Dünyanın En Hızlı Radyo Kontrollü Planörü, 882 km/s Rekora Ulaştı

Kaliforniya’da ikamet eden Spencer Lisenby, sadece rüzgar enerjisini kullanarak 882 km/saat hızla radyo kontrollü (RC) planörlerde dinamik gezinme için dünya rekorunu kırdı.

Geçen yüzyılın 60’larında, RC planör pilotları rüzgarın bir tepeden aşağı indiğinde en yüksek hızına ulaştığını fark ettiler. Bu durumda, havada asılı duran kanat için güvenilir bir enerji kaynağı haline gelir ve bu sayede aslında devamlı kadar havada kalabilir.

Planör, hava hızının düştüğü bir tepenin leeward tarafında olduğunda uçuş yavaşlar. Burada aparat bir türbülans bölgesine düşer. Sonuç olarak, kanat aşağı indiğinde arka rüzgarın hızına kadar hızlanabilir ve geri dönüş yolunda yavaşlayarak her dönüşte enerji ve hız kazandırıyor.

Bu uçuş tekniği doğası gereği icat edildi. Binlerce yıldır albatroslar, okyanus dalgalarının yarattığı rüzgar hızlarındaki farkı, minimum enerji kullanarak çok büyük mesafeler kat etmek için kullandılar.

Dinamik süzülme oldukça zararsız bir isimdir, ancak tam da bu isim aşırı pilotların kullandığı, kontrollü planörleri Dünya’ya tehlikeli derecede yakın mesafedeki transonik hızlara hızlandıran isimdir.

Kaynak – Spencer Lisenby

About Author /

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search

%d blogcu bunu beğendi: