Stres ve kaygı ile savaşmak için 12 yiyecek

Gergin olduğumuzda, genellikle olumsuz duygularla onları ”yakalamaya” çalışarak baş etmeye çalışırız. Ne tür bir yemek olduğunu biliyorsunuz: yağlı, tatlı veya tam tersine tuzlu bir şey. Genel olarak, tamamen yararsızdır. Bu arada stresi hafifletebilecek ve zor zamanlarda vücudunuzu destekleyebilecek vitamin, yağ ve iz mineraller içeren besinler bulunmaktadır.

Aşağıdaki gıdalardan diyet yapmak gerekli değildir, ancak günlük tüketiminize 1-2 katarsanız, kendiniz ve vücudunuz için zaten iyi gidiyor olacaksınız. Şiddetli stres ve endişe durumunda, gerekli destek tedavisini reçete edecek bir doktora (örneğin, bir nörolog) görünmeniz gerektiğini unutmayın.

1. Ispanak

Ispanak ve diğer yapraklı salatalar magnezyum açısından zengindir. Bu eser mineral kaygı ve kaygıyı azaltır ve ayrıca dikkat eksikliği bozukluğunun tedavisinde de kullanılır. Tek ihtiyacınız olan, bir smoothie gibi günde bir fincan ıspanak yaprağı.

2. Tam Tahıllar

Tüm karbonhidratlar beynimizi ruh hali, cinsel istek, iştah, uyku, hafıza ve daha fazlasını dengelemeye yardımcı olan hormonlardan biri olan serotonin üretmesi için uyarır. Serotonin seviyelerini doğal olarak artırmak için tam tahıllı ekmek, esmer pirinç ve yulaf ezmesi yemelisiniz.

Serotonin

Vücudun çeşitli yerlerinde üretildiği gibi beyinde de salgılanan serotonin hormonu hem bedensel hem de ruhsal olarak oldukça etkilidir.

3. Badem

Badem, ıspanak gibi çok fazla magnezyum içerir, bu yüzden yeşil kuşları sevmiyorsanız, o zaman oldukça lezzetli ikameniz var. Magnezyum uykuyu normalleştirmeye, daha kolay uyanmaya ve yataktan kalkmaya ve dinlenme sırasında daha iyi iyileşmeye yardımcı olur. Evde badem sütünü deneyin.

4. Avokado

Yarım avokado, bir muzdan daha fazla potasyum içerir. Bu arada potasyum kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca avokado, tekli doymamış yağlar, vitaminler ve lif bakımından zengindir.

5. Muz

Yine de, çok miktarda magnezyum, potasyum ve triptofan aminoasiti içeren ve birlikte uykusuzluğa karşı çok yardımcı olan muzlardan söz etmek mümkün değildir. Gerçek şu ki, triptofan, uykuyu düzenlemekten sorumlu ana nörotransmitterlerden ikisi olan serotonin ve melatonin ”üretimi” ile yakınlardan ilgilidir.

Triptofan

Yetişkinlerde azot dengesini sağlar; bebeklerde ise büyüme gibi bir çok işlevi olan potansiyel bir amino asittir

6. Portakal

Portakal, ”stres hormonu” kortizolü, kan basıncını düşüren ve bağışıklık sisteminiz güçlendiren C vitamini bakımından zengindir. Maryland Üniversitesi’ne göre, yüksek dozda C vitamini strese karşı fiziksel ve zihinsel tepkileri azaltır.

7. Somon Balığı

Yabani somon, omega-3 yağ asitleri için önemli bir besin kaynağıdır. Stres hormonlarının büyümesini önlemeye, iltihaplanma ve anksiyeteyle savaşmaya yardımcı olurlar.

8. Ceviz

Antep fıstığı ve ceviz, bağışıklık sistemini destekleyen B21 vitamini ve E vitamini de dahil olmak üzere vitamin ve mineral bakımından zengindir. Bu besinler stresli veya endişeli olduğunuzda sizi güçlendirecektir.

9. Yoğurt

WebDM‘ye göre, probiyotik yiyecekler içeren diyetler (belirli yoğurt türleri gibi) vücudun strese tepkisi değiştirebilir. Gastrointestinal sorunlar genellikle anksiyeteyle el ele gider ve probiyotikler, stres zamanlarında gönül rahatlığı sağlayan bağırsaktaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

10. Ayçiçek veya Chia Tohumu

Chia ve ayçiçeği tohumları, beyindeki serotinin hormonunun salınmasına yardımcı olan bir amino asit olan triptofan içerir. Serotonin sakin hissetmemize yardımcı olur ve bu da kaygıyı azaltmaya yardımcı olur. Burada chia’nın diğer yararlı özellikleri (tarifler ve öneriler) hakkında yazdık.

11. Kuşkonmaz

Düşük folat seviyeleri, bizi endişeli ve depresif hissettirmekten kısmen sorumlu olabilir. Kuşkonmaz folat bakımından zengindir ve ihtiyacınız olan tek şey günlük ihtiyacınızın üçte ikisini almak için günde bir bardaktır.

12. Bitter Çikolata

Detaylı olarak çikolata hakkında konuştuk burada, ve nasıl doğru çikolata seçmek için buraya. Gerçek bitter çikolatanın birçok faydalı eser element (demir, kalsiyum, magnezyum) ve antioksidan içerdiğini hatırlayın. Ve çikolataya kimyasal bir bağımlılık yok!

Kaynak

About Author /

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search