlence

Bazı turistler eğlence peşinde yeni yerlere seyahat ediyorlar. Bu tür gezginler, evlerinde bulunmayan eğlence seçeneklerine çekilebilir veya seyahatlerinin bir parçası olarak, dünyanın hemen her yerinden erişilebilecek olan daha genel eğlence gerektirebilir.

Eğlence mekanları veya mekanları bazen gezginleri belli bir turistik yere çeken en önemli şeydir. Öte yandan, mevcut turizmden yararlanmak için pek çok eğlence teklifi oluşturulmuştur.

Turizm Danışma

Modern seyahat ve ağırlama endüstrisinde, turistik bilgiler hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak mevcuttur. Çevrimiçi turistik bilgilerin örnekleri arasında yerel turistik yerleri, turistik yerleri veya tesisleri vurgulayan bilgilendirme web siteleri bulunmaktadır. Bu arada, çevrimdışı hizmetler arasında turizm bilgi merkezleri ve turizm kurulu tarafından üretilen literatür bulunmaktadır.

Alışveriş yapmak

Perakende endüstrisi ve seyahat endüstrisi birbiriyle yakından bağlantılıdır ve başlıca turistik yerlerin çoğu alışveriş olanakları da sağlayacaktır. Alışveriş, bazı durumlarda ilk etapta turistleri bile çekebilirken, eğlence sektörünün alışveriş alt bölümünde de gümrüksüz alışveriş ve yerel pazar ticareti gibi şeyler yer almaktadır.

Turist Rehberleri ve Turlar

Turist rehberleri turistlere yerel cazibe merkezleri, görülecek yerler, eğitim binaları ve diğer ilgi çekici yerlere düzenlenen turlara erişim sağlamaktadır. Bunu yaparken, deneyimi turistler için daha keyifli, rahat ve değerli kılan, yardım, uzman görüşü ve bağlam sunabilirler.

5) İlgili Sektörler

Son olarak, doğrudan ya da dolaylı olarak turizm endüstrisine bağlı olan birkaç endüstri vardır. Bunlar arasında müşterilere seyahat hizmetlerini gerçekten bağlamaya dayalı endüstriler ve ayrıca seyahatlerinde kendilerine yardımcı olabilecek önemli bilgiler sunmaya dayanan endüstriler bulunmaktadır.

En dikkate değer ilgili endüstrilerden bazıları aşağıda daha ayrıntılı olarak verilmektedir:

Finansal hizmetler

Finansal hizmetler seyahat endüstrisi ile birkaç şekilde bağlantılı olabilir, en belirgin olanı, acil durumlarda veya tıbbi tedavinin gerekli olduğu durumlarda sigorta koruması sağlayan sigorta ürünlerinin sağlanmasıdır. Ek olarak, finansal hizmetler döviz borsası gibi şeylere bağlanabilir.

Seyahat Acenteleri

Seyahat acenteleri, seyahat veya turizmle ilgili ürünleri, tedarikçiler adına müşterilere satarlar. Genellikle tedarikçilerinden bir komisyon alırlar ve ayrıca kendi ihtiyaçlarına veya tercihlerine göre seyahat edenlere en iyi seyahat ürünleri hakkında tavsiyeler sunarlar. Bazı seyahat acentaları ayrıca iş seyahati hizmetleri de sunar.

Tur operatörleri

Tur operatörleri, birden fazla seyahat ve tur hizmetini tek bir üründe birleştiren paket tatilleri satma eğilimindedir. Örneğin, paket tatiller, turistleri uçuşlar için ücretlendirme, havaalanı transferleri, otel konaklama ve yerel bir temsilciden hizmetler içerebilir. Aynı zamanda tatil deneyimlerini veya belli bir güzergahı da içerebilir.

Çevrimiçi Seyahat Acenteleri (OTA)

Çevrimiçi seyahat acenteleri veya OTA’lar diğer seyahat acentelerine benzer hizmetler sunsa da, bu hizmetler internet üzerinden sağlanmakta ve daha çok self servis deneyimi sağlamaktadır. En popüler OTA’lardan bazıları Expedia, Booking.com, Kayak ve lastminute.com’dur. Bu OTA’lar ayrıca meta arama motorları olarak da kullanılabilirler.

Turizm Organizasyonları

Turizm organizasyonları, esas olarak turizm endüstrisine bakmak ve onun adına hareket etmek için var olan organizasyonlardır. Ulusal turizm politikaları üzerinde etkisi olabilir, turizm sektörünün çıkarlarına hükümetleri lobi edebilir ve çeşitli sektörleri bir araya getirmek için çalışabilirler.

Eğitim/Seminer

Son olarak, seyahat endüstrisi de giderek artan bir şekilde, çoğu zaman özel konulara odaklanan konferanslara veya sergilere katılmak üzere seyahat eden birçok insanla birlikte bir eğitim bileşeni içermektedir. Ek olarak, okullar ve eğitim programları seyahat ve otel endüstrisinin bu alt bölümünün bir bölümünü oluşturmaktadır.

Turizm endüstrisi son derece çeşitlidir, ancak birçok ülkenin ekonomik refahında önemli bir rol oynamaktadır. Turistler genellikle finansal olmayan nedenlerden dolayı evlerinden uzakta yerlerine seyahat eden insanlar olarak kısa vadeli olarak tanımlanır ve turizm endüstrisi bu sürece bağlı tüm hizmetleri kapsar.

Reklamlar