İtalya, Naziler tarafından 1944’te Yahudilerden alınan Poussin’in bir resmini buldu

Fransız ressam Nicolas Poussin
Fransız ressam Nicolas Poussin

İtalyan polisi, 1944’te naziler tarafından, Yahudi bir aileden el konulan 17. yüzyıl ressamı Nicolas Poussin’in çizdiği bir tablo buldu.

Kültürel Miras Birimi’ne göre, Batı ve orta Fransa’daki Poitiers işgali sırasında, Alman işgal güçleri tarafından sahiplerinin evinden çalındı. AFP’ye göre, eserin sahipleri kayıp tabloyu 1946 yılında aramaya başladı. 98 yaşındaki İsviçre vatandaşı ve 68 yaşında bir Amerikalı. Akrabaları, Alman işgali altındaki Fransız Poitiers’de yaşıyordu. Kanvasın kaybı 1944 Şubat ve Ağustos ayları arasında meydana geldi.


İtalyan polisi, tablonun yolculuğunu araştırmaya devam ederken buldukları izler, onları son olarak, İtalya’nın kuzeydoğusunda yer alan Padua kenti yakınlarındaki antika koleksiyoncunun evine götürdü.

Sonraki el değiştirmenin, tarihi veya yeri ile ilgili herhangi bir bilgi verilmeyen açıklamaya göre tabloya el konularak yasal sahiplerine iade edildi.

Nicolas Poussin kimdir?

Nicolas Poussin (1594-1665) Fransız klasisizm resminin en büyük ressamlarından biri olarak kabul ediliyor. Özellikle hayatı boyunca eserlerine sadık kalan bazı Fransız veya İtalyan amatörlere yönelik orta boy resimlerle tanınırdı. Poussin uzun süre Papalık Devleti-Roma’da yaşadı ve orada öldü.

About Author /

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search