Yeşil yatırım tahvili %9 getiri sağlıyor-ancak bir risk var

Risk alma iştahı olan yeşil fikirli bireyler, yılda% 9 göz alıcı bir faiz ödeyen yeni bir yatırımla hedefleniyor.

Bu hafta kitle fonlaması platformu Abundance Investment tarafından başlatılan bu beş yıllık yeşil tahvil, Transport for Greater ile ortaklaşa sağlanan Greater Manchester’da 50 yeni elektrikli araç şarj noktasının kurulumunu finanse etmek için Iduna adlı özel bir şirket için 4 milyon sterlin toplamayı hedefliyor.

Ancak bu, paranızı bir tasarruf hesabına yatırmaktan çok farklıdır. % 9’luk bir getiri ile yatırımcının sermayesi açıkça risk altındadır – sonuçta, işler ters giderse, paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.

Minimum yatırım 5 sterlin ve paralarını yatıranlar, şirketler tarafından ihraç edilen IOU’lar gibi takas edilebilir borç senetleri satın alacaklar. Ancak, borç tahvilleri, Mali Hizmetler Tazminat Planı veya Mali Ombudsman Hizmeti kapsamına girmez.

Teklif belgesine göre, şu anda 1.000 sterlin yatırım yapan biri, Haziran 2026’da vade sonunda 1.000 sterlinlik sermayesi ve 499 sterlin yatırım gelirinden oluşan toplam 1.499 sterlin alacak.

Büyük Manchester’ın 2038 yılına kadar karbon nötr olma stratejisi var ve yatırımdan elde edilen gelir, Octopus Energy tarafından sağlanan% 100 yenilenebilir elektrikle çalışacak kamu şarj noktalarını finanse edecek.

Bolluk, programa kaydolanların Greater Manchester’ın “yeşil ulaşım devrimi” ni finanse etmeye yardımcı olacağını söylüyor. Yatırım teklifi, elektrik satışlarından ve sitelerde reklamlardan elde edilen gelirlerle desteklenecek.

Teminatsız olan diğer Bolluk yatırımlarının aksine, bu tahviller teminatlıdır. Bununla birlikte, teklif belgesi, ilgili risklerle ilgili beş sayfa içeriyor ve şöyle diyor: “Borç senetindeki her yatırımcı, yatırım yaparak … [Iduna’nın] tasfiyesi durumunda yatırımının tamamını veya bir kısmını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağının farkında olmalıdır. veya iflas. Menkul kıymet, tahvil yatırımcılarına yatırımlarının kısmen veya tamamen geri kazanılacağına dair kesinlik sağlamaz. “

Bazıları, daha güvenli bir bahsin, birçok farklı şirkete yatırım yapan etik bir fon olacağı görüşündedir.

About Author /

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search