Mükemmel Araba Yolculuğu İçin 17 İpucu

Acemi veya profesyonel, nereye gittiğiniz önemli değil, bu 17 seyahat ipucu, araba yolculuğunuzu keyifli bir yolculuk haline getirecek.

Başarılı bir araba yolculuğu ömür boyu sizinle kalacaktır. Araba, bilinmeyen yerlere ve doğal cazibe merkezlerine katılmak için sadece büyük turistik şehirleri değil, aynı zamanda küçük şirin köyleri de görmenize izin verecek. Hareket özgürlüğü sağlar ve 2 kişiden fazla iseniz bütçenizi önemli ölçüde korur. Gelişmiş ülkelerde toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmek ucuz değildir ve toplu taşıma araçları ile seyahat etmek çok daha yavaştır.

Nereye gideceğiniz, ne zaman aday gösterileceğiniz ve hangi bütçenin ayrılacağı – hepsi size bağlı. Araba seyahati alanındaki birkaç uzman ile görüştük ve herhangi bir ülkedeki her türlü karayolu seyahati türlerini kapsayan en önemli 17 ipucunu seçtik. Bunları a’dan z’ye rehberiniz olarak düşünün.

Çoğu araba yolcusu, tahmini seyahat bütçesine ve boş zaman durumuna göre rotayı seçer. İdeal olarak, seyahatiniz için kaba bir plan yapmanız gerekir, daha fazlasını planlamak daha iyidir, ancak bunun yalnızca bir plan olduğunu ve bir şeyler ters giderse üzülmemeyi unutmayın.

1. Google Haritalar

Herkes bir yerden başlar – siz de başlıyorsunuz. Başlangıç ​​ve bitiş noktalarını girin, yolun yaklaşık uzunluğunu hesaplayın. Size uyacak şekilde özelleştirin ve farklı rotaları ve her birinin yaklaşık süresini görün. Burada, başlangıçta istemediğiniz, ancak ziyaret etmek istediğiniz bir yerden sadece birkaç saat uzakta olup olmadığınızı da görebilirsiniz. A noktasından B noktasına giden ana rotanın asfalt olduğundan, ancak bir kilometreye kadar programlanmadığından emin olun. Beklenmedik çarpışmalara, kendiliğinden kararlara ve yaratıcı “Burada ne var acaba?”

2. Nasıl bir araba seçilmeli?

Siena, İtalya, Mayıs 2006.

Hangi arabanın kullanılacağı, varış noktası ve seyahat türünün yanı sıra kişi sayısına da bağlıdır. Dört tekerlekten çekişe ve yerden yüksekliğe ihtiyacınız olup olmadığını düşünün, yoksa bir üstü açılır araba daha iyidir. Önceden arabanızı ayırtın, sınırsız kilometre seçin (yolculuğun ne kadar süreceğini bilmiyorsanız) ve sigorta satın alın!

Yolculuk uzun, birkaç ay veya daha uzun olacaksa, sonunda satılabilecek kullanılmış bir araba almayı düşünmeye değer olabilir. Sözleşmeyi teslim almadan ve imzalamadan önce durumunu kontrol ettiğinizden emin olun. İhtiyacınız olan son şey bir açık alan arızası!

3. Müzik

Müzik ve uzun bir yol kadar yakından ilişkili çok az şey var. Önünüzde çok zaman var, bu nedenle akıllı telefonunuza birkaç farklı çalma listesi kaydedin (ve USB kablosunu da unutmayın). Yerel radyo da incelemeye değer. Bu, evde asla duymayacağınız müzikleri dinlemek için harika bir fırsat. Müzik çok canlandırıcı olmalı, uzun sürüş yorucu.

Doğru ruh halini oluşturmak için momondo’nun Araba Seyahati Oynatma Listesini dinleyin (tarayıcınız oynatma listesini açamıyorsa buraya tıklayın).

4. Roadtrippers ve Via Michelin

Mükemmel Roadtrippers ve Via Michelin web sitesine göz atın . Roadtrippers, ABD için ve Avrupa için Via Michelin için en iyisidir. Bunlar, yol kenarındaki ilginç turistik yerlerden konaklamaya kadar her şeyi bulmanıza yardımcı olan rota planlayıcı sitelerdir. Tüm dünyayı kapsayan, milyonlarca en ilginç yeri ve ilgi çekici yeri içerir. Örneğin Norveç’i Ziyaret Etme, Almanya’da Turizm vb. Gibi ülkelerin ulusal turistik yerlerinin kullanımından vazgeçmemelisiniz. Avrupa ülkelerinin birçok ulusal turistik yeri Rusçaya çevrildi.

