Yaşlılar İçin Tasarlanmış ElliQ Robot

İsrailli Intuition Robotics şirketi, CES-2019’da özellikle yaşlılar için tasarlanmış ElliQ akıllı sistemini tanıttı. Çoğu aktif bir yaşam sürdüremedikleri ve yaşa bağlı sağlık sorunları yaşayamadıkları için bir dereceye kadar sosyal izolasyonla karşı karşıyadır. Bunun için ElliQ oluşturuldu – robot ek bir sosyal çevre oluşturabilir ve boş zamanları organize etmek için mümkün olan tüm yardımı sağlayacaktır.

ElliQ, üç modülden oluşur. Temel, sabit, tablet biçiminde ikinci, mobil için bir yerleştirme istasyonu görevi görür. Büyük ölçüde birbirlerini kopyalarlar ve kullanıcıyla sürekli iletişimi sürdürmek için tasarlanmıştır. Bunun için her birine bir dizi video kamera ve mikrofon monte edilmiştir, müzik ve konuşma oynatmak için hareket sensörleri ve hoparlörler vardır. Üçüncü modül, kullanıcının sesine yanıt olarak dönen ve eğilen ve bir konuşma sırasında dikkatli bir muhatap taklit eden bir stand üzerinde bir “kafa” dır.

ElliQ robot, sesli komutları anlayabilir ve diyaloğu sürdürebilir. Bir mektubu, bir haber notunu okuyabilir, bir anekdot anlatabilir, bir bilmece tahmin edebilir, sesli test verilerini söyleyebilir. Hatta bir olay hakkında tartışabilir – eğer gerekli bilgi veri tabanındaysa. Sistemin temel görevi, müdahale edebilmek için yaşlı bir kişinin oturduğu ve sıkıldığı durumları tanımaktır. Bununla birlikte, öğleden sonra uykusunu nasıl ayırt edeceğini bilir ve kişi dinleniyorsa gelen bir mektupla ilgili bir sinyal vermez.

Akrabalar, yaşlılara ilaçlarını alma veya yürüyüşe çıkma zamanı geldiğinde hatırlatmak için ElliQ kurabilir. Ek olarak, eski nesil için içerik için optimize edilmiş tipik bir ses asistanının neredeyse tüm işlevlerini yerine getirir. Bu kesinlikle ucuz değil – sistemin kendisi 1499 dolara mal olacak ve ayda 50 dolara kadar zorunlu abonelik ücreti olacak.

Kaynak – elliq

About Author /

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search

%d blogcu bunu beğendi: