Karadeniz Bölgesinin Güzel Şehri, Trabzon’da Görülmesi Gereken Yerler

Trabzon birçok tarihi kalıntılar ve güzel doğal manzaraları nedeniyle Karadeniz bölgesinin en önemli şehirlerinden biri. Manastırlardan dağ köylerine, kalelerden kiliselere, bu bölgede, ziyaretçiler tarafından keşfedilmeyi bekleyen daha çok şey var.

Eski Trebizond İmparatorluğu’nun başkenti olan Trabzon, tarihsel olarak Trebizond olarak biliniyordu ve güneydoğudaki Persler ile kuzeydoğudaki Kafkasya’daki önemli bir liman kenti olarak hizmet ediyordu. Tarihi İpek Yolu üzerindeki konumu ve asırlarca dinlerin, dillerin ve kültürlerin buluşma noktası olduğu anlamına geliyordu. Günümüzde, şehir ve vilayeti, güzel kiliseler, manastırlar, kaleler ve çok daha fazlası dahil olmak üzere, bu zengin geçmişin kalıntılarıyla doludur. Trabzon’u gezerken bu manzaraları gördüğünüzden emin olun.

Sümela Manastırı

Kuşkusuz, Trabzon’un en önemli turistik yerlerinden biri olan Sümela Manastırı, Maçka ilçesi, Altındere vadisi sınırları içerisinde yer alan deresinin batı yamaçlarında güzel doğal manzaraya bakan dik bir yamaçta gizlendiği için oldukça şaşırtıcı bir yapıdır. Halk arasında Meryem Ana adı ile anılmaktadır. Manastır 386 yılında inşa edilen Rum Ortodoks Manastırı, Altındere Milli Parkı üzerinde 1.150 metre yüksekliktedir.

Altındere Mahallesi, Altındere Vadisi, 61750 Maçka/Trabzon, Turkey

Trabzon Kalesi

Trabzon şehrinde bulunan Trabzon Kalesi’nin temelleri Bizans dönemine aittir. Güzel ve tarihi yapı, üç kaleden oluşuyor ve uzmanlar, en üst kısmının, bir akropol olarak kullanıldığında M.Ö. 2000 yılına dayandığını düşünüyor. Trebizondlu Alexios II orta ve alt kaleleri inşa ederken, Osmanlı sultan Mehmed II’nin tuğraları (imzası) kapılardan birinde görülebilir.

Ortahisar Mahallesi, Burç Sk. No:10, 61030 Trabzon Merkez/Trabzon, Turkey

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon kentinde de bulunan bu eski Rum Ortodoks kilisesi, 1584 yılında camiye çevrilmiş, ancak Trabzon’un Trebizond İmparatorluğu’nun başkenti olarak hizmet ettiği 13. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Denize yakın bulunan tarihi yapı, artık bir müze ve Bizans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Fatih Mahallesi, Zübeyde Hanım Cd., 61040 Ortahisar/Trabzon, Turkey

Vazelon Manastırı

Tarihçiler, MS 270 yılında inşa edilen Vazelon Manastırı’ndan elde edilen gelirin Sümela Manastırı’nın inşasına doğru gittiğine inanıyorlar. Bir zamanlar bölgedeki en zengin Yunan Ortodoks Manastırı olan yapının freskleri, Son Yargılamadan sahneleri betimleyen büyük güzelliği yaymaya devam ediyor. Persler ve Türkler tarafından defalarca öldürüldükten sonra 1922’de tamamen tahrip edildi, bu onu harap olmuş haliyle hala büyüleyici bir durumda bıraktı.

Coşandere Mahallesi, Maçka Yolu No:36, 61750 Maçka/Trabzon, Turkey

Atatürk Köşkü Müzesi

Trabzon’a hakim Soğuksu sırtlarında, çam ormanları içinde yer alan bina, Kostantin Kabayanidis tarafından 1890 yılında yazlık olarak yaptırılmıştır. Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin etkilerini taşıyan binada büyük ve gösterişli Avrupa simgeleri kullanılmıştır. Köşkün dış cephesi taş işçiliği göstermekte olup, iç cephesi Bağdadî tekniğindedir. Yerler yine aynı akımın etkisi olarak dönemin fayanslarıyla döşenmiştir.

Atatürk, 15-17 Eylül 1924 tarihlerinde Trabzon’u ilk kez onurlandırdığında bu gün Trabzon Müzesi olarak düzenlenen konakta ağırlanmıştır.15 Eylül günü Soğuksu semtine yaptığı gezintide Köşkü görmüş ve çok beğenmiştir. 27–29 Kasım 1930 tarihlerinde Trabzon’u ikinci kez onurlandırdığında da Eski Türk Ocağı binasında ağırlanmıştır.

Daha sonra gerekli çalışmalar sürdürülerek bina 1930 yılında Trabzon Özel İdaresince tescil edilerek İl Daimi Encümeninin 18.5.1931 tarih ve 361 sayılı kararıyla Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine “ temlik” edilmiştir. Daha sonra Trabzon’dan oluşturulan bir heyet Ankara’ya giderek köşkün tapusunu ve anahtarını Atatürk’e teslim etmiştir.
Atatürk, 10–12 Haziran 1937 tarihlerinde üçüncü ve son kez Trabzon’u onurlandırdığında ise, iki gece bu Köşkte kalmıştır.

Soğuksu Mahallesi, Ata Cd., 61040 Ortahisar/Trabzon, Turkey

KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Trabzon, Atatürk Köşkü Müzesi

Uzungöl

Uzungöl, Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı turistik mahalle. Sık ormanları ve doğal güzelliği ile iç ve dış turistleri cezbetmektedir. Adını kıyısında bulunduğu gölden alır. Bu göl yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur. şehir sakinlerinin doğada ihtiyaç duydukları zaman harcaması için en popüler yerlerden biri. Ortada büyük bir gölü olan yeşil dağlarla çevrili hoş bir köy olan Uzungöl, dinlenmek ve yürüyüş yapmak için mükemmel bir yer.

Uzungöl Mahallesi, 61940 Çaykara, Trabzon, Türkiye

Reklamlar