5. El Değmemiş Yollar

Otoyol boyunca seyahat etmek elbette rahat ve hızlıdır, ancak çok şey kaçırmak için büyük bir şans var. Zaman ve arazi izin veriyorsa, daha az popüler olan yolları kullanın. Çok daha fazlasını görecek, yerlilerle tanışacak ve çok az kişinin yürüdüğü bir yolda yürüyeceksiniz. Konuyla ilgili tavsiye: yoldan sapın! Hayalet bir kasaba veya garip turistik yer için tabelayı görüyor musunuz? Onu takip et! Bu senin şansın. Yol gezilerinde kendiliğindenliğin ilk kuralı.

6. Yerel Gibi Ye, Yerel Ol

Floransa sokaklarında taze meyve bakan genç bir kadın

Neden yapıldığı hakkında hiçbir fikriniz olmasa bile yerel yemekleri deneyin. Sonunda, tekrar deneme şansınız olmayabilir. Yerel süpermarketleri ziyaret etmek, sadece yiyeceklerden tasarruf etmeye değil, aynı zamanda orada ne sattıklarını ve ne kadar sattıklarını da görmenize yardımcı olacaktır. Evde her gün restoranlara gitmiyorsun. Aynı şey konut için de geçerli. Parlak yeni bir tatil köyünde kalma ihtimali sizi çağırıyor, ancak neden kahvaltılı benzersiz bir mini otel veya yol kenarındaki o ucuz motele bir şans vermeyesiniz? Ya da belki de yerel halktan Airbnb aracılığıyla bir daire ayırtmalısınız.

Bir otel bulamazsanız, uygulamamızdaki ( iPhone ve Android için ) Yakınımdaki özelliğini kullanın ve bu gece için yakındaki müsait odaları bulun.

7. Soğutucu Çanta

Tekrar ne zaman yiyebileceğini kim bilebilir? Yanınıza daha soğuk bir çanta alın ve acıkırsanız (veya biraz kaybolursanız …) içecek ve atıştırmalıkları stoklayın.

8. Kamp yapmak (arabada bile)

Bütçenize ve aracınıza bağlı olarak, otel veya motel yerine kamp yapmayı düşünebilirsiniz. Yeni insanlarla tanışmanın harika, ucuz ve kolay bir yolu. Büyük bir arabanız veya minibüsünüz varsa, bazı kamp alanlarında, karavanlarda ve bazı benzin istasyonlarında ve Walmart mağazalarında yatmanıza izin verilecektir.

Bazı ülkelerde doğa koruma alanlarında ücretsiz olarak bir gece çadır kurmak yasak değil. İtalya, Hırvatistan, İspanya kıyılarında bu sayı işe yaramayacak. Tatil bölgelerinde kamp yapmak, mütevazı dairelerden daha ucuza mal olamaz. Tek avantajları, kıyıdaki konumları ve bölgede bir yüzme havuzunun varlığı olacaktır.

9. Uydu

Aileniz ile araba ile seyahat etmek çok uygundur. Bu durumda, tüm günlük sorunlar küçük bir aile ekibi içinde çözüldü, ancak arkadaşlarla seyahat etmek tamamen farklı bir olay ve tuzaklarla dolu.

Yol gezileri arkadaşlıkları birleştirebilir veya yok edebilir. Macera arkadaşları sizi neşelendirebilir, ancak GPS çalışmayı reddettiğinde ve haritayı okuyamadıklarında 6 saat boyunca bir arabada onlarla mahsur kaldığınızı hayal edin … tıpkı sizin gibi yerel tarih veya daha fazlası en yakın bar?

Arkadaşınızda bir ruh eşi bulduğunuzdan, ortak bir mizacınız olduğundan, sizin yapamadığınız şeyleri iyi yapabileceğinden emin olun (örneğin, haritaları okuyun veya yerel dili konuşun). Ve bu kişi sizi her ruh halinde mükemmel şekilde tolere ediyor.

10. Bir GPS navigatörü satın alın

Kiralamayın. Günlük ücretler çok geçmeden çok yüksek olacak, bir navigatör satın alıp onu yurtiçi ve yurtdışında defalarca kullanmanın maliyetinden çok daha yüksek olacak.

Navigasyon yazılımı akıllı telefonunuza indirilebilir. Avrupa’da TomTom veya iGo‘yu övüyorlar . Doğal olarak, bölgenin haritalarını navigatöre yüklemeniz gerekir, başlangıçta orada değildirler.

