Apple Music ve iTunes Match için iCloud Müzik Kitaplığı Sıfırlama

iCloud müzik kitaplığı ile ilgili sorunlar mı yaşıyorsunuz? Sadece sıfırlamanız gerekebilir.

iCloud Müzik kitaplığı, Apple Music ve iTunes Match abonelerinin tüm müziklerini tüm aygıtlarından erişim için çevrimiçi olarak saklanmasına olan tanır. Fakat, tüm bulut hizmetlerinde olduğu gibi, iCloud müzik kitaplığı kullanılırken bazen bir şeylerin yolunda gitmediği ve kafa karışıklığı gibi durumlar meydana getirebilir. iCloud Müzik kitaplığı ile ilgili sorun yaşandığında, parçalarınızı tekrar dinleyebilmeniz için nasıl sıfırlanır aşağıda açıklanmıştır.

iCloud Müzik Kitaplığınızı ne zaman sıfırlamanız gerekir?

Koleksiyonunuzda yanlış parçayla eşleşen şarkılar var mı? Albüm kapak resmi yanlış mı? iTunes 4010 hataları görünüyor mu? Bunlardan herhangi biriyle karşılalaşırsanız, Apple’in müziğinin bulut kopyasının atılması ve yeniden sekronize edilmesi gerekebilir.

Eşleşen parçaları eşleşen DRM’siz dosyalar yerine ”Apple Music” dosyaları olarak alıyorsanız, kitaplığınızı da sıfırlamak isteyebilirsiniz.

Bunu yapmaya başlamadan önce, Mac’lerinizin en az birinde müzik kitaplığınızın basılı bir kopyasına sahip olduğunuzdan kesinlikle emin olun. iCloud kitaplığınızı sıfırladıktan sonra yüklediğiniz, satın aldığınız ya da eşleştime yaptığınız parçalar kalmaz.

iCloud Müzik Kitaplığınızı nasıl sıfırlayabilirsiniz?

Yeniden başlatmanın birkaç yolları vardır. Apple’in güncelleme yöntemini kullanabilir veya şarkılarınızı iCloud’dan manuel olarak kendiniz kaldırabilirsiniz. Her iki yöntem şu anda iTunes ve Mac’inizin bunu yapmasını gerektirmektedir. iPhone’unuzdaki iCloud Müzik Kitaplığını sıfırlayamazsınız, ancak isterseniz tamamen kapatabilirsiniz.

 • iCloud Müzik Kitaplığını güncelleyin
 • iCloud Müzik Kitaplığınızı manuel olarak yeniden tarayın

1. iCloud Müzik Kitaplığını yeniden güncelleyin

 • iTunes’i Açın.
 • Dosya’yı tıklayın.
 • Kütüphanenin üzerine gelin.

 • iCloud Müzik Kitaplığını Güncelle’yi tıklayın.

Apple daha sonra parçalarınızı yeniden tarayacak ve şansınız var ise onları uygun şekilde kategorilere ayıracaktır.

2. iCloud Müzik Kitaplığınızı manuel olarak yeniden tarayın

İşe yaramayan bir durum var ise, iCloud Müzik Kitaplığı’nda depodaki her şeyi silerek elle yeniden tarama yapmaya zorlayabilirsiniz.

Not: Bu rotaya giderseniz yerel dosyalarınız etkilenmez ancak iCloud’a kaydettiğiniz tüm Apple Müzik parçalarından ve albümlerinden kurtulursunuz. Bunu kendi sorumluluğunuzda yapın.

 • iTunes’i Açın.
 • iTunes penceresinin sol tarafındaki açılır menüden Müzik’i seçin.
 • Kütüphane sekmesini seçin.
 • Sol sütunun altındaki Şarkılara tıklayın.
 • Şarkılar görünümünde tüm müziklerinizi seçin (klavyede Komut-A’yı kullanın).
 • Klavyenizdeki Sil tuşuna basın.
 • Bu parçaları iCloud Müzik Kitaplığından kaldırmak için Öğeleri Sil seçeneğine tıklayın. (Hiçbir koşulda İndirilenleri Kaldır‘ı tıklamayın – bu, şarkıları iCloud’dan silmek yerine tüm yerel müziğinizi çöp kutusuna taşır).

iCloud Müzik Kitaplığınız artık boş ve doldurmanızı bekliyor. Mac’inizin kitaplığını yeniden senkronize etmekle ilgileniyorsanız, yapmanız gereken tek şey iCloud Müzik Kitaplığı’nı güncelleme adımlarını takip etmek ve işlemin bitmesini beklemektir. Zaten diğer cihazlarınızda bulunan şarkılarla ne yapmak istediğinizi sorgulayan bir iletişim kutusu alırsanız Değiştir‘i seçin.

Bunun yerine, ana kitaplığınızı iCloud’dan saklamak ve yalnızca diğer aygıtlarınızla eşzamanlamak istediğiniz müzikler için ayrı bir iTunes kitaplığı oluşturmak istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz.

👉 İkincil bir iTunes kitaplığı nasıl oluşturulur?

Ve elbette, iCloud Müzik Kitaplığından bıktıysanız ve onu tamamen kullanmaktan kaçınmak istiyorsanız, birincil iTunes arşiviniz için devre dışı bırakabilirsiniz.

👉 Mac, iPhone veya iPad’inizde iCloud Müzik Kitaplığı nasıl etkinleştirilir veya devre dışı bırakılır?

Bu işe yaradı mı? Hala sorun mu yaşıyorsunuz?

Apple Destek sorununu giderin ve yorumlarda bize bildirin.

About Author /

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search