İtalya’daki En İlginç 5 Volkan

İtalya’nın diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla yanardağı var. Herkes ikisini tanıyor – Sicilya Etna ve efsanevi Vezüv. Aslında, ülkede sadece yarısı soyu tükenmiş olarak kabul edilen 20’den fazla Volkan var. Geri kalanlar hala aktif veya bir süre uykuya daldı.

ETNA

Etna, Avrupa’nın en yüksek aktif yanardağı, Sicilya’nın sembolü ve kalbi. Tepe yüksekliği yaklaşık 3300 metredir, ancak sürekli patlamalar nedeniyle değişir.

ETNA YANARDAĞI

En aktif kraterler merkezde, kuzey ve güneydoğudan, bazıları 200 metrelik bir çapa ulaşır. Ayağın çevresinde geçmişte sürekli tehdit altında olan birçok küçük kasaba var. Birkaç kez lav, volkandan üç düzine kilometre uzaklıktaki Catania’ya bile ulaştı.

Şimdi, patlama sırasında sıcak akışlar, neredeyse hiçbir yerleşim olmadığı dağın doğu tarafındaki deniz kıyısına iniyor. Ancak doğa hala gücünü gösteriyor: 2001-2002’nin son büyük patlamaları füniküler, kayak pistleri ve Etna Dağı’nın tepesindeki istasyonu yok etti. Buna ek olarak, kaprisli volkandan kaynaklanan kül emisyonları, Catania ve Reggio Calabria havaalanlarının çalışmasına büyük ölçüde müdahale eder ve genellikle bölgedeki çevresel durumu etkiler.

Bu yerlerin manzarası şaşırtıcı. Tüm çevre lav ile kaplıdır: siyah – daha taze ve grimsi kahverengi – eski patlamalardan. Cansız bir manzarada, güney yeşillik adaları parlak noktalara bakar. Fakat ne kadar yükseğe çıkarsanız o kadar az bitki örtüsü kalır. Yolda lav dolu yıkık evleri görebilirsiniz – tehlikenin gerçek olduğunu hatırlatır. Dahası, manzaralar tamamen “ay” haline gelir – bina yok, sadece siyah kum ve taşlar.

Yaz mevsimi hariç neredeyse bütün yıl kar dağın tepesinde yer alır. Kışın burada kayak yapabilirsiniz. Geziler için en uygun zaman Mayıs’tan Ekim’e kadardır.

Yanardağa tırmanmak için, güneyden, Nicolosi kentinden, ardından füniküler bir istasyonun, otoparkın, hediyelik eşya dükkanlarının ve kafelerin bulunduğu Rifugio Sapienza’ya (yükseklik 1923 m) doğru çağrı yapmak en uygunudur. Burada, küçük kraterler tırmanabileceğiniz sarı kükürt izleri ile başlar.

Füniküler sizi 2500 metre yüksekliğe çıkaracaktır. Macera istiyorsanız, yürüyerek daha ileri gidebilirsiniz (yolculuk yaklaşık 2 saat sürecektir). Ek bir ücret karşılığında, herkes SUV’lar tarafından üst istasyona alınır. Tırmanırken, sıcak aylarda bile, her zaman sıcak giysiler, uygun ayakkabılar, su, güneş gözlüğü ve krema almalısınız.

Stromboli

Aeolian adaları grubuna ait olan küçük Stromboli benzersiz bir yerdir.

Ada, hala sürekli patlayan yanardağın aktivitesi nedeniyle ortaya çıktı. Her 10-20 dakikada bir yüzlerce sıcak lav atar. Bu lav emisyonları uzaktan görülebilir, böylece eski zamanlardan beri Stromboli denizcilere deniz feneri olarak hizmet etti. Volkan kısa bir süre uykuya daldığında, adanın yakınındaki bir kayaya gerçek bir deniz feneri inşa etmek gerekiyordu.

Stromboli’ye bazen Aeolia denir, çünkü Homer’ın Odyssey’sinde, Aeolus rüzgar tanrısı burada yaşadı. Bu yanardağ sayesinde Jules Verne’nin Dünyanın Merkezine Yolculuğu adlı romanı kahramanları yüzeye dönüyor. Yönetmen Roberto Rossellini, Ingrid Bergman’la birlikte “Tanrı’nın Ülkesi Stromboli” filmini çekti.

