Samsun’un En Etkileyici Manzaraları

Samsun, Türkiye’de daha az bilinen illerden biri olabilir, ancak aslında çok çarpıcı doğal ve tarihi manzaralara sahiptir. Nefes kesen kanyonlardan önemli tarihi kalıntılara kadar Samsun’un en güzel turistik mekanlarına göz attık.

 

Şahinkaya Kanyonu

Kuşkusuz Samsun’un en nefes kesici yerlerinden biri olan Şahinkaya Kanyonu, Vezirköprü semtindeki Altınkaya Baraj Gölü’nde yer almaktadır ve Türkiye’nin ikinci büyük kanyonudur. Ziyaretçiler sadece tarihi Osmanlı evlerini ve Vezirköprü camilerini gezmekle kalmayıp, aynı zamanda Kızılırmak üzerinden kanyonda 1,5 km. Boyunca tekne ile gezintiye çıkabilirsiniz.

Çeltek Mahallesi, 55900 Vezirköprü/Samsun, Turkey

Şahinkaya kanyonu
Şahinkaya Canyon © mstfglny/Pixabay

 

 

Onur Anıtı

Onur Anıtı, Samsun’un İlkadım ilçesindeki Atatürk Parkı’nda yer alan ve şehrin simgesi hâline gelen anıt. Mustafa Kemal’in Samsun’a çıktığı noktaya dikilen anıt Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı sayılan bu anı simgelemektedir.

Anıtın heykeli Samsun Valisi Kâzım Paşa tarafından Samsun halkı adına Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel’e 1927 yılında sipariş edilmiş, aynı yıl 19 Mayıs günü kaidenin resmî temel atma töreni yapılmış, 1928 yılında Viyana’da başlayan heykelin yapım süreci 1931 yılında sonlanmış ve heykel kaidesine 29 Ekim 1931 tarihinde dikilmiştir. 15 Ocak 1932 tarihinde anıtın resmî açılışı yapılarak cumhuriyet tarihinin on üçüncü anıtı, Heinrich Krippel’in ise Türkiye’deki dördüncü anıt çalışması olmuştur.

Kale Mahallesi, No:, Cumhuriyet Cd. No:7, 55030 İlkadım/Samsun, Turkey

Pixabay
Pixabay

İkiztepe Ören Yeri

Samsun’un Bafra ilçesi, İkiztepe köyü sınırlarında bulunan, tümülüs (mezar höyüğü) Lidyalılar, 7. ve 6. yüzyıllarda M.Ö. tarihlenmektedir. Yan yana iki tepeden oluşan tümülüsler, yaklaşık 40 metre yüksekliktedir. Anadolu halkına aittir. Tümülüs, İkiztepe’nin pastoral manzarasında neredeyse gizlenmiş şaşırtıcı bir harabe.

İkiztepe Mahallesi, 55400 Bafra/Samsun, Turkey

Amisos Tepesi

Amisos‘un kuruluşu ve gelişmesi tarihi kaynaklara ve arkeolojik verilere göre başlıca dört aşamada gerçekleşmiştir:

1. Dönem (MÖ 6. yüzyılın başı): Sinop’ta bir koloni oluşturan Miletosluların küçük bir yerleşim olan Amisos’a egemen olup Karadeniz ile Anadolu’nun içlerini bağlayan ticaret yolunun başlangıcı olarak kullanılması.

2. Dönem (MÖ 6. yüzyılın ilk yarısı): Kapadokyalıların Amisos’a yerleşmesi.

3. Dönem (MÖ 6. yüzyıl ortası) Kapadokyalı liderin Foçalılara yerleşme izni vermesi ve kentin büyüyüp gelişmesi.

4. Dönem (MÖ 437) Sinop’tan gelen Atinalıların Amisos’a yerleşmesi ve kentin adının Peiraieos olarak değiştirilmesi.

Miletoslular Toraman Tepe sırtlarında kent surlarını yapmış, caddeler, sokaklar, meydanlar oluşturmuş, dini yapılar ve evler kurmuşlardır. Tepenin doğusunda liman vardır. Buluntular, limanın gerisinde bir Aşağı Kent kurulduğunu göstermektedir. Buluntulara göre Toraman Tepe’nin sırtında kurulan Yukarı Kent’in 44 hektarlık bir alanı kapsadığı söylenebilir. Kentin doğu, batı ve güneyindeki yamaçlar mezarlık olarak kullanılmıştır. Yukarı Kent yönetici, asker, tüccar, din adamları, toprak sahipleri gibi varlıklı sınıfların yaşadığı yerdir. Liman yakınındaki Aşağı Kent’te ticari depolar ve limanda çalışan denizciler, köleler ve diğer çalışanlar vardır. Malları Anadolu’nun içlerine götüren arabalar ve katırların ahırları, görevlilerin barınakları da buradadır.