Sıradaki yazıyı okuyun: Hangi gadget’ları almanız gerektiği konusunda daha da fazla ipucu alın.

11. Çevrimdışı olun

Evet, Google Haritalar elbette harika. Ancak, yalnızca İnternet’e bağlandığında çalışır, bu da bazı yerlerde çok pahalı olabilir veya mevcut olmayabilir. Mükemmel MAPS.ME (MapsWithMe) uygulaması, akıllı telefonunuzdaki haritaları çevrimdışı kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Kağıt haritalarla ilgili özel bir şey var. Bir taksinin arkasındaki veya ailenizin arabasındaki solmuş toz torbalarını hatırlıyor musunuz? Hem konumu bulmak hem de doğaçlama duraklarda not almak için (ve eve geldiğinizde nostalji için) ne kadar yararlı olabileceklerine şaşıracaksınız.

12. Önceden rezervasyon yapın

Zamanınız ve bütçeniz sınırlıysa, yolda konaklama bulmak zaman alıcı ve pahalı olabileceğinden, konaklama için önceden rezervasyon yaptırmaya değer. Bu, popüler yerlerde yüksek sezonda gerçek bir sorun olabilir. Konaklamanızı rezerve etmek, bütçenize uymanızı sağlayacaktır.

Alcatraz veya Château de Versailles gibi bazı turistik yerler birkaç ay önceden satılıyor. Ziyaret etmek istediğiniz başlıca turistik yerleri bulmaya çalışın ve gezinizi onların çevresinde planlayın.

Sırayı okuyun: İçeriden ipuçları ile en iyi otel fiyatlarını bulun.

13. Yol kuralları

Ziyaret ettiğiniz ülkenin trafik kurallarını bildiğinizden emin olun. Avrupa için AA web sitesinde , Avustralya için resmi seyahat sitesinde ve Amerika Birleşik Devletleri için (her eyaletin kendi kuralları olduğunu unutmayın) Usa.gov adresinde bulabilirsiniz . Avrupa ülkelerinin ve eski SSCB autotraveler.ru ülkelerinin otomotiv düzenlemelerini kontrol etmek uygundur , her şey Rusça’dır.

Asya’da seyahat ediyorsanız, ülkenin hükümeti veya resmi turizm web sitesindeki turist şoförünün ipuçlarını kontrol ettiğinizden emin olun.

14. SIM kart

Telefonunuzun kilidi açıksa, maliyetleri düşürmesi ve her zaman bağlı kalması için yerel bir SIM kart alın. Skype ve WhatsApp da kullanışlıdır, ancak unutmayın: Çalışmak için Wi-Fi veya mobil veri bağlantısına ihtiyaçları vardır.

Sıradaki yazıyı okuyun: Seyahat ipuçları listemize göz atın ve ihtiyacınız olan her şeyin yanınızda olduğundan emin olun.

15. Yakıt ikmali

Benzin istasyonu, oto seyahat işinde gerçek bir hazinedir. Daha büyük olanların tuvaletleri ve hatta duşları, oldukça iyi yiyecekleri, içilebilir kahveleri ve yorgun gezginler için her türlü ikramları var. Hatta bazıları bir gecelik konaklama için otoparklarını kullanmanıza bile izin verebilir.

16. Kendinize iyi bakın!

Küçük yollardan gidin, konfor alanınızdan çıkın ve keşfedin ama akıllı olun. Tavsiyeleri dinleyin, her zaman birisinin nerede olduğunuzu ve nereye gittiğinizi bilmesini sağlayın ve riskli hiçbir şey almayın.

Pratik ipucu: Arabanızda her zaman birkaç litre su bulundurun – bu tam anlamıyla kurtarıcınız olabilir. Yer varsa, yanınızda fazladan bir gaz deposu getirin (ancak seyahat ettiğiniz ülke veya bölgenin yönetmeliklerini kontrol edin: bazıları yanınızda sadece az miktarda ekstra yakıt taşımanıza izin verir).

17. Uygulamaları İndirin

Akıllı telefonunuza gerekli tüm uygulamaların indirildiğinden emin olun. Başlamak için , kesinlikle kendileriyle doğrudan ilişkili olmayan, inanılmaz derecede faydalı seyahat uygulamaları listemize göz atın. Kesinlikle şaşıracaksınız!

Şimdi en temel şeyler söylendiğine göre, en iyi fiyata bir araba seçmeye başlamanın ve otomobil yolculuğu için şu rotalardan birini seçmenin zamanı geldi : Korsika , Almanya , İskoçya , Toskana.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search