Bugün, Stromboli’de binden fazla insan yaşamıyor. Adada üç köy, birçok otel ve villa, siyah volkanik kumlu plajlar var. Düzenli bir feribot servisi, Stromboli’yi komşu Messina, Milazzo, Napoli ve Reggio Calabria adalarına bağlar.

Diğer volkanlardan farklı olarak, patlama sırasında Stromboli tırmanabilir. Yamaç boyunca değişen zorluk derecesinde yürüyüş yolları döşenir.

En ilginç şey akşamları görmek, bu yüzden çoğu gezi öğleden sonra başlayacak, böylece karanlığın ortaya çıkmasıyla zirveye çıkmak. Bu durumda, bir geceleme ile adada kalmak zorunda. Tırmanma sadece profesyonel bir rehberle mümkündür. Tesis bünyesinde kiralanan özel ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır.

Milazzo ve diğer şehirlerden Lipari Adaları’na bir günlük tekne turları düzenliyorlar. Akşamları, gezginler Stromboli’ye gelir ve denizden patlamayı görebilir. Turlar, çevrimiçi rezervasyon yaparken indirim sunan birçok yerel şirket tarafından organize edilmektedir.

VOLKAN

Vulcano, bu tür jeolojik olarak aktif dağlara isim veren Aeolian takımadalarının başka bir adasıdır. Antik Roma mitolojisinde ateş tanrısı aynı isme sahipti.

Şimdi yanardağ uyuyor, kraterlerden sadece biri gaz ve sıcak buhar çıkarıyor. Volkan nispeten düşüktür ve tırmanış çok zaman almaz. İsterseniz, volkanik aktivite hakkında daha fazla konuşacak bir rehber alabilirsiniz. En üstten, komşu Lipari adasının güzel bir manzarasını sunmaktadır.

Vulcano’nun yumuşak siyah kumlu plajları vardır, Ekim ortasına kadar yüzebilirsiniz. Yerel otellerde kaplıcalar çamur ve kükürt uygulamaları sunmaktadır. Diğer cazibe merkezleri arasında sualtı gezileri ve termal mağara turları bulunmaktadır.

VEZÜV

Dünyaca ünlü Vesuvius, Napoli’ye 12 km ve antik Pompeii’ye 10 km uzaklıktadır. Son patlama 1944’te gerçekleşmesine rağmen, hala aktif ve çok tehlikeli olarak kabul edilir.

Volkan iki zirveden oluşur: Pompeii, Herculaneum ve Stabia’yı yok eden MS 79’daki ünlü patlamanın ardından ortaya çıkan eski Somma Dağı ve Vezüv Yanardağı’nın kendisi.

Bugün yürüyerek yaklaşık 700 bin kişi yaşıyor. Vesuvius, bir yamaçta bulunan volkanolojik gözlemevinin bilim adamları tarafından 24 saat gözlem altındadır.

Volkanı tüm yıl boyunca tırmanabilirsiniz, ancak kış aylarında park sadece sabah açıktır. Napoli, Pompeii ve Boscoreale’den araba veya otobüsle ulaşabilirsiniz. Sonra yürümeniz gerekiyor, tırmanış yaklaşık 30 dakika sürecek. Parka giriş ücretli.

Phlegreian alanları

Phlegreian sahaları, Napoli’nin kuzeybatısındaki Pozzuoli Körfezi kıyısında yer alan birkaç kraterdir. Termal kaynaklar buraya çarptı, buhar ve gaz açığa çıktı. Soyu tükenmiş kraterlerin bulunduğu bölgede göller oluştu.

Pozzuoli şehri, amfitiyatrolar ve thermae de dahil olmak üzere birçok antik Roma binasını korumuştur. Yunanlılar tarafından kurulan ve daha sonra Romalılar tarafından fethedilen bu şehir, imparatorluğun ana limanı olarak uzun süre kaldı.

Antik zamanlarda komşu Baia kasabası, Roma aristokrasisinin favori bir dinlenme yeriydi. Ancak volkanik faaliyet nedeniyle, dünyanın tabakaları harekete geçti ve eski binaların çoğu su altındaydı. Bu sualtı arkeolojik parkı şeffaf bir tabana sahip teknelerde veya derin deniz dalışları sırasında görebilirsiniz.

Değerlendirme: 1 / 5.
Reklamlar