2004 yılında başlatılan kurtarma kazılarıyla birlikte Baruthane Tümülüsleri olarak adlandırılan iki yığma tepenin altından mezarlar ortaya çıkarılmıştır. Baruthane Tümülüslerinin Mitridates sülalesinin hüküm sürdüğü Helenistik Dönem’de yapıldığı anlaşılmaktadır. Samsun Müzesi ile İstanbul Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü bilimsel kazıların sonunda iki ayrı mezar ortaya çıkarılarak ziyarete açılmıştır. İlkadım ilçesi Cedit Mahallesinde yapılan bir kurtarma kazısında Amisos Dönemi’ne ait bir aile mezarı ve bu aileye ait hazine ortaya çıkarılmıştır. Mezardan çıkarılan buluntular, Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi‘nin en değerli koleksiyonlarından birini oluşturmaktadır. Amisos’ta nasıl bir yaşam zenginliği olduğunu da gösteren bu altın ziynet eşyaları (ölü armağanları), çanak-çömlek, cam ve mermerden yapılmış arkeolojik eserlerin incelenmesinden, erkek mezarının Pontus Krallığı’nın en üst düzeydeki yöneticilerinden birine, diğer mezarların da bu kişinin eşi ve kızına ait olduğu düşünülmektedir. Mezarda bulunan toprak, cam, metal ve mermer eserler MÖ 4. yüzyıla tarihlenmiştir.

Baruthane Mahallesi, Can Sk. No:2, 55100 İlkadım/Samsun, Turkey

Amisos Tepesi Kafetaryası
Kaynak: Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Amisos Tümülüsleri Mezar Odası
Kaynak: Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Amisos Tümülesleri Mezar Girişi
Kaynak: Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Kaynak: Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Karacaören

Karacaören
© sami yılmaz / Wikimedia Commons

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun’un en önemli müzelerinden biri olan Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, en belirgin biçimde Roma döneminden kalma bir mozaiğin yanı sıra Kalkolitik, İlk Tunç Çağı ve Hitit dönemlerine ait mücevherler, madeni paralar ve eserler içermektedir.

Kale Mahallesi, 19 Mayıs Blv. No:5, 55030 İlkadım/Samsun, Turkey

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Lâdik Akdağ Turizm Merkezi

Lâdik İlçesi’nin sırtını yasladığı 1800 metre yükseklikteki Akdağ, adından da anlaşılacağı üzere kış ayları boyunca beyazlara bürünür. Bugüne dek yalnızca yöre halkının nimetlerinden faydalanabildiği Akdağ, aslında her zaman ilgi odağıydı. Daha çok yaz aylarında yapılan yayla şenlikleri ile adını duyuran yaylanın uygun zemini birçok çim kayağı meraklısının dikkatini çekmiş, ve daha sonraları bu amaçla birçok organizasyona ev sahipliği yapmıştır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan 1500 metre uzunluğundaki telesiyej ve konaklama amaçlı yatırımların ardından bölge kış turizmine de uygun hale gelmiş ve turistik kayak tesisi hüviyeti kazanmıştır. Konumu dolayısıyla Samsun’un yanı sıra; Amasya, Çorum, Tokat gibi civar illerin de yoğun ilgisiyle her geçen gün daha çok tanınan ve ziyaret edilen “Ladik Akdağ Kış Sporları Merkezi” bölgenin kış turizmi odaklarından biri haline gelmiştir. Samsun’a 75 km mesafede bulunan Ladik; kaplıcaları, kayak merkezi ve doğal birçok güzelliği ile ilgi odağıdır. Kış sporları tesislerine özel aracınızla veya yerel turizm şirketlerinin düzenlediği günübirlik organizasyonlara katılarak ulaşabilirsiniz. Ladik ilçe merkezinden geçtikten hemen sonra birkaç kilometrelik tırmanma hattında yol alarak tesislere ulaşmak mümkün. Tırmandıkça artan yükseklikle birlikte ortaya çıkan panoramik manzara izlenmeye değer. Ladik gölü ve Ladik ovası bu yükseklikten büyüleyici görünüyor. Hafta sonları oldukça kalabalık olan tesis şimdilik kayak merkezi, dört mevsim motel ve restoran olarak kullanılan bir binadan ve zirveye uzanan uzunca bir telesiyejden oluşuyor. Tesiste konaklama ve yeme içme olanaklarının yanı sıra; kayak kiralama, atv safari, kar motosikleti turları gibi birçok sportif imkan da mevcut. Kayak haricinde ise yeni başlayanlar ve çocuklar için daha az eğimli pistte kullanılmak üzere kızak kiralamak da mümkündür. Birbiri ardına sıralanan bembeyaz tepelerdeki kar manzaraları, çevre yürüyüşleri ve fotoğraf çekimleri için oldukça uygun. Tesislerden zirveye telesiyejle ulaşmak ise 10 dakika kadar sürüyor. Kayak yapma niyetinde olanlar için pistin genişliğinin ve eğiminin her seviyedeki kayakçı için gayet uygun olduğunu söyleyebiliriz. Hafta sonunu doğa, spor ve kar manzarasıyla süslemek isteyenler için Lâdik Akdağ Tesisleri ailece güzel vakit geçirebileceğiniz oldukça hoş bir mekândır.

