Maldivlere Nasıl Gidilir

Maldivler, dünyadaki en pahalı merkezlerden biri olup, ortalamanın üzerinde geliri olan vatandaşlar için ekonomiktir. En temiz sahil, mercan resifleri ve beyaz kum ile zümrüt yeşili ve masmavi, ayrıca maviye dönüşen turkuaz bir renk tonuna sahiptir. Arazi parçalarının bir kısmı lagünlerle çevrilidir.

Temel Bilgi

Coğrafya

Greenwich Uluslar arası Saate göre 5 saat ileridedir. Maldivler Başkenti Male’dir. 2,5 kilometrekarelik bir alan üzerinde kurulmuş Male Adası havaalanına 1 kilometre uzaklıktadır. Dünyanın en küçük başketlerinden biridir.

Maldivler toplam ada sayısı 1190’dır. Yaklaşık olarak 200 adada yaşam vardır. Maldivler 350 bin nüfusa sahip bir ülke.

Hint Okyanusu’nun ortasında küçücük bir ada’dan oluşan Maldivler, Turkuaz suları ile ün salmış, bembeyaz kumsallarına sahip ve tropikal ormanları ile herkesi rahatlatan mükemmel bir adres. 12 Ay süresince havası ile kendini gösteren, Hint Okyanusu’nun vazgeçilmez adresidir.

Hava

Muson alt ekvator iklimi sayesinde tüm yıl boyunca sabit sıcaklığını korur. Gün boyunca ortalama sıcaklık +30 °C gece ise, +25 °C derecedir. Su sıcaklığı ortalama 27-29 °C Maksimum genlik +17- (ocak-şubat) – +32°C (nisan-mayıs) . Kuru ve rüzgarlı hava sezonu Kasım ile Mart arasında olur. Rüzgâr ve yağış Mayıs ile Eylül ayı arasındadır.

Referans Bilgiler

  • Para birimi : Rufiya (1 usd dolar : 15 Rufiya)
  • Resmî dili : Maldivce
  • Havalimanı : İbrahim Nasır Uluslararası Havalimanı
  • Vize : 30 güne kadar olan konaklamalarda vize gerekli değildir.

Faydalı bilgiler

– Polis 119

– Acil durum 102

– İtfaiye 118

– Havalimanı +(960 332) 22 11

– Turist Departmanı +(960 332) 32 38

– Ulusal Güvenlik Hizmeti +(960 331) 32 81


Aktüel Bilgiler

Adaya dünyevi cennet denilebilir. Bozulmamış bir doğa harikası olan Maldivler, şu altı yaşamına yaklaşık 3000 üzerinde mercan resifi oluşumunun, sualtı canlı tiplerinin ve bozulmamış doğanın son derece modern ve doğa ile dost edinen tesislerin barınağı olan adrestir.

Kesinlikle endüstriyel bir üretim yoktur. Yalnızca dünyada düşük maliyeti olan hindistan cevizi ve muz yetiştirilmektedir.


Sağlık

Yurtdışına seyahat etmeden önce bir aile doktoruna ziyaret etmek (özellikle güneydeki bir ülkede) çok arzu edilir. Burada çok az eczane var, ancak ilaçlar ev için ucuz değil. Yerel makamlar, Türkiye’den gelen turistlerin aşı sertifikalarına ihtiyaç duymamakla birlikte, kendinizi korumak için, tifo, hepatit, difteri, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, çocuk felci, tetanoz gibi hastalıklara karşı aşılamaya değer. Aşılar önleyici ve tavsiye edici niteliktedir; isteğe bağlıdır.


Maldivlere Nasıl Gidilir

Türkiye’den Maldivler’e Nasıl Gidilir? Maldivler’e gitmenin en hızlı ve ucuz yolu uçakla gitmektir. Türkiye’den Maldivler’in başkenti Male’ye direkt veya aktarmalı uçuşlarla gidebilirsiniz. THY ile direkt uçuş süresi 8 saat iken aktarmalı uçuşlarda bu süre 23 saate kadar çıkabilir.

Qatar Airways ise aktarma ile birlikte 10-12 saate varan uçuş süreleri ve daha makul fiyatlara sahiptir. Qatar Airways’in bir avantajı da hem Ankara’dan hem de İstanbul ve Sabiha Gökçen havalimanlarından uçmasıdır. En ucuz uçak biletlerini ise Fly Dubai ile Air Arabia‘dan alabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise Emirates Havayolları‘dır.


Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Reklamlar