Gürcistan Molası

Gürcistan küçük bir ülke olmasına rağmen, keşfedilecek çeşitli büyüleyici şehir ve köylere sahiptir. Bu yerlerin çoğu gezmek için birkaç gün gerektiriyor, ancak Tiflis’ten bir hafta sonu kaçamağı planlamak istiyorsanız bir dizi seçenek var. Aşağıdaki yerler başkentten uzak değildir ve güzel manzaralar, tarihi yerler ve kültürel deneyimler sunar.

Sighnaghi

Sighnaghi, büyüleyici parke taşlı sokakları ve ahşap balkonları nedeniyle Kakheti bölgesindeki en ünlü şehirlerden biridir. Ayrıca, 17. yüzyılda kurulan şehir tarih bakımından zengindir. Sighnaghi, sınırlı sayıda yapılacak işin bulunduğu nispeten küçük bir kasabadır, ancak bunlar arasında tarih müzesini ziyaret etmek, ortaçağ savunma duvarları boyunca yürümek ve Kafkas Dağları ve Alazani Vadisi manzarasının tadını çıkarmak yer almaktadır.

Kasabanın kendisini keşfettiğinizde, 4. yüzyılda Hristiyanlığı Gürcistan’a getiren kişi olan St. Nino’nun son dinlenme yeri Bodbe Manastırı’na gidebilirsiniz. Bölgeyi keşfetmek için başka bir seçenek de bölgenin merkez şehri Telavi’ye gitmek. Sighnaghi’ye sadece bir buçuk saat uzaklıkta bulunan 17.-18. yüzyıldan kalma Kakhetian Kings’in sarayını keşfedebilir, sarayda bulunan tarihi ve etnografya müzesini ziyaret edebilir ve Prens Aleksander Chavchavadze sarayında dolaşabilirsiniz.

Bir zamanlar bölgede, yerel qvevri şarabı denemeyi unutmayın.

Stepantsminda

Stepantsminda veya Kazbegi daha iyi biliniyor, Kazbegi Dağı’nın dibinde bulunan küçük bir köydür. Tiflis’ten arabayla üç saatlik bir mesafede bulunan, köye giden yol, görkemli doğa manzaraları sunan Gürcü Askeri Karayolu’ndan geçer. Stepantsminda yolunda, Ananuri Kalesi’ne uğradığınızdan ve turkuaz renkli suya sahip hidroelektrik bir baraj olan Zhinvali Rezervuarının güzel manzaralarına hayran kalacaksınız.

Dağların nefes kesici manzaralarına ek olarak, Stepantsminda, dağlarla çevrili Gergeti Trinity Kilisesi ile ünlüdür. Arazi sürüşü yapmak istiyorsanız, oradan köyden yürüyüş yapabilir veya bir delica taksisine binebilirsiniz. Ve eğer bir yürüyüş sevdasıysanız, Gergeri Buzulu’na yürüyüş yapmak istersiniz.

Gori

Tiflis’e sadece 90 dakika uzaklıkta yer alan Gori, hafta sonu kaçamağınız için ziyaret etmeniz gereken bir başka küçük şehir. Sovyet lideri Joseph Stalin’in doğum yeri olarak bilinen burada ev müzesini ziyaret edebilir, kişisel demiryolu taşımacılığını görebilir ve çocukluk ve ergenlik yılları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca, kentin üzerinde duran bir ortaçağ kalesi olan Gori Kalesi’ni keşfedebilirsiniz. Kalenin önemli ekonomik ve stratejik rotaları kontrol ettiğine ve büyük bir orduyu barındırdığına inanılıyor.

Kutaisi

Eski başkent ve Gürcistan’daki en büyük ikinci şehir, burada olduğunuzda görülmeye değer tarihi ve kültürel mekanlarla zengindir. Şehre ulaşmak için çeşitli olasılıklar var; Bir minibüs veya trene binebilirsiniz. Başkentten biraz uzakta olmasına rağmen, sürüş süresi yaklaşık üç buçuk saat civarında olmasına rağmen, Kutaisi hafta sonu için eğlence ve kültürü birleştirmek için harika bir kaçış seçeneği sunuyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı’nı keşfedin, şehrin sokaklarında dolaşın ve Colchis Çeşmesi’ne hayran olun, müzeleri ve Sataplia Doğa Rezervini ziyaret edin, dinozorların ayak izlerini görün, fütüristik parlamento binasını takdir edin ya da yürüyün Prometheus Mağarası.

Kutaisi’nin konumu, güzergahınızı sonuna kadar doldurmak istiyorsanız, mükemmel günlük gezi fırsatları sunar.

Akhaltsikhe

Akhaltsikhe, hafta sonu keşfetmek için muhteşem bir manzara olan Rabati Kalesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Kale aslen 19. yüzyılda kurulmuş ve başlangıçta Lomisa Kalesi; ancak, farklı istilalar sırasında alan tahrip edildi ve birkaç kez yeniden inşa edildi. Bugün görebileceğiniz binaların çoğu, 17. ve 18. yüzyıllara dayanıyor. Burayı eşsiz kılan şey, kompleksin bir kaç isim vermek için bir sinagog, cami ve Ortodoks kilisesi dahil olmak üzere farklı dini yerlere ev sahipliği yapması. Geceleri geçirebileceğiniz bir müze, mağazalar ve çeşitli oteller de bulunmaktadır.

Vardzia

Vardzia, başkentten arabayla yaklaşık dört saat mesafedeki başka bir mağara şehridir. Bu 12. yüzyıl dönüm noktası uçurum boyunca yaklaşık 500 metreye, 19 kata kadar uzanıyor. Altın Çağ’ın şaheseri ve Kral Tamar’ın hükümdarlığı döneminde, bölgede önemli freskler dizisi, 79 ayrı mağara evi, sekiz kata yayılmış 242 oda, birkaç şapel, 25 şarap mahzeni, bir toplantı odası ve bir eczane bulunuyor. sadece birkaç tane.

Borjomi

Muhteşem Borjomi Boğazı’nda yer alan bu tatil kasabası, aynı isimdeki maden suyuna ev sahipliği yapıyor. Bu mineral kaynaklarının çeşitli iyileştirici güçlere sahip olduğuna inanılmaktadır; Bu nedenle, sağlık sorunları olan insanlar tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Şehrin kendisi, yapılacak işler için fazla bir şey sunmuyor, ancak yapılması gerekenler arasında parkın ziyaret edilmesi ve şişelenmiş Borjomi sularından tamamen farklı bir tadı olan doğal kaynak suyunun denenmesi gerekiyor. Küçük, yakındaki Likani kasabası, bir zamanlar Rus İmparatorluk ailesi olan Romanov ailesinin yazlık evine ev sahipliği yapmaktadır.

Reklamlar