55760 Ladik/Samsun, Turkey

(Kaynak: Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü)

Samsun Hayvanat Bahçesi

Samsun Hayvanat Bahçesi Sevgi Parkının yanında 22 dönümlük bir arazi üzerinde kuruludur ve Karadeniz Bölgesinin en büyük hayvanat bahçesidir.

İstasyon Mahallesi, Fuar Cad. No:30, 55060 İlkadım/Samsun, Turkey

(Kaynak: Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü)

(Kaynak: Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü)

Amazon Köyü

MÖ 3 bin ila 2 bin yılları arasında yaşamış olan, kentler-devletler kurup anaerkil bir şekilde yaşayan Amazonlar Termeyi de mesken tutmuşlar bir zamanlar. Onların anısına İlkadım Batıpark içerisinde bir Amazon Köyü oluşturuldu ve bu yürekli, mert, savaşçı kadınların günlük yaşamını yansıtan balmumu heykelleri yerleştirildi.

Baruthane Mahallesi, 55100 İlkadım/Samsun, Turkey

(Kaynak: Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü)
(Kaynak: Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü)

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti – Samsun

Kızılırmak Deltası, 56.000hektar genişliğinde, irili ufaklı 20 adet göl ile büyük bataklık ve sazlık alanlardan oluşması, çok büyük bir alana sahip olması ve de barındırığı kuş sayısı bakımından yalnızca Türkiye için değil tüm dünya ekolojisi açısından büyük öneme sahiptir. Yaban hayatı geliştirme sahası olarak ilan edilen bu alan Ondokuzmayıs, Bafra ve Alaçam ilçelerini kapsamaktadır. Doğal özellikleri büyük ölçüde korunabilmiş, ülkemizin Karadeniz kıyısındaki tek sulak alanıdır. Kızılırmak Deltası, göç sırasında Karadeniz’i doğrudan aşan kuş türleri için yaşamsal önem taşımaktadır. Batı Palaearktik bölge içerisinde yaklaşık 1.100 kuş türü yaşamakta olup bu türlerin % 40’ı yani yaklaşık 460 çeşidi Türkiye’de belirlenmiştir. Bu bölgedeki kuş türlerinin ise yaklaşık %35’i Kızılırmak Deltası’nda tespit edilmiş olup yaklaşık % 15’i burada üremektedir. (Kaynak: Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü)

Doğanca Mahallesi, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, 55400 Bafra/Samsun, Turkey

Tekkeköy Mağaraları

1940’da yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda Hitit ve Eski Tunç Çağı dönemlerine ait buluntular ele geçmiştir. Buluntular arasında çark yapımı, devetüyü, kırmızı renkli seramikler çoğunluktadır. Eski Tunç Çağı katında ise çok sayıda gömüt, el yapımı seramik buluntular, siyah zemin üzerine beyaz boyayla yapılmış geometrik desenlerle süslü, dişli, yivli, çizgi bezekli kaplar, kabartma insan yüzlü vazolar (antropomorf) gün ışığına çıkarılmıştır.

Reklamlar